"Българите харчат 248 лв. за лекарства и 204 лв. за алкохол на година", четем на първа страница на в. "24 часа"

248 лв. средно е бил разходът на един българин за здравеопазване през 2015 г. В тази сума не са включени здравните осигуровки, а само доплащания и разходи за лекарства. Нарастването на този разход само за година е 13 лв., показва приетият в сряда от правителството доклад за състоянието на здравето на гражданите през миналата година. 204 лв. пък е средният годишен разход за алкохол на човек, показва още здравният доклад. За първи път миналата година има намаляване на хоспитали- зациите, отчита Министерският съвет. Не е посочено обаче с колко спрямо 2014 г. В периода 2005-2015 г. хоспитализациите са се увеличили от 1 614 313 броя на 2 302 891.

Прочети още от в. "24 часа"

"До 500 лв. бонус, ако плащаме само с карта", извежда на първа страница в. "Стандарт"

До 500 лв. бонус от хазната ще получават хората, които се откажат от плащането в брой. Това предвиждат промени в данъчните закони, които бяха приети на първо четене от парламента. Облекчението ще може да ползват хората, които получават доходите си изцяло по банков път и харчат поне 80% от парите си също по банков път - с дебитна или кредитна карта, или с банкови преводи. Облекчението ще бъде 1% от дължимия за годината данък върху доходите, но не повече от 500 лв. Увеличение на акциза за цигарите от 1 януари 2017 г., възможност за подаване на годишна данъчна декларация от наследниците на починали лица и намаляване на тавана на плащанията в брой от 10 хил. на 5 хил. лв., са основните промени, които бяха одобрени от депутатите. Освен това всички данъчни декларации ще трябва да се пускат по интернет. Още от 1 януари 2017 г. фирмите ще трябва да подават по интернет с електронен подпис всички декларации по образец, предвидени в Закона за корпоративното подоходно облагане. За гражданите хартиените декларации ще отпаднат от 2018 г. като за тях не се изисква електронен подпис.

Прочети още от в. "Стандарт"

""ВИП секюрити" купува българския охранителен бизнес на G4S", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

Най-голямата компания за сигурност и охрана в света - британската G4S, напуска българския пазар. За купувач на бизнеса й в страната е избран вторият по големина играч в сектора на местния пазар - "ВИП секюрити". Сделката е поредната придобивка в портфолиото на "ВИП секюрити" след вече две покупки на конкуренти в миналото. Обединяването на двата бизнеса ще доближи компанията до настоящия лидер на охранителния пазар в страната - "СОТ 161".

 Изтеглянето на британците не е пряк резултат от бизнес средата в страната, а е част от по-глобално решение да продадат бизнесите, които са малки или губещи. Освен уголемяването на "ВИП секюрити" резултатът от сделката ще е, че секторът ще стане основно собственост на местни компании. А тенденцията в разпокъсания охранителен бизнес тук явно е да се консолидира.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"3000 машини в бойна готовност да ринат снега" четем във в. "Монитор"

Около 3000 машини и тази година ще бъдат използвани за поддръжка на републиканските шосета през зимата. Това съобщиха за "Монитор" от АПИ.

От пътната агенция уточниха още, че проверките на техниката продължават, а през следващата седмица от понеделник предстоят съвместни инспекции за наличните материали, машини и техническо оборудване с Пътна полиция и пожарната във фирмите за пътна поддръжка. Всички 27 областни пътни управления имат сключени договори за поддържане на републиканските пътища. Във всички пунктове има материали останали от миналия сезон и в момента се извършва доставка на допълнителни количества пясък, сол, луга, уточниха още от ведомството.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Бивш министър обвинен заради АЕЦ "Белене"" четем на първа страница на в. "Труд"

Бившият министър на икономиката и енергетиката в правителството на тройната коалиция Петър Димитров стана третият обвиняем заради АЕЦ "Белене". Очаквано разследването за злоупотребите със строежа на атомната електроцентрала не навлезе в събитията от по-ново време. Прокуратурата съобщи вчера, че Димитров не упражнил контрол върху бившите шефове на НЕК Любомир Велков и Мардик Папазян, които сключили договор с руската "Атомстройекспорт" за доставка на оборудване за АЕЦ. Според обвинението от умишленото бездействие на бившия министър последвала щета в особено големи размери - 77 млн. евро, и деянието е особено тежък случай, за който се полага до 12 г. затвор.

Прочети още от в. "Труд"

"България пак поставя условия, за да подпише споразумението с Канада" е водещo заглавиe на в. "Сега"

България отново постави условия, за да подкрепи споразумението за свободна търговия (СЕТА) между ЕС и Канада. Страната ни ще иска гаранции за отпадането на канадските визи, за да подкрепи документа, съобщиха от правителствената пресслужба. Решението на правителството е да не подкрепи подписването на споразумението без наличието на "необратими гаранции "от страна на канадското правителство за падането на визите на българските граждани. Тази позиция премиерът Бойко Борисов ще защитава на започващия днес в Брюксел Европейски съвет. Това е обрат в българската позиция, след като в началото на месеца София се отказа да блокира споразумението след обещания от Отава.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"НЕК губи арбитражни дела срещу ЧЕЗ и ЕВН", пише в. "Капитал Daily"

Националната електрическа компания (НЕК) продължава да губи съдебни дела. Този път срещу снабдителните дружества на регулирания пазар на електроенергия - ЧЕЗ и ЕВН. Тя е завела подобно дело и срещу "Енерго-про", но неговият изход все още не е ясен.

Арбитражният съд при Българската търговско-промишлена палата (БТТП) отхвърли предявения през 2014 г. иск от НЕК срещу ЧЕЗ за 10.190 млн. лв. и осъди държавната компания да плати разноските по делото в размер на 310.9 хил. лв. Това стана ясно от съобщение на ЧЕЗ до Българската фондова борса - София. По подобен начин е завършило и арбитражното дело, заведено от НЕК срещу ЕВН, казаха от компанията, обслужваща Югоизточна България. Оттам обаче не пожелаха да посочат каква е била предявената стойност на иска. От "Енерго-про" не успяха да отговорят дали делото срещу тях е приключило, но според източници предстои арбитражният съд да вземе решение и по него.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Задължително 50% родни стоки в супермаркетите - вредно и скъпо за всички", пише в. "Сега"

За съжаление вече над 25 години след началото на прехода от планова към пазарна икономика родните политици така и не успяха да проумеят как функционира тя и какви са подходящите мерки за стимулиране на устойчив стопански растеж. В последните седмици в публичното пространство излязоха слухове, че правителството е на път да наложи на търговските вериги една изключително опасна регулация, която ще окаже негативно влияние върху финансовото състояние на компаниите, сектора и икономиката на страната. Коментираната регулация най-общо казано гласи, че търговските компании ще бъдат задължени 50% от храните, които се реализират през тяхната търговската мрежа, да бъдат купувани от български производители.

Прочети още от в. "Сега"

"Дефлацията е сигнал за пороци на икономиката" пише в. "Труд"

Това говори за деформирана структура, засилващо се социално разслоение и нарастваща несигурност

Новината за поредното понижение на индекса на потребителските цени беше посрещната с вайкане. Както обикновено, коментарите гравитираха около тезата, че спадащите цени са вредни за икономиката и че ще демотивират бизнеса да инвестира и да открива нови работни места. Страничният наблюдател би могъл да остане с впечатлението, че индексът на потребителските цени е като светофар, застинал по незнайни причини на червено, и това е единственото, което спира икономиката да се движи напред.

Има множество изследвания, посветени на влиянието на инфлацията върху поведението на потребителите. Общоприетото схващане е, че плавно нарастващите цени имат демотивиращ ефект върху спестяванията, поради което домакинствата насочват по-малка част от дохода си в депозити, а по-голяма - към текущо потребление. По същата логика се смята, че понижението на цените има обратен ефект и те отлагат разходите си, защото се надяват да получат повече стоки и услуги за парите си в бъдеще.

Прочети още от в. "Труд"

"Търговци готвят до 70% намаления за Черния петък", четем във в. "Монитор"

Родните търговци готвят до 70% намаления за деня на Черния петък, който традиционно се провежда в последния петък на ноември, установи проверка на "Монитор".

През миналата година българите са изхарчили над 66 млн. лв. за да плащат в магазини с дебитни, кредитни карти или кеш, сочат данни на БОРИКА.

Един от най-големите български онлайн магазини за техника готви огромна разпродажба на всичките си артикули, като повечето ни сънародници не спят по цяла нощ, за да се доберат до тънките цени.

Най-купувани стоки обикновено са таблетите и смартфоните последвани от ново поколение телевизори, както и малки и големи електроуреди. Запазва се тенденцията през последните години, ноември да е най-атрактивният месец за поръчки и надминава по потребителска активност, дори от празничния декември.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Цигарите поскъпват с 25-27% догодина заради нов акциз", пише в. "24 часа"

Депутатите гласуваха на първо четене промени в 7 данъчни закона През 2017 г. се променя акцизът на цигарите, плащания в брой ще са позволени до 5000 лв., а пазаруването с карта ще носи до 500 лв. отстъпка от данъка. Това реши парламентът, който с 88 "за", 24 "против" и 18 "въздържал се" одобри на първо четене поправки в Закона за акцизите и данъчните складове. През него се променят още 6 закона - за ДДС, за корпоративното облагане, за данъците върху доходите, за местните данъци и такси, за счетоводството и за плащанията в брой.

Прочети още от статията на в. "24 часа"

"Светът днес харчи много за оръжие и малко за образование", пише в. "Стандарт"

836 млн. души днес живеят в крайна бедност, 20% от населението в развиващите се страни живее с по-малко от $1.25 на ден, а 200 млн. души са без работа

Отношенията между САЩ и Русия са на ниво на конфронтация от времето на пика на Студената война. Израснах в това време, не искам да ставам свидетел на връщането му в Европа.

"Левицата трябва да има отношение към всички актуални проблеми. Светът днес е на кръстопът, а в битката за по-добро прогресивно бъдеще нямаме много време. Не можем да продължаваме само с декларации и обещания за промяна - тя трябва да се случи незабавно. Усещането за спешност трябва да проникне у всички нас, защото всяко от тези предизвикателства създава страх и несигурност, и в крайна сметка тласка хората към популистите". Това заяви лидерът на ПЕС Сергей Станишев по време на голяма конференция на левите в Брюксел.

Прочети още от в. "Стандарт"