"Българските ученици са "отличници" по секс, цигари и алкохол" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Българските тийнейджъри изпъкват сред връстниците си по света с предни позиции в редица вредни навици. Заемаме водещо място по употреба на алкохол и цигари, отличници сме и по консумация на сладки храни и безалкохолни напитки, а специално 15-годишните ни момчета са номер 1 за първи сексуален контакт на тази възраст. Тревожните данни са от международно изследване от 2013/14 г. на здравето и здравното поведение на юношите сред 43 държави от Европа, Канада и САЩ. У нас то е осъществено от Института за изследване на населението и човека на БАН и научен център "Психология и здраве", в партньорство с УНИЦЕФ и Световната здравна организация. От агенция "Сова-Харис" са анкетирали 4796 ученици в 5-и, 7-и и 9-и клас от 163 училища.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"ЦИК застраши законността на изборите" четем на първа страница на в. "Труд"

ЦИК застраши законността на изборите с опита си да заобиколи Изборния кодекс. На 27 януари комисията реши, че на предсрочните парламентарни избори на 26 март ще се гласува машинно в 500 секции, както бе на президентския вот. Бившите депутати от РБ Петър Славов и Мартин Димитров атакуваха решението на ЦИК пред Върховния административен съд и предупредиха, че е възможно изборите да бъдат атакувани като незаконни. В жалбата си те бяха категорични, че решението на ЦИК противоречи на Изборния кодекс, където в чл. 206, ал. 1 е записано, че гласоподавателят по свой избор може да даде вота си с хартиена бюлетина или машинно.

Разпоредбата в закона не е нова и съществува от 5 март 2014 г. Президентските избори през ноември 2016 г. бяха последните, на които бе допустимо изключението да няма възможност за машинно гласуване във всички секции. На предстоящия вот за нов парламент нормата е задължителна.

Прочети още от в. "Труд"

"Възрастните хора са капитал, а не бреме",четем във в. "Стандарт"

Дългото майчинство не помага за повече раждаемост, казва бившият социален министър Иван Нейков

-Господин Нейков, какви са измеренията на демографската криза у нас и кои са най-сериозните фактори, които я задълбочиха през последните години?

-Ние, изследователите от Балканския институт по труда и социалната политика, използваме термина "демографска ситуация", защото думата "криза" вече е вид оценка. Проявленията на демографската ситуация са няколко. За последните 15 и повече години има много сериозен спад на номиналната раждаемост. През 2001 г. в първи клас влязоха 113 хиляди първокласници, а през 2016 г. - 64 хиляди. Друг индикатор на демографската ситуация, в която се намираме, е осезаемото нарастване на дела на възрастните работници. Причините за това са няколко - увеличаване на пенсионната възраст, повишаването на средната продължителност на живота. Ако преди 15 години 100 излизащи от пазара на труда се заместваха от 120-130 души, то през 2014 г. 100 излизащи се заместваха от 70 човека.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Платихме 14,4 млн. лв за SMS паркиране", извежда на първа страница в. "Монитор"

Паякът отмъкнал 4009 коли във Варна през миналата година

14,4 млн. лв. сме платили за SMS паркиране през миналата година в София, Пловдив и Бургас, където има системи за таксуване през телефона. Най-много са броили жителите на столицата - над 12,1 млн. лв. за есемеси, сочи справка на Центъра за градска мобилност изготвена за вестник "Монитор" от началото на 2016 г. до края на септември. Втори в класацията е морският град, където сумата за паркиране със съобщения е 1,6 млн. лв. В Пловдив пък са изпратени есемеси за над 700 хиляди лева.

Три пъти по-малко от есемесите са стрували на софиянци скобите по колите. За откопчаването им са броени над 4,2 млн. лв. на ЦГМ.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Държавата задвижи новите фондове за стартиращи компании", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

Държавният Фонд на фондовете (ФФ) направи първото движение по създаване на фонд или два за стартиращи компании. Той е заделил за целта 107.5 млн. лв., средства по европрограмата "Конкурентоспособност", а инвеститори ще трябва да добавят сума между 11 и 43 млн. лв.

ФФ започва пазарна консултация, за да се прецени от какво точно има нужда стартъп екосистемата в България. В нея до 10 март могат да участват настоящи инвеститори, предприемачи и мениджъри, които имат интерес към развиването на средата.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Първият отстрелян е Румен Порожанов", четем на първа страница на в. "24 часа"

До дни трябва да се платят над 700 млн. лв. на фермерите Подайте си оставката до час, нареди след драматична среща в сряда сутринта служебният министър на земеделието Христо Бозуков на шефа на фонд "Земеделие". Макар че Румен Порожанов я подаде веднага, тя все още не е приета. Причината - приема я управителният съвет на фонда, който обаче не може да проведе заседание, без да бъдат назначени новите зам.-министри (Виж по-долу).

Така кашата във ведомството, което плаща парите на фермерите по европрограмите и националните схеми, става пълна.

Прочети още от в. "24 часа"

"София е произвела близо 40% от БВП през 2015 г.", пише в. "Капитал Daily"

Югозападният регион е произвел близо половината от стоките и услугите в страната през 2015 г. (47.9%), а за това е отговорна главно столицата, която е с дял 39.4% от БВП. Това показват последните данни на Националния статистически институт за БВП (пазарни цени) по региони.

Най-големият ръст на годишна база е в Южен централен регион - 10.4%. Тук основна роля има област Пловдив. Данните показват и че страната продължава да се развива на две скорости - докато в Южна България темповете на растеж се ускоряват на годишна база, в Северна се забавят.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Износът на либерална демокрация доведе до упадъка й на Запад", пише в. "Сега"

Краят на Студената война и крахът на Съветския съюз в началото на 90-те години на миналия век доведоха до оптимистичен период в международните отношения. Изглеждаше, че "краят на историята" на американския философ Франсис Фукуяма се материализира и че човешката история, която преди това се характеризираше като битка между идеологии, е стигнала до своя край.

След всичко това застъпниците на този подход настояваха, че трябва да живеем в свят, в който либералната демокрация преобладава, без идеологически предизвикателства. Атаките от 11 септември 2001 г. разбиха тези оптимистични прогнози. Изведнъж сякаш се оказа, че по-подходяща е противоположната "теория за сблъсък на цивилизациите" на американския професор по политически науки Самюел Хънтингтън, който има песимистичен поглед за битката между народи и цивилизации.

Прочети още от в. "Сега"

"Пада роумингът в ЕС от юни" пише в. "Труд"

Таксите за роуминг в Европейския съюз отпадат от 15 юни 2017 г., съобщиха от Европейския парламент. Това стана ясно от заседание вчера в Брюксел, на което евродепутати и представители на страните членки от еврозоната подписаха окончателното споразумение по техническите условия за премахването на таксите за роуминга.

Те договориха по-ниски максимални цени на едро, които определят колко могат да се таксуват помежду си телекомуникационните оператори за използване на мрежите им при трансгранични разговори.

Според новите условия от 15 юни минута разговор в роуминг на територията на Европейския съюз ще струва не повече от 0,032 евро и 0,01 евро за текстови съобщения. Един гигабайт мобилни данни ще бъде на цена не повече от 7,75 евро и ще достигне 2,5 евро през 2022 г. вместо досегашните 0,0085 евро за мегабайт, или 8,5 евро за гигабайт.

Прочети още от в. "Труд"

"Половината офиси наети "на зелено"", четем във в. "Монитор"

ранителните вериги и дрогериите най-активни в моловете

Половината от офис площите у нас са наети още "на зелено" или се водят преговори с клиенти преди сградите да са завършени напълно. Това съобщи Михаела Лашова, шеф на голяма консултантска компания. Според нея главната причина е недостатъчното предлагане на първокласни кантори.

"Търсенето на офиси под наем запазва динамиката си от преходната година основно благодарение на IT и ВPО индустрията", поясни Лашова. През 2016 г. със 7% са се увеличили сключените сделки за наем на офисив столицата.

По думите й този вид пазар се развива изключително динамично, като наемите остават стабилни. През тази година се очаква те да останат на нива от 13-13,50 евро за кв. м за офиси от високия клас в София. А в Пловдив цените на наемите са около 8-10 евро за квадрат.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Пет варианта за тунел под Петрохан - от 3 до 9,2 км", пише в. "24 часа"

райно време е да започне да се работи по тунела под Петрохан, защото от възлагането на идеен проект до първата копка ще минат между 7 и 10 г. Това казва пътният експерт Ясен Ишев, който е бивш зам.- шеф на агенция "Пътища". Дълги години е работил по пътни програми и проекти в министерството на транспорта, автор е на сборник "Пътищата на България". Идеята за бързото преминаване на Стара планина при Петрохан е от 40, че и от 50 г., на по-голяма възраст е само идеята за тунела под Шипка - над 100 г.

Прочети още от статията на в. "24 часа"

"Всички партии се ОРБАНизират", пише в. "Стандарт"

Има няколко промени в политиката в последните дни, които трябва да отчетем. Първо, дълго време живеехме с усещането за еднополюсен модел, в който всичко се върти около ГЕРБ. Сега отново се връщат двата полюса в лицето на партията на Бойко Борисов и БСП. В чисто психологически план има усещане за сходство, да не кажа изравняване на потенциалите на двете партии. Второ, това винаги води след себе си ожесточаване. Положението става малко като "Добре дошли в 2013 г", да не кажа: "Добре дошли в 90-те". Появяват се тролове, нападки по оста комунизъм-антикомунизъм. Появяват се медийно-социологически внушения. Т.е. имаме осезаемо ожесточаване. Трето, БСП успява да увлече ГЕРБ в спор, в който няма толкова голямо значение кое е вярно и кое не е. Важното е, че БСП постига целта си, а именно-ярка алтернативна двойка. И вкарва ГЕРБ в обяснителен режим. Четвърто, в тази ситуация изключително важна става ролята на балансьорите и в момента те са Патриотите. А балансьорът на балансьорите е Красимир Каракачанов.

Прочети още от в. "Стандарт"