“Превозвачите затварят границата с Гърция за Великден” четем във в. “Монитор”
Превозвачите ще затворят всички гранични пунктове за Великден. Блокадата е предвидена за 10 часа на навръх Разпети петък, но няма крайна дата, до която може да продължи. Възможно е да се разпростре във времето и след Гергьовден. Това съобщи Миролюб Столарски, председател на Българската асоциация на сдруженията в автомобилния транспорт Миролюб Столарски. Целта е да видим дали Европейската комисия мери с двоен аршин, каза Столарски.

“На 29 април ще затворим всички ГКПП в 10:00 часа. Това каза Илиян Филипов, зам.-председател на БАСАТ, цитиран от „Фокус“. „Блокадата ще бъде за всякакви моторни превозни средства. Единствено ще бъдат пропускани МПС превозващи болни хора и живи животни“, допълни още Филипов. По думите му, блокадата ще е пълна по цялата българо-гръцка граница. Ще правим режим на пропускане по 4 часа, 20 часа ще са затворени, така както правиха гръцките фермери”, каза още Филипов.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

"Германските инвеститори: Топ проблемите на България са корупцията и образованието", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Бизнес климатът в България остава лош, като по-много показатели страната е зад Албания, Косово, Македония. Най-слабите места са корупцията и неприлагането на законите. Това показват резултатите от новата годишна анкета на Германо-българската индустриално-търговска камара (ГБИТК). Тя се прави всяка година в 16 държави от Централна и Източна Европа, като сега са анкетирани общо 1311 компании. За България мнението на тази група е важно, защото те притежават едни от най-големите производствени предприятия в страната.

Второто слабо звено на нашата държава е образованието - и висшето, и професионалното. Новост е последната позиция на страната при обществените поръчки. С администрацията продължава да се работи трудно, констатират инвеститорите.

Единствената положителна новина в сравнение с миналата година е, че през 2015 г. германските инвестиции в България са се увеличили до 176 млн. евро (предходната година те бяха отрицателни - минус 276 млн. евро), а търговският стокообмен между двете страни е достигнал рекордните 6.3 млрд. евро. Въпреки това по-голямата част от германските компании не планират да инвестират или да увеличават служителите си тук през тази година.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

“Заемът на НЕК влиза в цената на тока" четем на първа страница на в. “Труд”
Комисията за енергийно и водно регулиране ще признае за разход на НЕК заема, който компанията взима, за да се разплати с американските централи - AES Гълъбово и КонтурГлобал. Това заяви председателят на регулатора Иван Иванов.

Става въпрос за 650 милиона евро кредит, за който Българският енергиен холдинг трябва да подпише договор до дни. Всеки гражданин, всяко дружество, което получава кредит, се разплаща. Разбира се, ние ще признаваме тези разходи, обяви Иван Иванов.

Заемът е един от аргументите, посочени от НЕК, в искането за по-висока цена на тока от 1 юли. В заявлението им се посочва, че за новия ценови период разходите само за лихви по този кредит ще бъдат в рамките на 68 млн. лева годишно.

Прочети още от в. “Труд”

“Ако открием нефт и газ в морето, ще ни стигнат за 30 г”, извежда  на първа страница  в. “Стандарт”. Щом в съседните румънски води намериха залежи, вероятно ще има и при нас

Сондажите ще бъдат на 6 километра под дъното, казва зам.-министърът на енергетиката Жечо Станков

- Г-н Станков, у нас акoстира модерният кораб "Noble Globetrotter II", за да извърши първия проучвателен сондаж в блок "Хан Аспарух" и да видим дали сме богати на природен газ и нефт в дълбоко Черно море. Разкажете ни какво означава това.

- Това беше една много важна стъпка за диверсификацията на източниците на природен газ за българските потребители. На база на сключен договор за търсене и проучване на нефт и природен газ от средата на 2012 година компаниите ОМВ, Тотал и Репсол успешно извършиха своите документални проучвателни дейности и избраха точка, в която да бъде направен и първият проучвателен сондаж. На пристанището в Бургас акостира корабът Noble Globetrotter II, който ще направи въпросния сондаж. Ние разгледахме технологиите, които ще бъдат използвани за това. Това е действително много модерен кораб. Платформата е напълно автоматизирана. Дълъг е 190 метра, а на него работят 180 експерти. Освен дължината платформата има и забележителна височина.

Прочети още от в. “Стандарт”

„#Panama Papers: Мистериозни до 3,5 млн. евро към жената и балдъзата на Брендо", четем на първа страница на в. „24 часа"
Фирмите им регистрирани на адреса на хотела на Моника на бул. “Витоша” в София, двете отказват коментар.

Мистериозна офшорка, регистрирана през октомври 2005 г. в Панама, е решила да отпусне до 3,5 млн. евро на двете си български дружества през март 2007 г.

Управителки на българските фирми по онова време са Моника Добринова - бивша съпруга на Евелин Банев-Брендо и сестра ѝ Десислава Дишлиева. Парите според решение на директорите на офшорката Mountfield Properties е трябвало да бъдат за “погасяване на дългове към кредитори”.

Кой стои зад офшорката благодетел, обаче остава тайна. Не е ясно и дали парите са пристигнали в България.

Прочети още от в. „24 часа"

"Пенсионната вноска ще расте с по 1 пункт през 2017 и 2018 г.” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
Вноската за пенсия ще расте с по 1 пункт през следващите две години и през 2018 г. вече ще е 19.8%. Това потвърди вчера кабинетът с приемането на средносрочната бюджетна прогноза за периода 2017-2019 г. Увеличаването на осигурителната тежест бе записано в социалния кодекс преди година покрай пенсионната реформа с цел "да се намали недостигът от средства по бюджета на държавното обществено осигуряване и субсидирането му от държавния бюджет". Според прогнозите това ще струва на бизнеса и гражданите малко над 716 млн. лв. за двете години.

Увеличението на осигуровката за НОИ е за сметка на планираното с предишната пенсионна реформа плавно нарастване на вноската за втора пенсия, която от 5% трябваше да стане 7%. Така вместо частните фондове да заемат все по-съществен дял в осигуряването, то остава ориентирано главно към нуждите на държавния фонд. Здравната осигуровка остава 8% до 2019 г.

Прочети още от статията на в. “Сега”

„Сивият сектор при таксиметровите превози е близо 90%", пише в. “Капитал Daily”
Общите приходи в бюджета от таксиметрова дейност през 2015 г. са 9.6 млн. лв. Това показват данните на Министерството на финансите (МФ), предоставени на депутати. В сметките освен корпоративен данък и осигуровки влизат приходите от ДДС, които са малко над 3 млн. лв. Основната част от тях са по линия на автомобилите, които лицензираните оператори дават на лизинг на шофьорите. От справката на МФ се вижда, че през последните пет години постъпленията почти не се променят.

От финансовото ведомство цитират анализ на Националната агенция за приходите (НАП), който показва, че само 11% от извършваните таксиметрови услуги се отчитат и съответно се облагат с данъци. НАП оценява пазара на таксиметрови услуги на близо 900 млн. лв.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„България оглави класация по непрозрачни обществени поръчки", пише в. “Сега”
Независимо че премиерът Бойко Борисов често се хвали с успехите на управляващите, над 55% от германските фирми, работещи тук, са разочаровани от корупцията и престъпността у нас. Това показва новото проучване на Германо-българската индустриално-търговска камара (ГБИТК), представено вчера. Същата анкета е проведена в още 16 държави от Централна и Източна Европа и тя показва, че недоволството на немските предприемачи и мениджъри от корупцията в региона е доста по-ниско - средно 29%.

Анкетата, която се провежда всяка година, разкрива много обезпокоителна картина - по бизнес среда България прилича повече на Албания и Косово, отколкото на държава от ЕС. Най-трагично е положението с непрозрачните обществени поръчки.

Прочети още от в. “Сега”

“Продават тон дрехи менте на ден по морето“, четем във в. “Монитор”
До милион печалба от контейнер с китайски слънчеви очила.Търговците плащат по 2000 евро месечно за будка на Златните и Слънчев бряг.
По тон дрехи менте се продават дневно в черноморските ни курорти през активния летен сезон. Това показва справка на „Монитор“ за заловените фалшиви стоки през миналия летен сезон. Част от артикулите са били спипани по време на кампанийни акции през 2015 година, при сигнали от собствениците на истинските марки или при случайни проверки. Смята се обаче, че количествата, които са били на пазара, са по-големи. Така общото тегло на пласираните ментета се доближава до тон на ден.

Прочети още от статията на  в. “Монитор”

„Арестуваха шеф на фонд и служителите му, крали от парите за болни деца", пише в. „24 часа"
Директорът на фонда за лечение на деца Павел Александров и всичките му подчинени бяха арестувани в сряда при акция на спецпрокуратурата и ГДБОП. Разследва се организирана престъпна група за корупционни престъпления, съобщи прокуратурата.

Сигналът за подкупи е приет от министър Петър Москов преди няколко месеца. Той го предал на премиера Борисов, който разпоредил на службите да работят по него.

СРС са използвани срещу директора Александров, счетоводителите и експертите от фонда. Според данните средства от фонда за лечение на деца са били отклонявани към лични сметки, научи “24 часа”.

Павел Александров бе уволнен от здравния министър Петър Москов след акцията на ГДБОП във фонда за лечение на деца.

Красивата главна счетоводителка на фонда Велислава Гинчева също е задържана заедно с шефа си Павел Александров, както и останалите 6 чиновници.

Шефът на фонда Александров е уличен, че е вземал подкупи от родители на болни деца, които са му носени на ръка. При акцията в кабинета му са открити пликове с пари. Директорът злоупотребявал и с настаняването на болни деца в чужбина.

Прочети още от статията на в. „24 часа"

”С 5 лв. на мегаватчас скача токът заради НЕК", пише в. “Стандарт”

С близо 5 лв. на мегаватчас ще поскъпне токът от 1 юли само заради заема от 650 млн. евро, който Българският енергиен холдинг (БЕХ) ще изтегли на 25 април за НЕК. КЕВР ще признае разходите на НЕК по обслужването на заема, който ще й бъде предоставен от БЕХ, за да се разплати с двата американски ТЕЦ-а в енергийния комплекс "Марица-изток". Това обясни председателят на регулатора Иван Иванов. Това означава, че лихвите по заема ще влязат в цената на тока. КЕВР определя само цените за регулирания пазар, който е в рамките на 14 млн. МВтч годишно. Лихвите по кредита, който БЕХ ще вземе от банков консорциум, ще бъдат в рамките на 68 млн. лева годишно. За да намали дисбалансите си, НЕК вече внесе в КЕВР предложение за вдигане на добавката "Задължения към обществото" с над 28% до 47,41 лв. за мегаватчас.

Прочети още от в. “Стандарт”