"Борим кризата за инженери с кадри от Тунис" четем във в. "Монитор"

Родните строители борят кризата за инженери с кадри от Тунис. Тази година за първи път около 30 служители от африканската държава са получили разрешение да проектират и строят сгради у нас. "Заради кризата за инженери и квалифициран технически персонал от години внасяме кадри от чужбина. Досега разчитахме главно на тези от Турция, Русия, Украйна и Сърбия", обясни експертът по подбор на персонал Николай Христов. От началото на годината до септември Агенцията по заетостта (АЗ) е издала разрешение за работа на 517 служители от 47 страни извън ЕС. Това означава, че всеки месец фирмите у нас наемат по 57 чужденци. "Най-много разрешения са издадени на граждани на САЩ, които работят основно като преподаватели в средни и висши учебни заведения", обясниха от АЗ. На второ място по численост са турските инженери и технически персонал, следвани от сръбските им колеги. От Западната ни съседка и от Македония българските работодателите внасят предимно спортисти.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Затварят магистрала "Хемус"при силен сняг" четем на първа страница на в. "Труд"

Участъци от магистрала "Хемус" ще бъдат затваряни напълно за снегопочистване тази зима, съобщи регионалният министър Лиляна Павлова Тя и председателят на Агенция "Пътна инфраструктура" инж. Лазар Лазаров представиха отчет за извършените ремонти по републиканската мрежа и подготовката за наближаващия зимен сезон.

Павлова разясни, че когато снегорините трябва да излязат на затрупаните отсечки на "Хемус", служители на МВР и пътната агенция ще спират тежкотоварните автомобили, а леките ще бъдат насочвани по обходни маршрути. Причина за мярката са продължаващите ремонти на аутобана, сред които най-големи са тези на двата тунела "Витиня" и "Ечемишка".

От АПИ успокоиха, че затварянето на участъците няма да е за повече от 15-20 минути.

Друга тема на пресконференцията бяха винетките - министърката увери, че през 2017 г. те няма да поскъпват.

Прочети още от в. "Труд"

"Споразумението с Канада може да фалира БГ фирми", извежда на първа страница в. "Стандарт"

- Проф. Дуранкев, какви биха били реално ползите за европейската икономика от споразумението за свободна търговия с Канада ? Реален ли е този икономически ръст от 12 млрд. евро годишно, който обещава Европейската комисия?

- Обикновено прогнозите доста се разминават най-накрая с резултатите, но 12 милиарда е някаква трохичка в общия брутен продукт на ЕС. Най-големият проблем в момента е, че Брюксел настоява силно да се подпише още днес споразумението, докато ЕС в момента играе против Брюксел, тъй като все пак Белгия, една доста уважавана страна и единият от трите департамента Валония, все пак имат правото демократично да вземат решения. И тези демократични процедури пречат доста на някои бързаци в Брюксел, които изглежда, че не могат да проумеят защо Европа и ЕС като цяло все още имат доста резерви против това така наречено всеобхватно икономическо и търговско споразумение между Канада и ЕС. Даже нещо повече, една от "шпицкомандите" на ЕС в момента твърди, че местен велможа разиграва 500 милиона души. Нещо, което не е вярно.

Прочети още от в. "Стандарт"

"ПИБ финансира "Техномаркет" с 24 млн. лв.", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

Контролираната от депутата Делян Пеевски верига "Техномаркет България" е договорила 24 млн. лв. кредитна линия от Първа инвестиционна банка (ПИБ). Това става ясно от вписан в Търговския регистър залог върху предприятието на компанията, като освен това са предоставени и други обезпечения от мажоритарния й акционер - дружеството "НСН инвестмънт", което до март беше директно собственост на политика, а след това беше прехвърлено на дубайското Intrust Limited, за което той е декларирал, че притежава 100%.

Така връзките между ПИБ и Пеевски, изглежда, отново се задълбочават, след като покрай промените от пролетта в мениджмънта и контрола над строителната "ПСТ груп" (считана в сектора дотогава за тяхно общо владение) имаше индикации за разделяне. Още през 2015 г. покрай увеличение на капитала на НСН стана ясно, че и депутатът и дружеството са обслужвани от ПИБ, като той е превел от личната си сметка 900 хил. лв. - сума каквато до този момент не фигурираше в имуществените му декларации.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Перални от България в най-голямата кибератака на света", четем на първа страница на в. "24 часа"

Български IP адреси са участвали в най-мащабното престъпление в света - DDoS атака, засегнала над 60% от сайтовете в интернет, научи "24 часа" от антимафиоти. Ударът започна в петък около 23 ч българско време, продължи над 2 часа и спря страници като Twitter, Рaypal, eВay, BBC, Spotify, Netflix и редица други. Нетрадиционното е, че атаката не бе насочена срещу конкретен сайт, а срещу фирмата Dyn - най-големия доставчик на DNS услуги - Domain Name System. Системата дава имена на домейните и разпределя база от данни за компютри, услуги или други ресурси. Така, вместо да въвежда IP адрес (комбинация от цифри), за да отвори Twitter например, човек пише домейна му - twitter.com. Именно това е причината атаката да е толкова мащабна - хакерите са ударили не даден сайт, а цялата фирма и така са блокирали всички сайтове, които тя администрира. Те са около 60% от всички страници в мрежата.

Прочети още от в. "24 часа"

"Прокуратурата ще може да държи един арест в тайна цели 48 часа" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Прокуратурата ще може да откаже на задържани или обвинени хора правото да се обадят на свои близки в рамките на 48 часа. Нововъведението е част от промени в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), които министерство на правосъдието пусна за обществено обсъждане. Те обаче могат да разширят значително възможностите за злоупотреби.

В момента прокуратурата може да задържа до 72 часа, но задължително трябва да бъдат уведомени семейството и работодателят на задържания, както и Министерството на външните работи, ако става въпрос за чужди граждани. Според правосъдното министерство новата идея е арестантът вече да има пълната свобода да посочва кой незабавно да бъде уведомен за положението му, тъй като в момента в закона това е изрично изброено: семейството, работодателят или Министерството на външните работи. Според авторите на проекта така се ограничава правото на обвиняемия да иска например уведомяване на партньор, с когото живее без брак.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Защо Валония блокира споразумението на ЕС с Канада", пише в. "Капитал Daily"

Шансовете на ЕС да убеди правителството на Валония - френскоезичния регион в Белгия с население от 3.6 млн. души, да се съгласи да подпише споразумението за свободна търговия между ЕС и Канада (СЕТА) клонят към нула. Председателят на валонския парламент Андре Антоан обяви в понеделник сутрин "няма да е възможно да се спази срокът на ултиматума", фиксиран за понеделник вечер, и поиска още време.

А следобед премиерът на Белгия Шарл Мишел е съобщил на председателя на Европейския съвет Доналд Туск, че неговото правителство не е в състояние да подпише търговското споразумение CETA, съобщиха местни медии след среща, организирана с представители на регионалните власти, предава Reuters. Брюксел вече предупреди, че ако до понеделник вечер Белгия не излезе с ясна позиция, ще отмени срещата на високо равнище с Канада, насрочена за четвъртък. В неделя вечер премиерът на Валония Пол Манет отговори, че смята ултиматума на ЕС за несъвместим с демократичния процес.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Държавата влезе с груб натиск на пазара на медикаменти", пише в. "Сега"

Трябва ли пазарът да е водещ в здравния сектор, възможно ли е изобщо това и в каква степен държавата следва да регулира отношенията в здравеопазването е фундаментален въпрос, който едва ли някога ще има еднозначен отговор. По света съществуват различни модели, в редица страни в Европа намесата на държавата или общините е водеща, но пък никъде няма 100% доволни от съществуващата система - нито пациенти, нито лекари, нито управляващи. За България едно е напълно сигурно - пращането на тотално контролирана от държавата система в извратени квазипазарни условия доведе до ужасяващи девиации - хипертрофирала и хиперкомерсиализирана болнична мрежа и все по-болно население.

За 10-15 години промени обаче стана ясно и друго - ако някъде пазарът може да играе здравословна роля, а държавата не бива да прекалява с натиска, това са лекарствата.

Прочети още от в. "Сега"

"Министерство на безотчетната отбрана" пише в. "Труд"

Правителството гласува голямо доверие на министъра на отбраната Николай Ненчев. И на себе си, разбира се. Това става с приемането на специална Наредба за критериите и реда за определяне наличието на основни интереси в определени случаи от Закона за обществените поръчки, които трябва да бъдат защитени при сключване на договор за обществена поръчка или при провеждане на конкурс за проект. След дълго "обществено обсъждане" - от 30 юни до 14 октомври, министрите са подписали правото си сами да решават кога да има конкурс и кога не за военни доставки според спецификата на информацията, т.е. дали тя е чувствителна за националната сигурност или не. В същото време предоставят на Народното събрание ролята на наблюдател.

Предприемането на този ход, т.е. прякото договаряне, може да има най-различни обяснения, включително и убедителни аргументи. Едно е обаче ясно - причината! Българската държава закъсня много тревожно с превъоръжаването и модернизацията на въоръжените си сили. И ако това е решение на въпроса, бихме го приели, независимо от вечните подозрения за създаване на корупционна среда.

Прочети още от в. "Труд"

"Заблуждават туристи със стари снимки на хотели", четем във в. "Монитор"

Потребители се жалват от отменени концерти

- Г-н Николов, от Агенцията за безопасност на храните започнаха проверки за производството и предлагането на оцет и заместителите му. Кажете как можем да разпознаем истинския оцет от имитацията и имате ли сигнали за заблуждаване на потребителите?

- Най-важното е на етикета да е изписано, че това е оцет, а не имитиращ продукт. Този надпис не бива да бъде поставян при останалите синтетични продукти. Това е най-лесният начин за различаване. За нас обаче това не е напълно достатъчно, защото в бързането си не всички хора знаят тази особеност и когато продуктите са един до друг на рафта, потребителят смята, че са от един тип, и се заблуждава. Особено като се има предвид, че за българина е определяща цената. Естествено, че синтетичните продукти са по-евтини.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Плащаме авансов данък по желание", пише в. "Стандарт"

Избираме повече пари за Коледа или да ни удържат налозите сега

Авансов данък по желание плащат през четвъртото тримесечие хората, които работят на граждански договор, получават хонорари или наеми от фирми. Гражданите могат да декларират пред предприятието или самоосигуряващото се лице, което от октомври до декември им изплаща доходи от наем, от друга стопанска дейност или паричен доход от други източници, че желаят да им бъде удържан авансов данък. От НАП обръщат внимание, че при липсата на писмено заявено желание от страна на гражданите, фирмите и самоосигуряващите се лица - платци на тези доходи по закон не трябва да удържат авансово данък за доходите, изплатени през четвъртото тримесечие на годината. Така хората могат да изберат дали авансово да им удържат дължимия данък, или да имат повече пари за Коледа, но след това до 30 април 2017 г. сами да платят голяма сума данъци накуп. Желанието за удържане на авансов данък може да се заяви с образеца на сметка за изплатени суми, която може да се свали от сайта на НАП www.nap.bg.

Прочети още от в. "Стандарт"