„Румъния ни иска в общ флот срещу Русия. Борисов: Не ми трябва война", четем на първа страница на в. „24 часа"
Плевнелиев обаче подкрепя идеята на Букурещ, както и решението на САЩ да пратят бойни кораби в Черно море

България, Румъния, Турция и Украйна да създадат общ боен флот в Черно море, който да неутрализира Русия. Това предложение е отправил в сряда румънският президент Клаус Йоханис към премиера Бойко Борисов. Това стана при посещението на румънския президент в София.

В началото на юни същото предложение отправил и премиерът на Румъния Дачиан Чолош при визитата си у нас, научи “24 часа” от източници в правителството.

Прочети още от в. „24 часа"

“Купуват влакове с 200 млн. лв. от концесията на летище София” четем във в. “Монитор”
С 200 млн. лв. от приходите от концесията на летище София ще бъдат купени влакове. Това съобщи министърът на транспорта Ивайло Московски след блицконтрол пред народните представители от ресорната парламентарна комисия. Според плановете на транспортното министерство първоначалната вноска, която концесионерът трябва да даде на държавата, е най-малко 640 млн. лв. От тях с 450 млн. лв. ще се изплатят задълженията на държавната железница, а останалите ще се вложат в композиции. Московски коментира, че разчита да бъдат отпуснати пари и от националния бюджет. Нови влакове за необходими най-вече за обновените трасета в Южна България.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

“Морето ни е чисто, 91,2% от водата с отлично качество" четем на първа страница на в. “Труд”
С отлично качество са 91,2 % от водите за къпане по българското Черноморие. Това показват данните на Регионалните здравни инспекции в Бургас, Варна и Добрич, предоставени от Асоциация „Българско Черноморие”.

Регионалните инспектори са проверили 91 зони за къпане, като констатацията е, че морската вода в 83 от тях или 91,2 % е с отлично качество. 7 са с добро качество и само една с лош резултат (1,3 %).

За сравнение през миналата година с отлични качества са били 71,3 % от крайбрежните води за къпане, с добри - 20,2 %, със задоволителни - 5,3 %, а с лоши - 3,2 %.

Прочети още от в. “Труд”

“Парите в трезорите чупят рекорд”, извежда  на първа страница  в. “Стандарт”

Наличните пари в банките чупят рекорди. Банковата система изпраща 2015 г. с рекорден обем ликвидни активи, а банките с гръцко акционерно участие са възстановили напълно ликвидните си позиции. Това се посочва в последното издание на БНБ "Банките в България". Като през последното тримесечие на 2015 г. ликвидните активи отчитат най-голям абсолютен ръст от 10 години насам. Към 31 декември 2015 г. ликвидните активи в банките достигнаха рекорд от 27,7 млрд. лв., като само от октомври до декември се увеличават с 2,6 млрд. лв., или с 10,4%. "Основните фактори за това бяха прирастът на привлечените средства от домакинства и предприятия вследствие на бюджетни трансфери към тях и управлението на междубанковите експозиции", посочват от БНБ.

Прочети още от в. “Стандарт”

"H&M изпревари по продажби групата на Zara в България", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
През миналата година приходите на шведската модна компания растат с почти 30% до 95 млн. лв. Дружествата на испанската Inditex са по-печеливши
Продажбите в България на шведската верига H&M са по-големи от тези на шестте марки на испанската Inditex през 2015 г. Година по-рано лидерството е било обратното. Това показват данни на "Капитал" от отчетите на дружествата, с които оперират веригите в България (виж таблицата). Според тях приходите на H&M са се повишили с 28.8% на годишна база и достигат 95.4 млн. лв. А при испанската компания увеличението е почти три пъти по-малко - 8.87%. Тя оперира в страната през шест дружества - "Зара Българ...

Прочети още от в “ Капитал Daily”

"Оградата с Турция стигна 146 млн. лв. и още ще поскъпва” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
Оградата по границата с Турция продължава да поглъща десетки милиони, които правителството отпуска без много обяснения. На вчерашното заседание министрите гласуваха да бъдат изхарчени още 44 млн. лв. за построяването на нови 61 километра. Така сумата, дадена само за 1 година за съоръжението по българо-турската граница, достигна 146.3 млн. лв. Парите се отпускат, без да е ясно как се харчат, какво е построено и какви са окончателните планове на МВР и правителството за този обект.

Обяснението, което кабинетът даде в сряда за милионите, беше напълно аналогично с тези при предишните траншове. "Съоръжението е от изключително значение за противодействие на непрекъснато нарастващия през последните години миграционен натиск по българо-турската граница и цели опазване на държавната граница и овладяване на бежанската вълна", заявиха лаконично от Министерския съвет.

Прочети още от статията на в. “Сега”

„Български инвеститори държат почти половината от книжата по външния ни дълг", пише в. “Капитал Daily”
Българските инвеститори притежават почти половината от облигациите по външния дълг на страната, или 3.6 млрд. евро, а само през март, когато държавата емитира книжа 2 млрд. евро нова емисия, те са придобили почти 750 млн. евро. Купувачи са предимно банки и малка част инвестиционни, пенсионни фондове и застрахователи. Това показват изчисления на "Капитал" на база данните на Министерството на финансите.

Високата ликвидност в банковата система, добрите лихви по държавните облигации (между 2 и малко над 4% според срочността им) и реално безрисковият им характер ги правят много атрактивни както за българските, така и за чуждите инвеститори. "В момента реално няма много алтернативи за добра доходност. Облигациите на България са добра възможност, безрискови са и не влияят на първичната ликвидност на банките", коментира за "Капитал" банков дилър.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Групата "Билдерберг" пак разбуни духовете", пише в. “Сега”
Мистериозният клуб "Билдерберг" се среща всяка година на различно място - този път това беше в луксозен хотел в германския град Дрезден. И всеки път конференцията е съпроводена от протести. Германският канцлер Ангела Меркел, външният министър на страната Франк-Валтер Щайнмайер и лидерът на германските социалдемократи Зигмар Габриел са отказали да участват в тазгодишното й издание. Но финансовият министър Волфганг Шойбле, министърката на отбраната Урсула фон дер Лайен и вътрешният министър Томас де Мезиер поговориха с около 150 влиятелни личности от света на политиката и финансите.

Участниците в клуба "Билдерберг" се подчиняват на специални правила. Най-важното от тях се нарича Chatham House Rule. Това правило, въведено още през 1927 г. от Кралския институт за международни връзки, задължава всички членове на клуба да пазят пълно мълчание за съдържанието на разговорите и произнесените слова.

Прочети още от в. “Сега”

“Дефлацията подкрепя потреблението, но докога?” пише в. „Труд"
Всъщност причините за този феномен в България нямат нищо общо с търсенето, т.е. не се дължат на спад на потреблението

Проблемите с износа на България се появиха още от средата на миналата година

През май българската икономика за пореден месец отбеляза дефлация на годишна база, т.е. спад на общото ценово равнище спрямо година по-рано. Цените са останали без промяна спрямо април, но спрямо май 2015 г. те са с 2% по-ниски.

Прочети още от в. „Труд"

“Четири варианта за Чинията на Бузлуджа“, четем във в. “Монитор”
Най-екстравагантният е да се превърне в хотел или ресторант
Четири варианта за възстановяване на Чинията на Бузлуджа предлага архитект Дора Иванова. Основното предложение е порутеното съоръжение да се превърне в монумент на националната историческа памет. Второто е Чинията е да стане Музей на комунизма, а най-екстравагантното е тя да стане хотел или ресторант.

Екипът на арх. Георги Стоилов, построил Дом-паметника на БКП на Бузлуджа през 1981 година, и младата арх. Дора Иванова ще обединят сили, за да възстановят уникалния обект, който от години се руши.„Това е паметник на идеята, затова той е интересен на целия свят – има паметници на хора, на събития”, коментира междувременно арх. Стоилов.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„Евростат: България първа по евтини цигари, алкохол и дрехи", пише в. „24 часа"
При плодовете и зеленчуците най-ниски са цените в Румъния, следвана от Полша

Цигарите, алкохолът и дрехите са най-евтини в България. Това показват данните на Евростат, като проучването обхваща всички държави от Европейския съюз.

Най-евтината храна в ЕС пък е в Полша, където цените са едва 63% от средното за съюза. Веднага след поляците се нареждат България и Румъния.

Най-скъпи са храните в Дания – 145% от средното за Евросъюза.

България е на първо място по евтини цигари, алкохол и дрехи – съответно 50%, 36% и 27% по-малко от средната цена в ЕС. Най-скъпи тези стоки са във Великобритания – 118% над средното.

Прочети още от статията на в. „24 часа"

”Британците са лигавото дете на Европа", пише в. “Стандарт”

Британците са лигавото дете на Европа. Плащат по-малко вноски, имат повече права и специален статут, както никоя друга държава в ЕС. Ако всички са равни, то те са изключение. Под заплахата от Brexit Джеймс Камерън договори нови права. Та това си беше чисто изнудване, да не кажем рекет. И въпреки всичко броени дни до 23 юни социологическите проучвания сочат, че тези, които искат да се отделят от ЕС, са повече с 4%. Ще напуснат ли британците? Няма! Ако го направят, това ще е глупостта на века! Какви ще са последствията?

1. Финансовият министър Осбърн предупреждава, че всеки британец ще обеднее с по 4000 паунда на година, очаква се рецесия за неопределено време за цялата икономика.
2. Недвижимата собственост ще намали цената си с 18%, а бумът в благосъстоянието на англичаните в последните години се дължи точно на нея.

Прочети още от в. “Стандарт”