"Бюджетът е миниран от скрити разходи и липсващи реформи” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
Сметките на финансовото министерство не са подкрепени с достатъчно анализи, отчете в първото си становище фискалният съвет

Прогнозата на правителството за развитието на икономиката до 2019 г. и свързаните с нея разчети за приходите и разходите на бюджета страдат от сериозни недостатъци. Анализите на финансовото министерство не оценяват в достатъчна степен външните рискове. Планираните приходи не са амбициозни, а сериозна част от разходите са нереалистично ниски. Кабинетът не залага на структурни реформи за подобряване на публичните финанси, а разчита на номиналния ръст на икономиката. С тези остри критики излезе в първото си публично становище новият орган за независим контрол на публичните финанси - фискалният съвет (www.fiscalcouncil.bg). Съветът вчера представи анализ на конвергентната програма за следващите 3 г., която страната ни представи тази пролет пред Брюксел.

Прочети още от статията на в. “Сега”

“Ще станем хъб за високи технологии”, извежда  на първа страница  в. “Стандарт”

Близо 10 000 нови работни места може да бъдат открити до 3 години, казва Стамен Янев.

Стамен Янев е изпълнителен директор на Българската агенция за инвестиции (БАИ). Пред "Стандарт" той представи стратегията за привличане на инвестиции според регионите.

- Г-н Янев, наскоро заявихте, че усилията на България за привличане на чужди инвестиции ще са насочени към 7 приоритетни сектора. По какви критерии бяха определени те?

- Определянето на седемте приоритетни сектора беше направено на база изготвен от Българска агенция за инвестиции (БАИ) стратегически анализ през м. г. Той обхваща 3 основни части. Първата е макроанализ на структурата на икономиката към настоящия момент на ниво индустрии, съпоставена с глобални и регионални показатели и тенденции. Втората част е свързана с това кои са силните и слабите страни по отношение на тип сектори, съответно индикатори, за икономически растеж в страната.

Прочети още от в. “Стандарт”

“Над 50% спад в оборотите на туроператорите” четем във в. “Монитор”
Повече от 50% ще е спадът в приходите на българските туроператори, организиращи почивки за Турция. Това каза Георги Рачев от Българската асоциация на туристическите агенции (БАТА) по БНТ. По думите му летният сезон ще завърши катастрофално и много от българите ще се откажат от пътуванията си до южната ни съседка. Експертът съветва туристите винаги да четат старателно договорите, за да знаят при какви условия могат да бъдат обезщетени. В договора винаги има определен срок, в който без никакви задължения към оператора туристът може да откаже своето пътуване, като зависи дали не е на промоционална цена с определени условия, посочи той.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

“Кунева спъва кандидат-студенти за чужбина" четем на първа страница на в. “Труд”
Отлагането на изпитите ще затрудни желаещите са учат в Германия

Преместването на държавните зрелостни изпити в края на месец май ще затрудни кандидатстването на български студенти в университети в чужбина, основно в Германия и някои места в Австрия. Заради отлагането на матурите, издаването на дипломите, преводът и легализацията им, както и придвижването на документи ще е почти невъзможно в срок. Така кандидатите са заплашени да изпуснат цял семестър, обясни пред „Труд“ Ели Тончева от консултантска фирма за обучение в чужбина „Едуанта“.

Прочети още от в. “Труд”

"България е в световния топ 3 при износа на десет стоки", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Малка България е в световния топ 3 на износителите при десет вида стоки. Страната е и в глобалното трио при три от 20-те най-едри като стойност групи продукти, които имат външен пазар. Това показва традиционният анализ на Българската стопанска камара (БСК).

През 2015 г. страната е излязла на първо място по продажби на брашна от маслодайни растения и е запазила силните си позиции при нерафинирана мед, патешки меса и временно консервирани череши. България е вече на второ място и при нефтените масла. Лошата новина е, че тези продукти са почти непреработени и е можело да бъдат изнесени и преди век. Добрата е, че България се движи напред в класацията при някои специфични авточасти и електроника, което вече са продукти с повече добавена стойност.

Като цяло страната е подобрила представянето си в световната класация на износителите, като се е изкачила от 65-о на 64-то място сред над 200 държави.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Топ 1000 на гимназиите според резултатите от матурите", четем на първа страница на в. „24 часа"
София, Варна и Пловдив са градовете с най-дбро гимназиално образование. Училища от тях заемат първите 10 позиции по успех от държавния зрелостен изпит по български език и литература. В тези градове са и единствените гимназии, в които средната оценка на учениците е над 5,50 и влиза в графата “отличен”.

Класацията на 1000 гимназии според резултатите от матурата бе направена от сайта danybon.com.

Първите пет места в класацията са запазени за столични училища - немската, испанската, Американския колеж, 73-о СОУ “Владислав Граматик” и частната гимназия “Ерих Кестнер”. Всички те са събрани в 2 десети от оценката - 5,712 за немската гимназия, 5,562 за “Ерих Кестнер”. Но всички от топ 5 без “Ерих Кестнер” отбелязват спад при оценките си спрямо представянето на своите ученици. Намаление на оценките спрямо миналогодишните отбелязват и почти всички гимназии от списъка на 1000-та средни училища.

Прочети още от в. „24 часа"

„Приходите на "Теленор" растат малко", пише в. “Капитал Daily”
Мобилният интернет и идващите покрай него приходи носят добри новини за телеком секторът. Такава е тенденцията, която очертават резултатите и на "Теленор България". За първите шест месеца на 2016 г. компанията е отчела приходи от 317 млн. лв., което е ръст с малко над 3% спрямо същия период на миналата година. Слабо раздвижване има и през второто тримесечие, когато оборотът достига 161 млн. лв. при 156 млн. през юли 2015 г. Ръстът, след години на спадове в телеком сектора, идва предимно от засиления интерес на потребителите към мобилен интернет, показва отчетът на българското дружество.

Продължава трендът за намаляване на броя абонати, обхванал целия сектор, но вероятно става въпрос за неактивни абонати. За второто тримесечие на 2015 г. клиентите на "Теленор" са намалели с 21 хил., а от миналата година досега с общо 260 хил.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Висшите служители са безгрешни, дори когато грешат", пише в. “Сега”
България вече е обект на искове за милиарди левове. Зад провала на държавните регулатори стоят конкретни лица, но те са недосегаеми.

В един и същи ден ни сполетяха новините за поредно арбитражно дело срещу България - този път на ЧЕЗ, и за предявени от НАП претенции за милиони левове към управителите на фирми, натрупали данъчни задължения. На пръв поглед, между двете няма връзка. Но нека да помислим пак.

Делата срещу България вече станаха твърде много и сумата на претенциите достига милиарди левове. Само заявената претенция от ЕРП-тата доближава един милиард евро (ако твърдението на ЧЕЗ за стотици милиони евро сума на иска означава повече от 200 млн. евро). Очакваме всеки момент към търсещите обезщетение да се присъедини Цветан Василев, който неведнъж е заявявал, че ще съди държавата и адвокатите му очевидно могат да почерпят вдъхновение от делото "Юкос".

Прочети още от в. “Сега”

“МВФ: Само 0,1% спад на световния БВП заради Brexit“, четем във в. “Монитор”
С 0,1% по-нисък ръст на световната икономика прогнозира Международния валутен фонд (МВФ) заради Brexit. Според анализаторите нарастването ще е с 3,1%, като минималното намаление е спрямо априлската прогноза. Съпоставено с прогнозите през януари спадът е 0,3 на сто, съобщи CNBC.

Промяна има и за предвиждания ръст на международната икономика и за 2017 г. МВФ намали прогнозата си за следващата година до 3,4%, след като през април обяви очаквания за 3,5%, а през януари – за 3,6%. Само ден преди вота около Brexit МВФ планираше да повиши глобалните си прогнози, казва фондът в предговора на доклада.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„Българите пият повече бира от англичаните", пише в. „24 часа"
Консумацията на бира у нас се увеличава до 73,5 литра на човек от населението през 2015 г., с което България изпреварва Великобритания и се нарежда до страни като Белгия и Холандия. Това съобщи изпълнителният директор на съюза на пивоварите Ивана Радомирова. Браншовата организация отбелязва 25 г. от създаването си, както и 135 г. българска пивововарна индустрия и 60 г. пивоварна наука.

Все още обаче сме далече от Чехия, където консумацията е 144 л на човек, и Германия - 107 литра.

Проучване от първите 6 месеца на годината показват, че най-често се пие бира в Русе - 13 пъти месечно, следван от Монтана - 11 пъти, както и Плевен и Бургас - с по 10 пъти. Според изследването мъжете отварят бира 12 пъти месечно, а жените - 5 пъти.

Прочети още от статията на в. „24 часа"

”Инвестициите са под нивото от 1996 г.", пише в. “Стандарт”

Инвестициите през 2016 г. са под нивото на вложенията от 1996 г. или т.нар. "Виденова зима". Това е вътрешно предизвикателство за страната ни, заявиха членовете на Фискалния съвет. Те представиха първите си оценки за икономиката на България на специална пресконференция. Съветът беше създаден по настояване на ЕС за да наблюдава подготовката и изпълнението на държавния бюджет, както и прогнозите на кабинета за икономиката на страната. Има 23% спад на износа към трети страни, заяви Любомир Дацов, член на Съвета. Икономическият растеж за тази година ще бъде между 1,8% и 2,5%, смятат експертите. Оценките и становищата на Фискалния съвет са направени на базата на анализ на Средносрочната бюджетна прогноза, Конвергентната програма и очакванията на различни международни финансови институции за световната икономика и България. Според Дацов, данъчната структура е благоприятна, но оставя тежестта върху малкия и среден бизнес, което значи, че бизнес средата може да се подобри с реформи. Лошо влияние върху ръста на потреблението може да изиграят ниската усвояемост на еврофондовете от новия програмен период, както и прегледът на активите на банките, който тече в момента.Копирано от standartnews.com

Прочети още от в. “Стандарт”

“От тотално изолиран Ердоган вече е незаобиколим фактор” пише в. „Труд"
Израелският политически елит няма да преглътне лесно махането на търговските санкции срещу Иран от страна на САЩ

Само допреди месец Реджеп Таип Ердоган изглеждаше напълно изолиран - тотално скъсани отношения с Русия заради сваления бомбардировач над Сирия; напрежение със САЩ заради турските атаки над сирийските кюрди, които американското командване вече приема за основен съюзник срещу ИДИЛ; и нападки от ЕС по линия защита на правата на човека и свободата на словото.

Ненадейно, само за дни след проваления, може би изфабрикуван преврат, балансът на силите изглежда по съвсем друг начин. Кизметът нагости Железния човек от Анкара изненадващо. Проваленият преврат, който можеше да коства живота на турския президент, се обърна в негов коз.

Прочети още от в. „Труд"