"Данъкът за основно жилище скача двойно догодина" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Министерството на финансите готви миниреволюция в данъците от догодина. Пакетът от законови промени, публикуван от МФ, ще доведе до сериозни размествания в облагането на собствениците на движими и недвижими имоти.

Лоши са новините за притежателите на повече от едно жилище. Те ще изгубят отстъпката от 50%, която ползват за данъка за основния си дом. По действащия Закон за местните данъци и такси всеки българин има право на това намаление, независимо какво е благосъстоянието му. Сега ведомството на Владислав Горанов предлага облекчението да остане само за хората с едно жилище. Това означава, че за всички останали догодина данъчното задължение за основния апартамент (или къща) ще се удвои. Логиката на МФ е, че по-богатите нямат нужда от преференции. Освен това имало доста случаи на злоупотреби, когато собственик на апартаменти в различни общини декларира всеки от тях като основно жилище, за да плаща данъци наполовина.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Съдбата на държавата в кутия за обувки", четем във в. "Стандарт"

Бягай, Вълчо, бягай! Този призив се появи на десетки стени във фейсбук часове след Черния петък за една от най-богатите фамилии - когато спецслужбите нахлуха в офисите им, прокурорите поискаха европейска заповед за бащата и майката, а синът им осъмна не в тузарското си заведение, а в следствения арест. Явно авторите на тези постове правят неслучайна препратка към великия роман на Джон Ъпдайк - "Заеко, бягай!" В който основният герой изгуби всичко, защото не се съобразяваше с нищо, интересувайки се само от себе си и собствените си инстинкти. Ако се питате кой е Вълчо, то това е другото име на именития за българския преход бизнесмен Ветко Арабаджиев.

Очаквно акцията, водена от зам.главния прокурор Иван Гешев, задмина по интерес оставките на тримата министри. Все пак рокадите в кабинета бяха предизвестени заради трагедията в Своге, докато туристическият бос от десетилетия се смяташе за недосегаем. Фактът, че именно той приюти в хотела си "Маринела" всички ВИП гости по време на европредседателството, не подсказваше с нищо, че само три месеца по-късно ще бъде първата едра риба, която ще падне в прокурорската мрежа, хвърлена заради дългоочакваното от обществото въздаване на справедливост.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Въвежда се "еко" елемент в данъка за автомобилите", четем в "Капитал"

Министерството на финансите предлага данъчните декларации на самоосигуряващите се да се подават само онлайн от 2019 г.

Данъкът върху леки и товарни автомобили под 3.5 тона ще зависи не само от мощността на двигателя и годината на производство, а и от замърсяването, което причиняват. Колкото по-щадящ е автомобилът към околната среда, толкова по-нисък ще е дължимият данък. Това предвиждат предложения за промени в Закона за местните данъци и такси, публикувани в петък на сайта на Министерството на финансите. 

Проектът предлага и премахването на минималния праг от 50 хил. лв. за обезпечения за търговците на горива. А самоосигуряващите се ще подават годишните си данъчни декларации само по електронен път от 2019 г.

Прочети още от " Капитал"

"Борисов с жест към Симеонов - предлага му Министерството на туризма" е заглавиe от първа страница на в. "24 часа"

Цачева ще освободи правосъдието на път към КС, Ангелкова може да се върне в транспорта, където беше служебен министър, премиерът още мисли за Порожанов и Нено Димов.

Вицепремиерът Валери Симеонов да не е без портфейл, а да стане и министър на туризма.

Това е била една от идеите за промени, която се обсъжда в последните дни. Разговор обаче между премиера и патриота още не е имало. Възможността Валери Симеонов да поеме и туризма вероятно не е била проигравана с партньорите му от "Атака". Волен Сидеров се обяви против тази рокада пред "24 часа".

Прочети ще от в. "24 часа"

"Една втора от фирмите изпускат поръчки заради летните отпуски" извежда на първа страница в. "Монитор"

Всяка пета фирма е въвела ограничение за размера на ваканцията от юни до септември

Eдна втора от фирмите пропускат поръчки по време на летния сезон, тъй като по-голяма част от служителите им са в отпуск и не могат да насмогнат на работата. Това показва проучване на Българската търговско-промишлена палата (БТПП), направено за "Монитор".

Допитването до бизнеса е на тема "отпуски и работен режим през летния период", като се оказва, че половината анкетирани изпитват трудности в месеците от юни и юли заради наплива от отпускари. 26 на сто от мениджърите се оплакват, че заради болнични и липса на кадри компаниите им пропускат да реализират по-добри резултати. Други 25 на сто от фирмите също отчитат, че почивките се отразяват не много добре на бизнеса им, но рядко са пропускали поръчки. Въпреки че графиците за отпуските вече не са задължителни 44 на сто от фирмите ги изготвят и планират отпуските спрямо поръчките.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Инвестиционните разходи на държавата нарастват до 1.6 млрд. лв. към юли", пише "Капитал"

Бюджетният излишък се повишава до близо 2.5 млрд. лв. към август, показват предварителните оценки

Правителствените разходи за инвестиции нарастват до над 1.6 млрд. лв. към края на юли, като малко над половината от средствата са европейски. Така сумата достига 26.3% от планираните за годината 6.1 млрд. лв. капиталови разходи. Макар засега да остават далеч от целта, изпълнението тази година се движи значително по-бързо от миналата. За сравнение - през същия период на 2017 г. инвестиционните разходи бяха около милиард, или 16.4% от заложеното. Раздвижването тази година идва основно заради повече стартирали европроекти. Това показват данните на Министерството на финансите за изпълнението на консолидираната фискална програма (КФП). равителствените разходи за инвестиции нарастват до над 1.6 млрд. лв. към края на юли, като малко над половината от средствата са европейски. Така сумата достига 26.3% от планираните за годината 6.1 млрд. лв. капиталови разходи. Макар засега да остават далеч от целта, изпълнението тази година се движи значително по-бързо от миналата. За сравнение - през същия период на 2017 г. инвестиционните разходи бяха около милиард, или 16.4% от заложеното. Раздвижването тази година идва основно заради повече стартирали европроекти. Това показват данните на Министерството на финансите за изпълнението на консолидираната фискална програма (КФП).

Прочети още от в " Капитал"

"Опорочен търг e на път да блокира новите влакове за БДЖ", пише в. "Сега"

Гигантите "Сименс" и "Шкода" настояват железниците да пренапишат критериите

Опорочен търг е на път да блокира обновяването на държавните железници с нови влакове. Причината е в скандалните изисквания, които навяват съмнения, че победителят е предизвестен. Готвена две години, обществената поръчка за доставка и поддръжка на 42 влака бе обявена в средата на август. Веднага след публикуването на тръжните условия заваляха критики, а едни от най-сериозните потенциални участници в процедурата - германският концерн "Сименс" и чешкият "Шкода", поискаха държавното жп предприятие да преосмисли изцяло критериите. Българо-китайската търговско-промишлена палата също написа унищожително писмо.

Едно от най-смущаващите условия на поръчката е за скоростта на новия подвижен състав. При положение че в момента жп мрежата се модернизира, за да може влаковете да се движат с над 200 км в час, БДЖ се готви да купува техника, която развиват максимум 160 км в час. Необяснимо е също така, че държавното предприятие е свалило на 15 години времето, през което доставчикът ще отговаря за поддръжката на влаковете. Първоначално се предвиждаше ангажиментът за сервиз да е 30 години.

Прочети още от в. "Сега"

"Дянков: Важни за инвестициите са не само условията в България, но и в ЕС", пише в. "Стандарт"

Възможностите България да привлича чуждестранни инвеститори бяха във фокуса на дискусията, организирана на Летния университет на МГЕРБ във Варна с бившия финансов министър Симеон Дянков. Пред младежите той изнесе лекция на тема "Българската икономика - по пътя нагоре". Дянков посочи три ключови фактора, които са важни за развитието на инвестициите и са показателни, че в страната ни има добри условия за бизнес.

"Първото условие е политическата стабилност. Тя дава дългосрочни перспективи", изтъкна Дянков и даде пример с голям немски инвеститор, който планира да мести фабриката си от Румъния в България. "Честата смяна на правителства с различни политики в северната ни съседка прави условията там трудно предвидими. За последните 10 години там са се сменили близо 15 финансови министри, а у нас - двама в постоянни правителства и двама във временни. България е политически най-стабилната държава на Балканите", увери Дянков.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Защо гонят чужденците в Източна Германия?" пише в. "24 часа"

Причините не са икономически, а са преди бежанската криза

Сцени като от гражданска война, но не са от Алепо, а от Кемниц. Град в Източна Германия, който по времето на соца знаехме като Карлмарксщат.

Хиляди протестират срещу убийството на 35-годишен германец, стига се до сблъсъци, полицията разпръсква агресивни групи с водни оръдия, има ранени. По улиците масата подгонва хора, които не приличат на германци. Причината за тази ескалация е, че обвинени за убийците на Даниел Хелер са мигранти - сириец и иракчанин.

Прочети още от в. "24 часа"