"Депутатите вдигнаха драстично разходите си за консултанти" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Нито един народен представител не е отчел публично какви допълнителни средства е получил и за какво ги е дал

Въпреки че почти нищо не свършиха през първата сесия на 44-тия парламент депутатите са отчели, че са направили допълнителни разходи в размер на 2 180 000 лв., които са поети от бюджета на Народното събрание. Това съобщиха от администрацията на НС на запитване на "Сега". Сумата е с над милион и двеста хиляди лева, или с около 120%, по-голяма в сравнение с изхарчените допълнителни средства през първата сесия на предишния парламент през 2014 г.. Разплатените средства тогава са 956 202 лв.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Екооценката за "Струма" през Кресненското дефиле е в синхрон с правителството", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

Преди няколко дни Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) обяви, че най-после е изготвен дългоочакваният доклад по оценка за въздействие върху околната среда (ОВОС) за спорната отсечка на магистрала "Струма" през Кресненското дефиле. Докладът подкрепи концепцията на правителството за това лот 3.2. между Крупник и Кресна да използва съществуващия път Е-79 в посока Гърция, а в посока София да се строи ново трасе източно от дефилето. Екологични организации обаче се противопоставят на тази идея и твърдят, че цялото движение трябва да е извън дефилето.

Сега петте варианта на трасето трябва да бъдат обсъдени на 11 септември в общините Симитли и Кресна. Писмени становища могат да се предоставят в сградите на общините, както и в Министерството на околната среда и водите, АПИ и РИОСВ - Благоевград, или по време на срещите за обществено обсъждане.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"БНБ: Лихвите ще падат още заради стабилната икономика" е заглавиe от в. "24 часа"

Заради стабилността на икономиката ще намалява рисковата премия, която залагат банките, поради което ще продължат да намаляват лихвите по кредити. Това се казва в икономическата прогноза на БНБ за тази и следващите две години.

Слабото оскъпяване щяло да доведе до ръст на кредитирането на бизнеса и домакинствата. Въпреки ниските лихви по депозити увеличението им щяло да продължи, твръдят експертите от БНБ, чийто шеф е Димитър Радев.

Нарастването на привлечените средства от неправителствения сектор в банките нипример щяло да е между 6 и 7% през периода 2017-2019 г.

Ускоряване на икономиката и ръст от 3,6% за тази година прогнозират от БНБ. Нарастване ще има и при инвестициите в страната.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Вкарват над 1000 лекарства в черен списък за износ" извежда на първа страница в. "Монитор"

Най-често липсват инсулин, онкомедикаменти и хапчета за нерви

Поне 1000 лекарства ще бъдат вкарани от здравните институции в бъдещия забранителен списък за реекспорт на медикаменти. Това е броят на лекарствата, за които има данни, че са дефицитни на пазара у нас, научи "Монитор" от фармацевти, като информацията бе потвърдена и от пациентски организации. Преди дни стана ясно, че създаването на списъка се предвижда в проект за изменение на Закона за лекарствените средства в хуманната медицина, който вече е публикуван за обществено обсъждане. В него ще влизат илачи, за които има недостиг у нас, като листата ще е отворена, т.е. в момента, в който се появят данни, че някой медикамент липсва, той веднага ще бъде вкарван в списъка. Същото важи и в обратната посока - ако на пазара бъдат осигурени достатъчно количества, за да няма дефицит за дадено лекарство от своеобразния черен списък, то ще бъде изваждано от него.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Проверявайте заведенията, но не пред гостите", четем във в. "Стандарт"

Елена Иванова е председател на Управителния съвет на Съюза на собствениците в Слънчев бряг и инвеститор в комплекса. Пред "Стандарт" тя коментира може ли да реши акцията на вицепремиера Валери Симеонов в нощните клубове проблемите на Слънчев бряг или ще създаде нови. 

-Г-жо Иванова, ще решат ли проблемите с шума в курортите такива акции като тази на вицепремиера Валери Симеонов в нощните заведения на Слънчев бряг?

- Това не е начинът. Нямаме нищо против проверките и си говорим това вече две години наред на различни срещу между бранша и властта. Нека има проверки и контрол, но те да не стават достояние на гостите. Тези проверки трябва да са дискретни. Защото в един момент шумът ще си продължи и заведенията ще си работят, но ще остане горчивият вкус в устата на гостите, че са били в съответните дискотеки. И тяхната реакция бе: "Ние няма да си тръгнем, защото сме си платили за доброто изкарване, за вход, за напитки и някой идва и ни разваля вечерта". Една такава акция няма обяснение. Хора от държавата, защо режете клона, на който стоите? Туризмът е бизнесът, който внася 15% от бюджета на нашата държава.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Дължи ли ни Facebook базов доход", пише в. "Капитал"

Основните възражения срещу идеята за универсален базов доход са два принципни и практични въпроса: защо на хората трябва да им се плаща да не правят нищо и как можем да си го позволим. Въпреки това е възможно да се изработи схема за основни доходи, която запазва основната си привлекателност, като същевременно намалява недостатъците си. 

Подобна схема функционира от 30 години в Аляска, финансирана с приходи от петролния бум. Няколко години след основаването на Постоянен фонд на Аляска той започна да изплаща дивидент на всеки регистриран жител на щата. В зависимост от ефективността му през последното десетилетие сумата варира от 878 до 2072 долара на човек независимо от социалния му статус. И схемата не е довела до масов мързел, от което критиците на базовия доход се страхуват.

Прочети още от в " Капитал"

"Стигнахме американците - по лични разходи за лечение", пише в. "Сега"

Според данните на Световната здравна организация България е лидер в Европа по доплащане за лечение. Цели 45% от разходите за здравеопазване у нас са частни, т.е. не се покриват с публични пари - от здравни вноски или от данъци. Данните са от 2014 г., а според по-скорошни оценки на Европейската комисия процентът лични разходи у нас е минал 48%. Всеки втори лев, платен за лекарства, прегледи, престой в болница или за медицински изделия, е от джоба на гражданите. Според Световната банка основна част от личните разходи на пациентите се пада на лекарствата - у нас от джоба се плащат 81% от общите фармацевтични разходи. Имаме официален копеймънт - потребителски такси за преглед при лекар и за престой в болница, доплащания като избор на екип и за консумативи, медицински изделия, малка част от които се поемат от здравната каса. Плаща се от джоба и за грижи като рехабилитация, хосписи и стоматология.

Прочети още от в. "Сега"

"Кучето като желание да кажем на света нещо за себе си" пише в. "24 часа"

Социо-психологическата типология на кучетата ще ни каже много за обществото. Едни ги водят на светска разходка, други ги държат вързани; едни се къпят със специални шампоани, други се хранят тайно край боклукчийската кофа. Пред застрашителния мастиф скриват в чантата фризирана чихуахуа; нервният дакел се дере отчаяно, протестирайки срещу монументалния санбернар. На кучешката поляна в "Борисова" се делим на породи и "удивителни мелези", както го е казал Валери Петров. На страната на първите стопани е стилът, такъмите, прическите, дисциплинираното гонене на топка. Не подценявайте обаче вторите - те печелят моралната награда заради това, че се грижат за животни, изоставени от лоши хора.

Прочети още от в. "24 часа"