"Електромобили под наем в центъра на София до 2 г.", четем на първа страница на в. "24 часа"

Градски транспорт без пари и подмяна на отоплението на бедните в мерките за въздуха До 2 г. в центъра на София ще може да се наемат електромобили. Услугата ще е по-скъпа от цената на пътуването в градски транспорт, но по-евтина от придвижването с такси. Идеята е софиянци да оставят личните си коли в периферията, а в центъра да шофират електромобили. Столичната община ще търси концесионер, който да предлага услугата. Идеята е столичани да оставят личните си коли в периферията, а в центъра да се придвижват с електромобили, които да шофират сами. Подобна услуга има в Париж и други европейски градове.

Прочети още от в. "24 часа"

"Контузените чиновници три пъти повече от строителите" четем във в. "Монитор"

Шефове плащат лечението на потърпевшите, за да мълчат за злополуката

Чиновниците са рекордьори по брой трудови злополуки, изпреварвайки далеч по-рискови сектори като строителство и добив на руди. През миналата година в сферата на държавното управление са регистрирани 203 инцидента на работното място, показват официалните данни на Националния осигурителен институт (НОИ). За сравнение - строителите, пострадали докато изпълняват служебните си задължения, са 75, което е близо 3 пъти по-малко спрямо чиновниците. "За разлика от частния сектор, където трудовите злополуки масово се прикриват в обществения сектор това е почти невъзможно", обясни пред "Монитор" адвокат Васил Василев. По думите му фирмите често се опитвали да сключат сделка с потърпевшия, при която да покрият разходите за лечение, като в замяна не уведомяват НОИ.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Пълен провал на машинното гласуване" четем на първа страница на в. "Труд"

Машинното гласуване е обречено на пълен провал. Все още не е обявена обществена поръчка, а в ЦИК продължават да умуват по параметрите й. "Труд" научи, че има и екзотични предложения да се облекчат изискванията към устройствата и към програмния продукт. Експерти по изборите предупредиха, че ако това се случи, може да бъде оспорвана законността на вота.

"Нека от ЦИК ми кажат как ще успеят да доставят машините, да ги разнесат по секциите, да осигурят експертни лица за обслужването им, да обучат членовете на избирателни комисии", коментира пред "Труд" професорът по конституционно право Пламен Киров. Той е бил член и зам.-председател на няколко ЦИК.

Прочети още от в. "Труд"

"Богатите по-богати, бедните по-бедни", извежда на първа страница в. "Стандарт"

Банковите влогове на милионери счупиха всички рекорди и в края на 2016 г. са 762 броя, сочат данните на БНБ. Депозитите на граждани със суми над 1 млн. лв. вече са повече и от времето преди фалита на КТБ. В края на март 2014 г. милионерските влогове бяха 749 броя, но след като на 20 юни същата година КТБ затвори врати тези най-големи депозити започнаха да се топят. След фалита на банката богатите започнаха да разделят парите си на по-малки суми в няколко банки тъй като са гарантирани влоговете до 100 хил. евро. Тази тенденция продължи цяла година и в средата на 2015 г. милионерските влогове намаляха до 587 броя. След това тенденцията се обърна и милионерите отново започнаха да трупат пари във влоговете си. Така броят на милионерските депозити започна да расте. Само за последните три месеца на 2016 г. влоговете със суми над 1 млн. лв. се увеличават с 48, което показва, че през ден се е откривал нов депозит на милионер. А общата спестена сума във милионерските влогове нараства със 116 млн. лв. за три месеца до рекордните 1,86 млрд. лв.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Служебният кабинет прочисти пътната агенция заради тунела на "Хемус"", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

Председателят на управителния съвет Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) Дончо Атанасов, няколко директори в АПИ, както и директорът на държавното дружество "Автомагистрали" са освободени във връзка с инцидента в тунел "Ечемишка" в неделя, когато осветителна греда падна върху автомобил и взе жертва.

Това стана ясно по време на кратка пресконференция на служебния премиер Огнян Герджиков и регионалния министър Спас Попниколов.

Досегашният председател на управителния съвет на АПИ е заменен от Пирин Пенчев. Атанасов оглави пътната агенция, след като бившият шеф на институцията Лазар Лазаров подаде оставката си в началото на декември 2016 г. Атанасов, който, преди да оглави АПИ, беше зам.-директор, е бивш депутат от БСП и беше сочен за близък до бившия премиер Бойко Борисов. Въпреки че вече не е председател на управителния съвет на АПИ, Атанасов остава негов член.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Над 2.5 млн. лв. е получило МВР от дарения през 2016 г." е водещo заглавиe на в. "Сега"

Бедни общини продължават да издържат местната полиция, като плащат за гориво, компютри и друга техника.

МВР, което всяка година харчи по над 1 млрд. лв., продължава да разчита на бедни и финансово закъсали общини да му даряват гориво, смазочни материали, компютри и друга техника. Това става ясно от годишния отчет на даренията, публикуван на сайта на ведомството. През миналата година полицията е получила подаръци за над 2.5 млн. лв.

Част от подаръците идват и от международни организации или други държави. Вътрешното министерство на Германия например е подарило 12 джипа за близо 500 хил. лв. на граничната полиция.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Еврозоната отново е пред криза заради Гърция", пише в. "Капитал Daily"

Атина трябва да направи ново голямо плащане по дълга си, а облекчаването на задълженията е спорен въпрос

След месеци на затишие спасителната програма на Гърция се връща в светлината на прожекторите. Еврозоната и Международният валутен фонд (МВФ) са на различно мнение относно бъдещето й, а в изборна година за Европа политическият прозорец за споразумение се затваря, пише Financial Times. На фона на разделение в борда на МВФ финансовите министри от еврозоната са под натиск да прекратят блокажа на срещата си на 20 февруари.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Пореден министър ще стабилизира енергетиката", пише в. "Сега"

Държавните фирми за пореден път влизат в режим на икономии. Основна цел на новия служебен министър на енергетиката Николай Павлов ще бъде да се постигне физическата стабилност и подобряването на финансовото състояние на сектора, обяви той вчера.

"Има дружества, които са в отлично финансово състояние. Има и такива, в които има по какво да се работи. Беше назначен пълен анализ за всяко едно дружество, ежедневно разговаряме с ръководствата им, изискванията към тях са големи - оптимизация на паричните потоци", заяви Павлов на първата си пресконференция след оглавяването на министерството.

Прочети още от в. "Сега"

"50 милиарда лева ще ни струват мерките на БСП" пише в. "Труд"

Годишно за социалната сфера ще трябват 4,190 млрд. лв.

Около 50 млрд. лв. ще ни струват предложените от БСП мерки в предизборната. им платформа, засягащи социалната, образователната, демографската и енергийната сфера.

Това изчислиха от ГЕРБ. Партията на Бойко Борисов даде специална пресконференция, за да представи финансов разчет на обещанията на левицата.

,,След големия енергиен шлем ще ни трябва и голяма финансова каска" - каза Томислав Дончев по повод нва амбициите на БСП да върне на сцената големите енергийни проекти.

Бившият енергиен министър Делян Добрев представи сметката, която ще платим за нова АЕЦ, нов блок в "Козлодуй", "Южен поток" и "Бургас - Александруполис".

За "Белене" ще са нужни 20 млрд. лв.. За блок номер 7 на АЕЦ "Козлодуй" - 10 млрд. лв., за "Южен поток" също 10 млрд. лв., а за "Бургас - Александруполис" 5 млрд. лв., или общо 45 млрд. лв.

Прочети още от в. "Труд"

"83 нови милионери у нас само за година", четем във в. "Монитор"

Все по-малко българи с депозити до хилядарка

83 са новите милионери у нас през последната година, показват последните данни на българската народна банка (БНБ) за декември 2016 г. Така вече 762 българи вече имат на влог в личните си сметки над 1 млн. лв., а общата сума, която те притежават, възлиза на почти 1,9 млрд. лв. Това прави средно по 2,44 млн. лв. на човек.

Само през последните три месеца на миналата година броят на хората с милионни влогове е скочил с 48. В същото време депозантите с до 1000 лева са 6,9 млн. Общо те притежават в банките малко над 999 хил. лв. Така се оказва, че най-крупните вложители, макар и само 762 души у нас, имат с 861 млн. лв. повече от всички българи.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Горива за 1,80 лв. - ако се продава без печалба или се "спести" ДДС", пише в. "24 часа"

Контрабандата е 2 млрд. лв., приходите от облагане на вноса са паднали с над 1 млрд. за година Бензин и дизел за 1,80 лева в цяла България - това обеща бизнесменът Веселин Марешки, ако вземе властта след изборите. Звучи повече от добре, като се има предвид, че сега горивата се продават за над 2,10 лева. Възможно ли е обаче да има цена от 1,80 лева, след като бъдат платени акциз и ДДС на държавата и се покрият всички разходи по поддържането на бензиностанция.

Прочети още от статията на в. "24 часа"

"Десет събития по света, които ще рикошират у нас", пише в. "Стандарт"

България винаги е била силно зависима от външните фактори. Затова и когато се питаме какво ни очаква през 2017 г. трябва да погледнем какво се случва около нас и по света.

А външните фактори предвещават една голяма буря или няколко по-малки. Няма да ни се размине! Важното е колкото се може по-малко да пострадаме. В световен план сега е затишие пред буря. Кои са обаче важните неща, които ще се случат тази година и ще определят нашето бъдеще.

1) Докъде ще стигне в своята непредсказуемост Доналд Тръмп ?

Ще се опита да стане втори Рейгън или дори още по-велик, а това значи ръст на икономика, акции, доходи и спад на безработицата в краткосрочен план, но всичко ще бъде за сметка на Европа, Китай и международната стабилност. Ще разруши ли статуквото и моментния баланс в света ?

Прочети още от в. "Стандарт"