Върховният орган по финансов надзор в еврозоната разкритикува идеята за създаване на национални или европейски шампиони, които да се конкурират на световно ниво. Позицията има потенциала да постави Европейската централна банка срещу Берлин в опитите на Германия да защити банковата си индустрия чрез сливане на двете най-големи банки в страната.

Deutsche Bank и Commerzbank потвърдиха, че водят преговори за сливане

Сделка с €1,8 трилиона активи: Deutsche Bank и Commerzbank потвърдиха, че готвят сливане

Но в Берлин споразумението среща сериозна критика

В първото си интервю, след като стана председател на Единния надзорен механизъм, Андреа Енриа посочи, че не харесва идеята за огромни сливания. Той отказва да коментира темата за Deutsche Bank и Commerzbank конкретно, каквато е практиката на ЕНМ. Но даде да се разбере, че политическите мотиви ще бъдат пренебрагнати при разглеждането ѝ.

Енриа коментира, че за органа е важен резултатът от сделката: да има банка, която има силен бизнес, добра капиталова позиция и може да генерира печалби.

Дали две лоши банки правят една добра? Германия скоро може да научи

Дали две лоши банки правят една добра? Германия скоро може да научи

Какъв е смисълът и какви са пречките пред сливането на Deutsche Bank и Commerzbank?

В последно време Берлин става все по-агресивен в защитата на големите си бизнес от чуждестранен натиск. Именно Олаф Шолц, министър на финансите, спомогна значително за преговорите между двете най-големи банки в страната.

Позицията на Енриа е подобна на тази на европейския комисар Маргрет Вестагер, която - въпреки натиска от Берлин - отказа да разреши сливането на жп-подразделението на Siemens и Alstom.

Защо политиците в Европа отново искат държавна намеса в бизнеса?

Защо политиците в Европа отново искат държавна намеса в бизнеса?

Според едни, това е единственият начин Стария континент да се справи с гигантите от САЩ и Китай. Други обаче не са съгласни