"ГЕРБ обяви война на Радев за изтребителите" четем на първа страница на в. "Труд"

"Имаме вече достатъчно съмнения, от изводите, които сме направили от открити източници, че президентът Радев е защитил решението за купуване на шведски изтребители." Това обяви на извънредна пресконференция заместник-председателят на ПП ГЕРБ и председател на парламентарната група на партията Цветан Цветанов.

Той обясни, че нищо не е налагало служебният кабинет да бърза с решението за новите изтребители. Подчерта, че Огнян Герджиков се е разграничил от евентуален натиск върху министрите. Той подчертал, че единственият, който контролирал министрите от служебното правителство бил президентът.

Прочети още от в. "Труд"

"Чиновниците масово се назначават без конкурс" е водещo заглавиe на в. "Сега"

От над 10 700 нови попълнения миналата година едва 3869 са изпълнили задължителната по закон процедура

Държавните ведомства продължават масово да заобикалят задължителното изискване за провеждане на конкурс при назначаването на чиновници. От всички 10 764 назначения през миналата година конкурс е проведен само за 3869 служители, показва публикуваният тези дни доклад за състоянието на администрацията през 2016 г. 

Най-често използваният начин за заемане на длъжности от държавни служители през 2016 г. е бил преназначаването на друга длъжност.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Сателитът на "Булсатком": В Космоса след 235 млн. долара", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

BulgariaSat-1 трябва да е готов за излъчване в края на юли

Първият български частен сателит BulgariaSat-1 на "Булсатком" беше изстрелян успешно. BulgariaSat-1 полетя към геостационарната си орбита на 23 юни в 22.10 ч. българско време. Спътникът излетя от космическия център "Кенеди" във Флорида с ракетата за многократна употреба Falcon 9 на компанията на Илън Мъск SpaceX.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Глобалната война срещу парите в брой" е заглавиe от в. "24 часа"

Ограничаване на кешовите плащания, премахване на банкноти - кои държави как се включват

Препечатваме статията от сайта visualcapitalist.com. Авторът Джеф Дежардинс е основател и редактор на сайта, който създава и поддържа визуално съдържание за инвестиране и бизнес.

Налице е глобален тласък от страна на законодателите за премахване на парите в брой по света. За този тренд се говори като за "войната срещу парите в брой" и има три основни играча:

Прочети ще от в. "24 часа"

"Спешна помощ за първи клас" извежда на първа страница в. "Монитор"

Парадоксът, че в първи клас се влиза по-трудно, отколкото в университет, вече се превърна в клише. От години приемът в столицата на най-малките ученици е наситен с напрежение, среднощни опашки, "битка" за най-желаните школа, че тази година чак и до прокуратурата се стигна. Въпросът къде ще учи детето дори задава посоката за това къде родителите да си купят апартамент... Става двигател на семейни планове и решения, съобразени с желаното училище. Така, като се замисли човек, добър бизнес може да се завърти около т.нар. елитни школа.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Туризмът затяга правилата за ваканциите", четем във в. "Стандарт"

По-строги правила ще защитават потребителите на туристически услуги. Това стана ясно по време на 17-та годишна конференция на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенции (АБТТА). Новите правила са приети с директива на Европейската комисия. Националните законодателства трябва да бъдат синхронизирани с нея и правилата да влязат в сила от 2018 г., каза зам.-министърът на туризма Ирена Георгиева. 

Родните туроператори ще са задължени да предоставят повече и изключително точна предварителна информация за продукта, който предлагат. Задължително предварително ще се дефинира програмата, начина на изхранване, броя на звездите на хотела за настаняване и всички допълнителни услуги. Така още преди да подпише договора туристът ще знае какво точно купува, както и за кои услуги плаща и са включени в пакетната цена.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Дворецът на хаоса", пише в. "Капитал"

Финансовата инжекция за ремонт на НДК по повод българското председателство на Съвета на ЕС дойде в подходящ момент за задъхващото се държавно дружество, но около изразходването на средства има съмнения.

Проблемът на големите публични проекти е, че политиците винаги се опитват да ги изкарат максимално евтини на хартия, за да се приемат по-лесно от хората. Ползите се преувеличават, рисковете остават подценени, а резултатът обикновено е, че строителството се оскъпява сериозно или излиза от сроковете. Застраховка срещу лошото управление на обществени инфраструктурни проекти няма. Дори в далеч по-подредени държави като Германия. Вземете новата филхармонична зала в Хамбург - проектът се забави със се...

Прочети още от в " Капитал"

"Технология на законния банков грабеж", пише в. "Сега"

Дай на човек пистолет и той ще обере банка. 

Дай му банка и той ще обере целия свят. 

Сигурен съм, че мнозина вече се възмущават на заглавието. Този ни разказва някакви врели-некипели, теории на конспирацията. Да видим дали е така.

Преди няколко дни участвах в някакво предаване с виден български банкер. Той започна да обяснява как работи банкова система с частични резерви и как банките вършат една много полезна функция, като акумулират парите от населението и ги канализират, където това е най-ефективно. Всички, които сте учили икономика, сте я чували тази басня. Само че банковата система въобще не работи така. Или поне отдавна не работи така. Допреди няколко десетилетия действително е било така, но тогава имаше златен стандарт. По-възрастните помнят какво пишеше на банкнотите на времето - "Банкнотата е обезпечена със злато и всички активи на банката". Сега вече пише само - "За подправка виновните се наказват според закона".

Прочети още от в. "Сега"

"Най-щастливият човек на света" пише в. "Труд"

Българите редовно остават в дъното на класациите за щастие в Европейския съюз, а често и в световните

Един човек перманентно страдал от болки в областта на корема. Ту го присвивало вляво, ту вдясно. За малко го отпускало и страданието се връщало с пълна сила. Мъчил се, мъчил се, но не отивал на лекар, защото много добре бил запознат с философията на доктор Радева, която не веднъж е казвала публично: Няма здрав човек, просто има такива, които не са прегледани още от лекар.

Болката обаче станала нетърпима и тръгнал на среща с жестоката съдба, която се помещавала зад врата, на която пишело "Д-р Ангелов, коремен хирург".

Прочети още от в. "Труд"

"Догодина ще сме в праймтайма на Европа", пише в. "Стандарт"

- Г-н Новаков, едно от важните събития през изминалата седмица бе изслушването на кандидата за нов български еврокомисар Мария Габриел. Повече от три часа тя отговаря на въпросите в пленарна зала. Как оценявате представянето й? 

- Достатъчно показателно за представянето на Мария Габриел в пленарна зала са реакциите на голяма част от колегите от различните държави-членки и различните политически семейства. Те реагираха много позитивно на начина, по който тя отговаряше на зададените й въпроси. Аз лично бях впечатлен от дълбочината, в която Мария успя да навлезе при отговорите. Показателно е и това, че самото изслушване продължи повече от три часа. Аз съм повече от доволен от представянето й и се гордея, че Мария е част от екип, с който работих толкова време. Убеден съм, че тя тепърва ще се справя още по-добре като част от екипа на председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер. Не очаквам да има проблеми при избора й за следващ български еврокомисар и съм сигурен, че в пленарна зала ще получи висока подкрепа от другите държави-членки и колегите от различните политически семейства.

Прочети още от в. "Стандарт"