Президентът на САЩ Доналд Тръмп е готов да обяви безпрецедентни реципрочни мита срещу ключови търговски партньори, нарушавайки десетилетия глобални търговски правила. Решението, наречено от администрацията му "Ден на освобождението", ще бъде официално оповестено днес в 23:00 ч. българско време, съобщиха от Белия дом, цитирани от "Ройтерс".

Мерките предвиждат незабавно въвеждане на нови мита, докато отделно 25-процентно глобално мито върху вноса на автомобили ще влезе в сила на 3 април.

Според Тръмп, целта е да се уеднаквят американските и чуждестранните мита и да се компенсират нетарифните бариери, които пречат на американския износ. Въпреки това форматът остава неясен. В медиите се коментират два варианта — 20% универсално мито или различни нива за отделните страни.

"Като се има предвид краткият срок за действие, универсалното мито би било по-лесно за въвеждане и по-доходоносно за бюджета", коментира Райън Маджъръс, бивш представител на търговското министерство. "Но по-гъвкавите индивидуални мита биха били по-прецизни срещу конкретни нелоялни практики."

Тръмп заплаши с тежки мита за руския петрол, ако Путин не спре войната

Тръмп заплаши с тежки мита за руския петрол, ако Путин не спре войната

Американският президент иска максимален икономически натиск върху Кремъл

Ефектът: Поскъпване, спад на борсите и страхове от рецесия

Новите мита ще се натрупват върху вече действащите. Така например, произведен в Мексико автомобил може да бъде облаган с комбинирано мито от над 50%, ако бъде засегнат едновременно от тарифите за фентанил, стомана и автомобилите.

Икономистите предупреждават, че ефектът върху американските и световните пазари ще бъде осезаем. Проучване на Федералния резерв в Атланта показва, че компаниите вече очакват поскъпване на стоките и ограничаване на наемането на нови служители. Според изчисления на Yale Budget Lab, новите мита биха могли да струват средно по $3,400 на американско домакинство годишно.

Инвеститорите вече реагираха — за последните 30 дни американските акции са загубили почти $5 трилиона от стойността си, а Wall Street остава в очакване на детайлите.

Светът подготвя ответен удар

Търговската политика на Тръмп прави невъзможното - обединява Китай, Япония и Южна Корея в търсене на общ отговор

Търговската политика на Тръмп прави невъзможното - обединява Китай, Япония и Южна Корея в търсене на общ отговор

Трите страни изглежда преглъщат различията помежду си в името на по-силна позиция

ЕС, Канада и Мексико вече заплашиха с ответни мерки. Канадският премиер Марк Карни и президентът на Мексико Клаудия Шейнбаум обсъдиха съвместен отговор. "Ще защитим северноамериканската конкурентоспособност, но и суверенитета си", заявиха от кабинета на Карни.

САЩ продължават да поддържат стоков дефицит от над $1.2 трилиона, който според Тръмп е резултат от неравноправни търговски споразумения. Икономистите обаче са категорични - подобни мита може да доведат не само до поскъпване на живота в САЩ, но и до глобална икономическа турбуленция.