"ГЕРБ прави правителство на малцинството" четем на първа страница на в. "Труд"

Партията очаква подкрепа от формации със сходни програми

Патриотите искат и министерски постове

ГЕРБ най-вероятно ще избере варианта "правителство на малцинството", а за подкрепа ще разчитат на формациите със сходни програми, научи "Труд". В партията на Бойко Борисов преобладава мнението, че не бива да рискуват с коалиция, която да им носи нови негативи. Още по време на

предизборната кампания Борисов заяви, че предпочита правителство на малцинството, отколкото размита коалиция. Той подчерта, че когато управлява с малки партии, голямата партия трябва да прави много компромиси, които трупат негативи за нейна сметка.

Вариантът за имплантиране на "германския модел" - съюз с левицата, в ГЕРБ се определя като неприемлив на този етап.

Прочети още от в. "Труд"

"Социалните разходи ще се облагат с пълни осигуровки" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Социалните разходи на работода телите вече ще се облагат с пълните социални осигуровки за всички видове рискове. Досега върху тях се плащаше само осигуровката за пенсия (18.8% от началото на годината). Например ако към заплатата работодателят дава и облекло на служителите си, досега се плащаше само пенсионна вноска върху допълнителната придобивка над заплатата. Сега вече ще се плащат всички осигуровки - за безработица и за майчинство - общо 4.5%. Тоест осигурителната тежест се увеличава на 23.3 на сто. Това е една от промените в общо осем социални наредби, които прие вчера служебното правителство. Наредбите регламентират вече влезлите в сила промени в Кодекса за социално осигуряване от началото на годината, за които досега нямаше ред, по който да се прилагат.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"След изборите КЗК спря да вижда горивния картел", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

За втори път КЗК се провали в опита да открие и накаже картел на пазара на горива. Различното този път беше, че регулаторът нахлу в офисите на веригите и иззе имейл кореспонденции и файлове от компютрите. Там откри дебат на цени между конкуренти, обмяна на информация за продажби, уреждане на срещи между конкуренти. Те й послужиха смело да заяви, че има подозрения за картел. И веднага след изборите тихо да излезе с крайно решение, че нарушения няма. Изцяло пренебрегвайки откритата кореспонденция в мотивите за решението си.

През октомври миналата година на шест от основните вериги бензиностанции - руската "Лукойл", австрийската OMV, холандско-британската Royal Dutch Shell, гръцката Eko, контролираната от Гриша Ганчев "Петрол" и руската "Газпром" (чрез "НИС Петрол") (на последната права от разследването подозренията за участие отпаднаха от "Ромпетрол България") беше предявено твърдение за съгласувани практики.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"100 лв. за играчка шпионин в забавачките" четем във в. "Монитор"

Родители ги опасват с тайни камери и микрофони

Родители превръщат децата си в тайни агенти, като ги пращат на градина със скрити камери и микрофони. Според един от най-големите сайтове за шпионска техника, всяка седмица по една майка оборудва детето си с "бръмбари". Цената за пълен комплект излиза около 100 лева.

Обичайно родителите прибягват до крайните мерки, когато имат съмнения, че детето им е малтретирано в забавачката или училище. След като видят записите, често семействата ги пускат като предупреждение в социалните мрежи.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Искат Копривщица вече да не е архитектурен резерват", извежда на първа страница в. "Стандарт"

Общинският съвет на Копривщица поиска да бъде премахнат статутът на архитектурно-исторически резерват на града. Мотивите са, че така се пречи на развитието на града, защото не може да се строи.

В Копривщица сега е развит единствено туризмът.

Идеята за премахване на статута на Копривщица се родила покрай изготвянето на Общия устройствен план, съобщава bTV. Законът налага много ограничения на населените места, представляващи резервати. Например в тях е забранено новото строителство.

Копривщица е обявена за архитектурно-исторически резерват преди близо 45 години. През последните 30 години обаче държавата не се грижи за нейното развитие, казват общинските съветници и настояват статута на града да бъде променен.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Пилетата "Дюк" вече имат изцяло холандски собственик", пише в. "Капитал"

В България марката е с около 2% пазарен дял

Холандският производител на птиче месо Plukon Food Group придоби чрез свое дъщерно дружество френския си конкурент Duc. За сделката, чиято цена не е обявена, бе съобщено през декември миналата година, когато Plukon придоби 97% от капитала на Duc. През март т.г. след опростено търгово предложение Plukon изкупи остатъчния пакет от акциите на френския производител и пристъпи към отписване на акциите на Duc от фондовата борса. Сделката, която получи разрешение от антимонополния регулатор във Франция...

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Бордът и плоският данък работят безотказно, а все искат да ги бутат", пише в. "Сега"

Сметната палата може да изясни мистерията "безплатно саниране", твърди финансистът Любомир Дацов

- Г-н Дацов, наскоро Полша обяви, че затваря темата за приемането на еврото за поне 10 години, а у нас премиерът Огнян Герджиков заяви курс към ускоряване на процедурата. Защо Варшава и София се оказаха на полярни позиции?

- Просто всяка държава изчислява от своя гледна точка предимствата и недостатъците на това да бъде в еврозоната. Полша си има своите аргументи, за да отложи влизането си. И не е само тя - Дания и Швеция също не искат да влизат в еврозоната, поне не сега.

Прочети още от в. "Сега"

"Борисов пред ЕНП: България е стабилна държава", четем във в. "Монитор"

Няма по-добро място за живеене от Европейския съюз. Това е нашият дом, това е нашето семейство. Да го пазим със самочувствие и да защитаваме интересите си пред всички, които предвещават края на Съюза. Това заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов по време на своето изказване в рамките на Конгреса на Европейската народна партия (ЕНП) в Малта. Борисов призова европейските си колеги за спазване на Маастрихските критерии. "Да спазваме правилата, защото само това ще ни донесе сигурност", каза той. По думите на лидера на ГЕРБ Европа се е справила прекрасно с икономическата и финансова криза. Бойко Борисов изтъкна пред присъстващите, че България е стабилна държава. "Предизвикахме предсрочните избори, за да потвърдим силата на ГЕРБ. За да продължи европейската и пронатовска политика. Постигнахме 3, 6% икономически ръст, 14 млрд. фискален резерв, 7% безработица, 27 % външен дълг, 0 инфлация и бюджетен излишък", обясни лидерът на ГЕРБ.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"До 19 800 лв. за студенти за да си направят фирма", пише в. "Стандарт"

До 19 800 лв. ще се дават на студенти за да си направят фирма, която да работи в сферата на промишлеността или научната и развойна дейност. Със заповед на министъра на икономиката се утвърди Оперативно ръководство за 2017 г. по проект "Техностарт 3 - Насърчаване на иновационната активност на младите хора в България" и считано от 29 март 2017 г. се обявява Национален конкурс за кандидатстване по проекта.

По проект "Техностарт 3" могат да кандидатстват студенти, хора с висше образование: бакалавър или магистър и докторанти, съгласно условията на глава трета, раздел първи от оперативното ръководство за 2017 г.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Ниските лихви мотивират повече хора да купуват имоти" пише в. "Труд"

През 2016 г. БВП в страната възлиза на 47, 363 млрд. евро, като на човек се падат 6630 евро.

Последните години икономиката на България показа добри темпове на развитие и даде индикации за зараждането на нов положителен цикъл. Това стопи ледовете, които бяха обвили кредитирането в страната и условията започнаха да се подобряват.

Лихвите по отпусканите кредити се сведоха до рекордно ниски нива. По данни на БНБ през февруари 2017 г. средният лихвен процент по кредитите за бизнеса до 1 млн. евро, договорени в левове, се понижава спрямо същия месец на 2016 г. с 0.38 пр.п. до 4.49%, а по тези, договорени в евро - с 0.9 пр.п. до 4.1%. Средният лихвен процент по кредитите над 1 млн. евро, договорени в левове, се повишава с 0.36 пр.п. до 3.07%, а по тези, договорени в евро, спада с 0.53 пр.п. до 5.24%. При кредитите за домакинствата статистиката на БНБ сочи, че през февруари 2017 г. средният лихвен процент по кредитите за потребление в левове се е понижил в сравнение с февруари 2016 г. с 0.72 пр.п. до 9.60%, а по тези в евро - с 1.25 пр.п. до 5.5%. При жилищните кредити в левове той спада с 1.12 пр.п. до 4.24%, а по жилищните кредити в евро - с 1.7 пр.п. до 4.19%.

Прочети още от в. "Труд"