"Глад за трактористи и сервитьори надува заплатите до 3 бона" пише в. "Монитор"

Недостиг на нискоквалифициран персонал надува до космически стойности заплатите на кадрите със средно образование. Така бизнесът предлага възнаграждения между 2000 и 3000 лева на трактористи, а сервитьори в сладкарници заработват на месец по 1700 лева, показа проверка на "Монитор".

Често поне два пъти по-малко изкарват висшистите, които работят като учители например, и вземат малко над 700 лева.

"Няма адекватно обяснение за това, че учители и лекари получават обидни пари за своя труд, имайки предвид, че позициите, които заемат, са отговорни - едните възпитават и обучават, а другите лекуват", коментира Калоян Беличовски от компанията за набиране на персонал "Менпауър". Основната причина била недостигът на кадри със средно образование. Освен това физическият труд се ценял повече, отколкото умственият.

Въпреки високите заплати, които получават механизаторите на селскостопански машини, отливът на персонал с всяка година става все по-осезаем. Причините са две - първата е сезонният характер на работата, а втората повечето оператори биват осигурявани на минималната работна заплата.

Прочети още от в. "Монитор"

"КАТ най-после ще санкционира, ако купувач на кола не я пререгистрира" е водещo заглавиe на в. "Сега"

МВР вече ще прекратява регистрациите на коли, чиито собственици не са обявили покупката им. Купувачите имат двумесечен срок от сделката да регистрират автомобилите си в КАТ. В противен случай регистрацията ще се прекратява автоматично. Това може да доведе до сериозни санкции. При последващо спиране за пътна проверка полицаите могат да свалят регистрационните номера на автомобила. Това обаче не е всичко. Според НК шофирането на автомобил, който не е регистриран по надлежния ред, е престъпление. Т.е. срещу такъв шофьор може да започне разследване и в крайна сметка може да бъде наказан със затвор до една година или глоба от 500 до 1000 лв.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Плати си за линка, ей!", четем в "Капитал"

ЕС е на път да прокара съществени промени в режима на авторското право, които ще засегнат всички онлайн потребители

Две ключови поправки в областта на авторските права, които ще засегнат всички онлайн потребители, бяха одобрени днес от правната комисия на Европейския парламент. 

Накратко, първата ще изисква от разпространителите на онлайн съдържание да имат сключени лицензионни споразумения с издателите, за да могат да публикуват линкове и кратко описание на материала. Ако няма такова (например между facebook и "Икономедиа"), потребителят (facebook) няма да може да публикува линк към този текст.

Прочети още от " Капитал"

"Въвеждат данък и за апартхотели по курорти" е заглавиe от в. "24 часа"

"Въвежда се нов данък за облагане на апартаментните комплекси в курортите, които се отдават под наем." Това заяви вицепремиерът Валери Симеонов с предложените от "Обединени патриоти" промени в Закона за местните данъци и такси. Те бяха приети в сряда от бюджетна комисия на първо гласуване. Той поясни, че целта е да се обхванат апартаменти, които се ползват като туристически обекти, но не се облагат .

"Най-ощетени са хотелиерите, които влагат в ремонти, а туристите ползват жилища", допълни още Симеонов.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Жизненият стандарт в България е наполовина от средния в Европа и през 2017 г.", пише "Капитал"

Жизненият стандарт в България, измерен чрез брутния вътрешен продукт на човек от населението, остава на ниво от 49% спрямо средното за ЕС и през 2017 г. Страната задържа позицията си на дъното в класацията, като съотношението остава непроменено спрямо предходната година. Това не означава, че БВП, измерен през покупателната способност, не е пораснал, но увеличението е колкото и в останалите държави, т.е. недостатъчно за ускорено догонване на жизнения стандарт на средния европеец. Това показват последните данни на статистическата служба Евростат. За сравнение, стъпка над България са Хърватия и Румъния, където жизнените стандарти са съответно на 61% и 63% от средното за съюза.

Прочети още от " Капитал"

"Нови европравила за авторското право могат напълно да променят интернет", пише в. "Сега"

Всичко, качено в социалните мрежи, ще бъде изтривано, ако не отговаря на правилата

Комисията по правни въпроси в ЕП даде зелена светлина на Директива за авторското право в цифровия единен пазар, предложена от ЕК, въпреки че някои от разпоредбите в нея предизвикаха сериозни дебати. Най-спорен е член 13, който според експерти може напълно да промени интернет. Той предвижда всички доставчици на интернет услуги да въведат задължителни филтри за следене, разпознаване и триене на съдържание, което е в разрез с авторските права. Чрез тези филтри в реално време ще сканират всяка информация (видео, аудио, текстове, скрийншоти, и др.), която се качва и споделя в онлайн платформите. Подобна промяна сериозно ще засегне и сайтове като Wikipedia.

Прочети още от в. "Сега"

"Тиражът на книгите скочи с 43 на сто" четем във в. "Монитор"

През 2017 г. са издадени 8 640 книги с близо 5 млн. екземпляра тираж. На книжния пазар заглавията са се увеличили с 16,5% отколкото през 2016 г., а тиражът нараства с 43%, показват данните на Националният статистически институт (НСИ).

С уникалния идентификационен код ISBN (бел.р. международен стандартен номер на книгата) през 2017 г. са регистрирани 7948 книги и 1315 брошури. Това са 92% от всички издания, с което се предоставя възможност за търговско използване в страната и чужбина. за възрастни - 3292 с тираж 1,5 млн. Научната литература е представена на пазара с 1912 заглавия с тираж 415 хил., популярната литература - с 1613 заглавия с тираж 928 хил., литературата за деца и юноши - с 1262 заглавия и тираж 1,5 млн. Новите издания са 7991, а препечатаните - 649 (7.5%).

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Нов икономически съюз на Балканите ще стабилизира Европа" четем в "24 часа"

Споразумението за името на Македония дава шанс. Не за прераждане на бивша Югославия, а за общ пазар

Да се постигне споразумение между правителствата в Атина и Скопие как да бъде наречен юридическият обект, известен преди като Бивша югославска република Македония, отне почти 25 г. Би било грешка да го омаловажаваме като незначително развитие - особено сега, когато единството на трансатлантическия съюз е в най-ниската си точка след Втората световна война, а единството на ЕС се изправя пред предизвикателство при всеки следващ национален вот.

Всъщност историческият компромис да се преименува страната Република Северна Македония и така да бъде смекчено съперничеството за националните истории отваря възможността за лидерите в Европа и САЩ да се противопоставят на сегашните тенденции и да започнат да формират сигурно бъдеще за Балканите - постижение, което ще помогне на стабилността на цяла Европа.

Прочети още от в. "24 часа"