"Хранителни добавки ни удрят в мозъка и сърцето" четем във в. "Монитор"

Хапчета за отслабване ни удрят в сърцето, мозъка, увреждат бъбреците и червата. Активните вещества в тях са забранени не само у нас, но и в целия Европейски съюз от осем години. Те обаче се продават в интернет с променени имена, но със същите забранени съставки, установи репортерска проверка на "Монитор".

Някои от въпросните медикаменти докарват тежки депресии и дори сомнамбулизъм, предупредиха от Българската психиатрична асоциация.

Хапчетата са под формата на таблетки или капсули според фирмата - производител, но и в двата случая от Индия, минават метър като хранителни добавки при вноса, тъй като за тях не е необходима регистрация от Изпълнителната агенция по лекарствата.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Проф. д-р Димитър Стефанов:Президентът Тръмп може да се окаже като Горбачов за СССР" четем на първа страница на в. "Труд"

Светът се нуждае от истинска Реформация, а не от революция

- Г-н Стефанов, сто години след Октомврийската революция задава ли се нова, този път Либерална революция?

- Да, може да се каже, че опитът за Либералната революция е в разгара си. Но за да се ориентираме в ситуацията, трябва да си спомним мисълта на Хегел/Маркс, че историческите събития се появяват двойно - веднъж като драма, а втори път като фарс. Октомврийската революция бе драматичният момент на човечеството, който беляза целия XX век и взе милиони жертви. На фона на тази историческа драма сегашните напъни за универсализиране на западния либерален модел като глобално обществено устройство изглежда като исторически фарс. При това драматичен фарс.

Прочети още от в. "Труд"

"Изнасяме текстил и дрехи за Е2 млрд.", извежда на първа страница в. "Стандарт"

Износът на текстил и облекло през последните две години достига рекордни стойности и секторът показва все по-добри резултати. Тези положителни тенденции продължават и за 2016 г. резултатите отново ще са много силни, смята Радина Банкова, председател на Българската асоциация на производителите и износителите на облекло и текстил (БАПИОТ). "Още няма окончателни данни, но считаме, че износът за 2016 г. е за около 2 млрд. евро. Което означава, че при всяко положение ще бъде повече от 2015 г., макар и с не кой знае какъв голям процент", каза тя за в. "Стандарт". Предишните години износът достигаше около 1,8 млрд. евро, сочат данните на асоциацията. Най-много страната ни изнася за големите държави от Европейския съюз (ЕС), на първо място за Германия, а след нея - за Франция и Италия. Радина Банкова заяви, че за момента няма ръст в износа към някоя по-екзотична дестинация. "Износът си остава основно към европейските държави, поради засилен интерес във връзка с частичния отлив от Далечния изток и връщането на клиенти към региона България, Румъния, Сърбия и Македония. Относно износът към руския пазар - почти невъзможно е да се работи там в краткосрочен план.

Прочети още от в. "Стандарт"

"КФН: Фокусът при новите проверки ще са свързаните лица", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

След като проверката на застрахователните дружества и пенсионните фондове не успя да открие проблем в сделките със свързани лица, а Европейската комисия разкритикува регулатора, че е хвърлил усилия встрани от целта, с което рискът за клиентите на двете индустрии от такива непозволени инвестиции остава, Комисията за финансов надзор (КФН) даде заявка, че ще се поправи. В контролните проверки, които започват през март, от одиторите се изисква да положат повече усилия по установяването на свързани лица, като проявят самоинициатива в търсене на данни от публично достъпни източници на информация. Освен че се разширява арсеналът от допустими средства за изпълнение на задачата, по-голям е и времевият период, който ще бъде проучван. Според методологията на контролата, публикувана в петък, проверяващите ще трябва да установят дали ограниченията са спазвани не само към 31 декември 2016 г., но и към 31 декември на предходната, или доста преди застрахователите и пенсионните дружества да започнат да подреждат балансите си за външните проверяващи.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Началник от средно ниво е обвиняем за смъртта в тунела "Ечемишка"" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Дългогодишният шеф на дирекцията за пътна поддръжка в Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) Георги Златев е обвинен за смъртния случай в тунела "Ечемишка" на 5 февруари. Обвиняемият е началник от средно ниво, но прокуратурата твърди, че хора с имунитет също може да се окажат обвиняеми за трагедията, стана ясно от думите на говорителя на главния прокурор Румяна Арнаудова. Това означава, че следствен може да се окаже всеки бивш министър, който е кандидат за депутат. Арнаудова обясни, че ако има необходимост да се иска сваляне на имунитет, главният прокурор ще го направи.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Камарата на частните изпълнители иска законови промени за записа на заповед", пише в. "Капитал Daily"

Камарата на частните съдебни изпълнители (КЧСИ) официално ще иницира промени в закона, с които да се премахне възможността да се издава заповед за незабавно изпълнение въз основа на запис на заповед по чл. 417 от Гражданския процесуален кодекс (ГПК). Камарата ще призове също така да се преразгледат нормите за призоваването в ГПК. Това обяви председателят на КЧСИ Георги Дичев на специален брифинг, свикан, за да се оповести решението на камарата по повод оплаквания на граждани за измама с фалшиви записи на заповед.

Съветът на Камарата на ЧСИ единодушно е взел решение да се образува дисциплинарно производство срещу ЧСИ Иван Чолаков, идентифициран в няколко репортажа на бТВ от началото на месеца като изпълнителят, чието име е замесено в седем досега известни случая на измама с фалшиви записи на заповед. Предложението на Съвета е на Чолаков да се наложи най-тежкото възможно наказание - лишаване от правоспособност за срок от 3 години.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Прекомерни дисбаланси", пише в. "Сега"

За пореден, шести път Европейската комисия сервира т.нар. Европейски семестър. За всяка страна чиновниците (staff) на комисията са ни подготвили доклад, т.нар. задълбочен преглед (in-depth review) с претенции да дава "специфични за страните процедури" (брюкселски: CSR) за "предотвратяване и коригиране на макроикономическите дисбаланси". Тези прегледи може да изглеждат "задълбочени" на човечетата, редили думичките клишенца в тези словесни блудкажи, но всеки разумен човек, даже икономиката да не му е занаят, ще оцени продукта в интервала между жалък и семпъл. А докладът за България отгоре на това е преднамерен и подвеждащ. Сигурно и за други страни е същото. Накратко:

докладът е некачествен анализ и не си струва коментара, ако не беше вниманието, отделяно от медиите на неговите (неверни) изводи, и опасността тези неистини отново да станат антиреклама, даваща погрешна представа за България и обезсърчаваща потенциалните инвеститори в нашата икономика. Защото България съвсем неоснователно е пъхната в групата страни с "прекомерни дисбаланси", наред с Франция, Хърватия, Италия, Португалия и Кипър. Време е българското правителство да спре да мълчи като виновен ученик, а да реагира остро и да поиска сметка.

Прочети още от в. "Сега"

"Нелегалното гориво влиза в България през 8 места" пише в. "Труд"

Агенция "Митници" сама създава законовите норми и сама се контролира дали ги изпълнява

В тези митнически складове няма измервателни уреди, които да установят дали внасяните нефтопродукти отговарят като количество и качество на посоченото в документите им при внос

Кои са най-често използваните схеми за източване на ДДС при вноса на горива за българския пазар? Защо мерките на държавата не дават ефект? Защо този сектор за милиарди левове от икономиката ни е оставен встрани от приоритетите на официалната власт? На тези и още много въпроси "Труд" дава отговор в новата си поредица ПРОБОЙНИТЕ В ПАЗАРА НА ГОРИВА.

Прочети още от в. "Труд"

"64 лв. надница да броиш бюлетините от вота", четем във в. "Монитор"

По 64 лв. надница ще си докарат председателите на секционните избирателни комисии в страната, които на парламентарния вот на 26 март ще броят бюлетините и ще поставят подписа си под протокола с резултатите. Това става ясно от решение на ЦИК за определяне на възнагражденията на хората, които ще бъдат ангажирани с организацията и провеждането на изборите. Парите за шефовете в СИК ще скочат с 20 лв., ако отидат след това през нощта да носят и книжата от вота до районната избирателна комисия, вместо да оставят тази задача за заместника си. Основното възнаграждение за зам.-председателя и секретаря на секционната комисия пък е определено на 58 лв., а за редовия член - 48 лв. Техните пари също ще набъбнат с по-горе посочената сума, ако бъдат ангажирани с предаване на чувалите в РИК.

Бонус от 20 лв. над основната надница е записан и за членовете на секционните комисии зад граница.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Европа на две скорости е най-голямата заплаха", пише в. "Стандарт"

В края на миналата седмица еврокомисар Елжбета Биенковска, която отговаря за вътрешния пазар, промишлеността, предприемачеството и малките и средни предприятия, бе на посещение у нас. Тя се срещна с президента Румен Радев, с премиера Огнян Герджиков и министри и участва в конференцията "Предприемачество за растеж". Пред "Стандарт" комисар Биенковска коментира как може да се насърчат малките и средните предприятия, какво е бъдещето на отношенията с Лондон след Брекзит и идеята за Европа на две скорости.

-Госпожо Биенковска, това вашата първа визита ли е в България? За какво разговаряхте при срещите ви с президента Румен Радев и с премиера Огнян Герджиков?

-Не, посещавала съм страната ви като министър на развитието на Полша и като министър на инфраструктурата. Най-важните теми за обсъждане, разбира се, са Европейският съюз и времената на предизвикателства, в които живеем. Обсъждах и най-важните въпроси от моето портфолио, което е огромно. С президента Радев говорихме най-вече за европейския екшън план за отбрана и Космическата стратегия за Европа.

Прочети още от в. "Стандарт"