"И колите на трупчета трябва да са с "Гражданска отговорност"" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Застраховката "Гражданска отговорност" е задължителна за всеки автомобил, който не е със свалени табели и не е с прекратена регистрация, и няма значение дали е в движение, зазимен е в задния двор на къщата, или почива на трупчета в гаража. Това произлиза от решение, взето от Съда на ЕС тази седмица. То е по повод на дело, заведено от Гаранционния фонд на Португалия срещу собственичка на катастрофирал незастрахован автомобил. Решението на съда в Люксембург е задължително за всички съдилища на територията в ЕС, които гледат подобни дела.

Алина Жулиана спряла да кара колата си заради заболяване и с години я държала в задния двор, като решила, че щом автомобилът не е в движение, няма защо да плаща застраховка "Гражданска отговорност". Един ден синът й без нейно знание и разрешение взел колата, изхвърчал от пътя и загинал заедно с двамата си спътници.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Борисов в капана на своите", четем в "Капитал"

Колаборацията между две от партиите от "Обединените патриоти" и депутатите от ГЕРБ за запазване на един от министрите постави премиера в трудна ситуация

"Ако не слезете долу всички заедно, няма да продължим заедно." Това според присъствали били думите на Бойко Борисов след продължилото близо четири часа заседание на коалиционния съвет на управляващите във вторник, два от които преминали в персонални нападки между вицепремиера Валери Симеонов и председателя на ПГ на "Обединените патриоти" Волен Сидеров. Двамата имат богата история от времето, когато бяха заедно в "Атака", а раздялата им беше съпътствана от грозни обиди, скандали и дори съдебни дела.

Прочети още от " Капитал"

"За 17 години има 84% инфлация, но заплатите се вдигнаха с 370%" е заглавиe от в. "24 часа"

Цигарите и алкохолът са поскъпнали рекордно между 2000 и 2017 г. - 5 пъти. Днес разходите за образование са 3 пъти по-големи, отколкото бяха в началото на столетието Средната работна заплата е била 224 лв. в началото на периода, сега е 1060 лв.

През последните 17 години цените на стоките и услугите в България са се повишили почти 2 пъти, но за същия период средната работна заплата се е увеличила 4,7 пъти, показва сравнение между данните на НСИ и Евростат. През 2000 г. средната работна заплата е била 224 лв. според данните на НСИ, а през 2017 г. е достигнала вече 1060 лв., което е точно 4,7 пъти повече. Тя е нараствала най-силно в годините непосредствено преди световната финансова криза (виж графиката). След 2005 г. средната заплата расте с почти 80-100 лв. на година, но този процес трае много кратко - до началото на кризата. Но и през кризисните години не е имало намаление на средната заплата, а просто ръстът ѝ е бил по-малък. По-забележимо нарастване има едва през последните 2-3 години.

Прочети ще от в. "24 часа"

"8 с обвинения за "Карнобатска" за пране на пари" извежда на първа страница в. "Монитор"

8 души, сред които и алкохолния бос Миню Стайков, както и синът му Стайко, се сдобиха с обвинения след спецакцията във винпром "Карнобат".

В четвъртък следобед от прокуратурата съобщиха, че са ги подвели под наказателна отговорност за участие в група за продажба на акцизни стоки без бандерол, данъчни престъпления и пране на пари. Обвиненията идват ден след като арести и обиски на прокуратурата затвориха в сряда сутринта винпром "Карбонат" заради разследване за пране на пари и данъчни измами.По време на операцията са задържани собственикът на фабриката - алкохолният бос Миню Стайков, наследникът му Стайков, синът на кмета на Карнобат Георги Димитров, както и още десетина души. Мегаакцията стартира само седмица след като за международно издирване с червена бюлетина бяха обявени и бившите сватове на Стайков - Ветко и Маринела Арабаджиеви. От прокуратурата в четвъртък съобщиха, че на един от задържаните са повдигнати обвинения за вторични престъпления - избягване плащането на ДДС и възстановяване на неследващ се данъчен кредит в размер на общо 1 016 139 лв.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Български уроци по толерантност в Израел", четем във в. "Стандарт"

Борисов даде папки с документи, според които спасените евреи може да са над 100 000

Ние не само не забравяме приятелите си, но и ги обичаме, каза Нетаняху

Развълнувани възрастни мъже и жени са изпълнили импровизираната шатра в парка "Чарлз Клор" на брега на Средиземно море - там, където свършва новият Тел Авив и започва старият град Яфо. От дижейския пулт звучат позабравените у нас стари градски песни, акордеонист свири заедно с уредбата, а няколко дами припяват любимите мелодии - "Целувката на Ана", "Тумбала лайка", "Черен влак се композира". Сред множеството се разхожда мъж, вдигнал плакат с портрета на цар Борис Трети. Българската общност в Израел се е събрала за дългоочаквано събитие - откриването на паметника за спасяването на българските евреи. Мястото на монумента не е избрано случайно - точно тук са акостирали корабите, които са довели първите преселници в Обетованата земя преди 70 години. Сега техните наследници са дошли, за да изкажат своята признателност към българския народ.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Потреблението на ток се свива по-бързо от производството", пише в. "Капитал"

Разликата се компенсира от увеличение при износа на електроенергия

От началото на тази година потреблението на електроенергия в страната е намаляло с близо 5% спрямо 2017 г. Производството обаче остава почти без промяна, тъй като износът на електричество е голям и компенсира по-слабото вътрешно търсене. Заради множеството валежи и пълноводието на реките пък е регистриран рекорден ръст при дейността на водноелектрическите централи, докато ВЕИ и базовите централи работят с по-слабо натоварване. Това става ясно от оперативните данни на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) за енергийния баланс на страната от 1 януари до 2 септември 2018 г. спрямо същия период на 2017 г.

Прочети още от в " Капитал"

"Къде отлетяха чуждите инвеститори?", пише в. "Сега"

При влизането си в ЕС България бе магнит за световния капитал. Десет години по-късно е просто невзрачна балканска дестинация с неособено дружелюбен бизнес климат

Два шамара за българските управници. Така шефът на Българската стопанска камара Радосвет Радев описа резултатите от изследването на бизнес организацията за притока на чужди капитали у нас през последните 10 години. Едната плесница е заради парите на гастарбайтерите, които вече са повече от чуждестранните инвестиции. Втората e, съседни държави, които дори не са приети в семейството на ЕС, се оказват далеч по-атрактивни - като Сърбия например, която ни изпреварва двойно по привлечен външен капитал.

Проблемът с доверието и с бизнес средата е и в основата на срива на преките чужди инвестиции у нас през последните 10 години, показва анализът на БСК. През 2017 г. общият обем на инвестициите в България е близо 19 млрд. лв., от които едва 1.9 млрд. лв. са чужди. Десетилетие по-рано картината е била коренно различна - от 18 млрд. лв. вложени в икономиката ни капитали 98.6% са дошли отвън и само 1.4% са дело на българския предприемач. Спадът на преките чужди инвестиции е почти 10 пъти.

Прочети още от в. "Сега"

"Назначават 600 души тол полиция" пише в. "Монитор"

За да гонят неплатили пътна такса им купуват 100 нови автомобила

Преди дни регионалното министерство предложи промяна на структурата в пътната агенция.Под нейната шапка ще бъде създадено ново звено "Национално тол управление". В него ще бъдат назначени нови 921 служители, които да управляват тол системата за плащане на пътни такси по републиканските пътища. Част от тази бройка ще бъдат и новите тол полицай. Издръжката им ще струва на държавата 1,3 млн. лева на година, обяви Нанков и допълни, че сумата е два пъти по-малко от тази, предложена им от вътрешното министерство за същата дейност. Около 3 млн. лева са поискали от Пътна полиция, за да следят дали шофьорите са изрядни. Нанков твърди, че корупцията в работата им ще бъде невъзможназащото всичко ще бъде "дигитализирано". "Освен от камери контрол трябва да има и от хора. Новите служители ще бъдат назначавани на трудово правоотношение чрез конкурси.

Прочети още от в. "Монитор"

"Евелина Славкова: Българинът не тегли заеми за почивка като европееца, но все по-рядко кара отпуска вкъщи", пише в. "24 часа"

Младите у нас имат повече пари да пътуват, в Европа - възрастните, казва социоложката

- Не сме сред най-богатите, даже сме на опашката по доходи, но харчим повече за лятна почивка от чеха и румънеца, от португалеца, латвиеца и унгареца според Евростат - цели 156 евро на човек. Какви са особеностите на българското мислене и традиции в почивката днес?

- Доста години му трябваха на българина да се раздели с картата си за почивка от социалистическите предприятия и с това разбиране. Днес можем да обособим най-общо три групи туристи сред българите, които от своя страна могат да бъдат разделени на много малки подгрупи. Най-общо профилът на българския турист е този, който пътува в чужбина основно и често този, който пътува из България и Българското Черноморие.

Има и още една група българи - тези, които не пътуват и предпочитат да си стоят вкъщи. Първата и основна причина са финансовите ограничения. Но има и още един нюанс - липсата на необходимост от това да излезе извън рамките на обичайно случващите му се неща, от комфортната си зона, която се намира в неговото ежедневие.

Прочети още от в. "24 часа"