"Златни" гривни ще следят престъпниците у нас" е водещo заглавиe на в. "Сега"

250 електронни гривни по 5300 лв. едната ще контролират престъпниците в България. Вчера Главната дирекция "Изпълнение на наказанията" (ГДИН) към Министерство на правосъдието сключи договор с консорциум, който трябва да ги достави и вкара в употреба в рамките на 9 месеца за 1.34 млн. лв. Фирмата ще има задължението да поддържа системата 5 г. 250-те гривни ще са крайно недостатъчни, като се има предвид, че хиляди хора са осъдени на пробация, много обвиняеми са под домашен арест, а стотици са избягалите осъдени.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"BiTV е продадена на човек, свързван с Красимир Гергов", четем в "Капитал"

Сделката беше съобщена от досегашните собственици, новият все още не е обявил плановете си за медиата

В отворено писмо до медиите късно в четвъртък вечерта създателите на "Би Ай Телевизия" (Bulgarian International Television - BiTV), братята Павел и Румен Вълневи съобщиха, че вече не са собственици на канала. За предстояща продажба на телевизията се говори от близо година. В търговския регистър все още не е отразена промяната на собствеността на медиата.

Прочети още от " Капитал"

"Силно задлъжняла, глобалната икономика е уязвима за шокове" е заглавиe от в. "24 часа"

За нас добрата новина е, че растейки без значима инвестиционна активност, поне сме по-защитени от ефектите на външна рецесия.

Резкият спад на борсовите индекси в САЩ показа, че оптимизмът в бъдещето на американската и глобалната икономика, както и във финансовите показатели на компаниите, не е безграничен.

Все пак още на следващия ден пазарите възстановиха половината от намалението на стойността на индексите. Не трябва да губим и средносрочната перспектива - пазарната капитализация на водещите американски корпорации е с над 20% по-висока спрямо февруари 2017 г. и над 70% по-висока от началото на 2013 г.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Перник търси голфове, Видин - каравани" извежда на първа страница в. "Монитор"

Даваме най-малко пари за дрехи и книги

Култовото германско возило "Голф" затвърждава позицията си на неофициалната емблема на миньорския град Перник. Оказва се, че там най-търсената и предлаганата стока в сайтовете за безплатни обяви е немският автомобил, като офертите за него са скочили с цели 40% за година.

Във Видин пък основно имат нужда от лодки, каравани и билети за концерти и различни събития. Така, въпреки че регионът се слави като най-бедния в Европа, то явно живеещите там имат доста свободно време, което да запълват. Това показва статистиката на онлайн платформата за обяви olx.bg.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Икономическа война за лятното време", четем във в. "Стандарт"

Битка на икономически интереси между Севера и Юга в Европа свои зад дебата "за" и "против" лятното часово време в Европа. За отмяната на лятното време настояват Великобритания Германия, скандинавските и балтийските страни, които нямат морски туризъм и не могат да трупат ползи от него. Южните морски държави, за които летният туризъм е водещ отрасъл и печелят от оборот през удължените с един час дни и имат изгода от запазването им. Интереси, свързани с транспорта и енергетиката, също се отразяват в дебата.

Като цяло във всички европейски държави надделява мнението, че въртенето на стрелките два пъти годишно е вредно за здравето и трябва да се отмени. Затова всъщност големият спор в момента не е дали да се спре въртенето на стрелките, а кое време да се установи след това за общоевропейско - зимното или лятното.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Industry Watch: Икономиката ще расте с около 4% и през 2018 г.", пише "Капитал"

Повечето страни в региона успяват да се развиват относително добре въпреки скромния приток на чужди инвестиции според анализаторите

През последните две години България успява да постигне реален ръст на БВП от близо 4% годишно. В същото време обаче преките чуждестранни инвестиции в страната са в пъти по-ниски спрямо предкризисния период. Обяснението - рецесията позволи да се натрупат значителни вътрешни спестявания, които да компенсират липсата на капитали отвън. Още повече че развитието в определени динамични сектори като аутсорсинг и промишлени производства с ниска капиталова интензивност не изисква съществени вложения. Това е причината анализаторите от

Industry Watch да считат, че българската икономика ще продължи да нараства с темпове от около 4% годишно и през 2018 г. дори и без много чужди инвестиции.

Прочети още от " Капитал"

"София ще наказва граждани, които имат карта за метрото, но не я ползват", пише в. "Сега"

Центърът за градска мобилност вече дебне кой използва абонаментната си карта "Паркирай и пътувай" по предназначение, т.е. дали реално ползва метрото, или само купува карта заради паркирането. Ако има карта, но не пътува с метрото, ще плаща по-скъпо за буферен паркинг. Това се разбра покрай информации, че преминаването на въпросните паркинги от "Метрополитен" към ЦГМ ще доведе до поскъпване на услугата.

"Засилвайки контрола от ЦГМ, установихме, че по-голямата част от тези клиенти неправомерно използват услугата "Паркирай и пътувай", т.е. те ползват само паркинга", съобщи директорът на "Паркиране и мобилност" в ЦГМ Румяна Милова пред Би Ти Ви. Услугата е приложима само за граждани, които разполагат с тридневна, едномесечна, тримесечна, шестмесечна или годишна абонаментна карта по редовна тарифа за всички линии на обществения транспорт или за метро.

Прочети още от в. "Сега"

"Шестима нови милионери на месец в България" пише в. "Монитор"

По 6 души на месец стават милионери в България, като общо за година сънародниците ни със сметки над 1 млн. лева са се увеличили със 71, сочат последните данни на Българската народна банка (БНБ). Така се оказва, че към края на миналата година богаташите у нас са били 833. Те притежават общо 2,030 млрд. лева, т.е. средният размер на депозита на всеки един от милионерите е около 2,4 млн. лева.

За сметка на хората с много пари, то броят на тези, които са успели да сложат в банките малки суми до хилядарка намалява. В края на 2016 г. в банковата ни система е имало 6,9 млн. влога с по 1000 лева, а година по-късно броят им намалява с близо 500 хил.

Със спестявания между 1000 и 2500 лева разполагат малко над 1 млн. нашенци, като техните депозити възлизат на 1,75 млрд. лв.Общо домакинствата у нас се оказва, че кътат 47,8 млрд. лв.

Прочети още от в. "Монитор"