Американската икономика е забавила съществено своя растеж през четвъртото тримесечие на 2015-а година поради свиване на общите бизнес инвестиции, спад на износа и по-слабо повишение на потребителските разходи. Докато инвестициите в жилищния сектор продължават да нараства с добро темпо, показват предварителни данни на Търговския департамент на САЩ.
Брутният вътрешен продукт, който е най-общото мерило за производството на стоки и услуги, се повиши през последните три месеца на миналата година с едва 0,7% на годишна база след повишение с 2% през третото тримесечие и с цели 3,9% през пролетните месеци на 2015-а година. Средните прогнози бяха за малко по-добър растеж от 0,8 процентни пункта, информира bnr.bg.
За цялата 2015-а година БВП на САЩ е нараснала с 2,4% след аналогично по-размер повишение през предходната година и малко над осредненото ниво на растеж от 2,1% от 2010-а година насам, когато американската икономика се измъкна от последната рецесия.
Потребителските разходи през четвъртото тримесечие се повишиха с 2,2% след растеж с 3% през третото тримесечие, но при прогноза за по-слабо повишение с 1,9 проценти пункта.Трябва да се има предвид, че вътрешното потребление формира повече от две трети от растежа на водещата световна икономика и именно това забавяне на растежа на потребителските разходи беше в основата на доста слабия растеж на БВП на САЩ в края на 2015-а година. За цялата изминала година обаче, потребителските разходи се повишиха с 3,1%, отчитайки най-солидно темпо на растеж от едно десетилетие насам.
Общите бизнес инвестиции извън жилищното строителство, които са мерило за бизнес разходите на американските компании, се свиха през последното тримесечие с 1,8% след растеж с 2,6% през третото тримесечие, тъй като редица фирми намалиха структурните си и разходите си за оборудване. Рекордно ниските цени на суровините се отразиха особено негативно на инвестициите в енергийната индустрия, като разходите в добивната промишленост се свиха с цели 35% за цялата 2015-а година - най-рязко понижение от близо три десетилетия.
В същото време обаче, инвестиционните разходи в жилищното строителство се повишиха с 8,1%, оставяйки близо до солидното темпо на растеж от 8,2%, отчетно през третото тримесечие на 2015-а година. От своя страна правителствените разходи нараснаха, като федералните разходи извън обраната се повишиха с 1,4%, докато разходите за отбрана скочиха с 3,6 процентни пункта.
Силният долар и слабото представяне на икономиките зад граница доведе до понижение на американския износ с 2,5% през четвъртото тримесечие (след слаб растеж с 0,7% през третото тримесечие), докато вносът нарасна с 1,1% (след негово повишение с 2,1% през предходните три месеца).
Влошената картина на нетната международна търговия отразява негативните влияния както на силния долар (върху износа на американски стоки и услуги), така и на падащите цени на суровини и слабото потребление в световен план. В същото време силният долар прави американския внос по-евтин за потребителите в САЩ, но забавянето на износа при нарастващ внос оказват негативно влияние върху растежа на американската икономика в края на 2015-а година.