"Изборите - на 2 или 9 април", четем на първа страница на в. "24 часа"
Най-ранната възможна дата за избори е 2 април, вероятно тогава или следващата неделя ще са предсрочните парламентарни избори, показа проучване сред водещите фигури в българските партии и юристи конституционалисти. Въпреки че рибата е още в морето - Народното събрание не е разпуснато, но като се сложат всички конституционни срокове, се получава, че най-вероятно ще е 2 април, защото на 9-и е Цветница, на 16 април е Великден, а по големи празници избори не се правят.
"НС променя изборните правила до средата на декември" четем във в. "Монитор"
До 15 декември правната комисия на НС да внесе за второ четене законопроекти, с които да се въведе мажоритарната избирателна система за парламентарен вот и за намаляване на партийната субсидия. Това предвижда проект за решение, изготвен от ГЕРБ, с който се предлага парламентът да одобри всичките три въпроса от референдума. Ако този вариант бъде одобрен от НС, това означава, че предстоящите предсрочни избори след оставката на премиера Бойко Борисов ще се проведат по нови правила. "Следваме волята на избирателите", обясни шефът на правната комисия Данаил Кирилов от ГЕРБ, с което даде да се разбере, че партията е склонна да подкрепи такива изменения в Изборния кодекс, с които всички 240 депутати да се избират мажоритарно на два тура, както поиска и народът в допитването.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
"Ултиматум на ГЕРБ за приемане на референдума" четем на първа страница на в. "Труд"
Депутатите от ГЕРБ дадоха срок до 15 декември правната комисия в парламента да е готова с доклад за последно второ четене по решенията от референдума. Без условия хората на премиера Бойко Борисов обявиха, че внасят проект за решение за мажоритарен избор на всички 240 депутати в два тура, държавна партийна субсидия от 1 лев за реално получен глас на последните парламентарни избори и задължително гласуване на всички видове вотове, включително на референдумите.
"Заради краткия времеви хоризонт на това Народно събрание даваме този срок", обясни председателят на правната комисия Данаил Кирилов. Прогнозата е, че при консенсус в НС страната ни може да има мажоритарна система още около Коледа. Кирилов обаче не даде гаранции, че промените които внасят, ще бъдат подкрепени.
"Как се приема бюджет по време на оставка", пише в. "Стандарт"
В понеделник правителството ще подаде оставка. Оставяйки обществените и политически последствия от подобно действие настрана, важно е да погледнем какво би се случило с държавните финанси при оттегляне на правителството.
Напомняме, че подобен сценарий с оставка и назначаване на служебен кабинет гледахме и през 2013, и през 2014 г., като и двата пъти бюджетът беше издънен, но не по вина на служебните правителства. Особено интересно беше през 2014 г., когато служебният кабинет застъпи в бюджетно време (края на октомври и началото на ноември), което забави изключително много внасянето на Бюджет 2015 в парламента. Последното се случи чак в началото на декември при новото редовно правителство. Какво можем да очакваме сега, ако в понеделник правителството падне?
"Правителството няма да оттегля бюджет 2017", четем на първа страница в. "Капитал Daily"
Правителството няма да оттегли проектобюджета за догодина. Това стана ясно от думите на финансовия министър Владислав Горанов. "Оставяме на народните представители да подходят отговорно към дебатите за приемането му и да вземат решение за неговото приемане", заяви той, цитиран от пресцентъра на финансовото министерство.
Изявлението му идва, след като стана ясно, че в ГЕРБ са обсъждали вариант при оставка на правителството, каквато беше депозирана вчера, бюджетът за 2017 г. да бъде изтеглен от парламента.
Политическите доводи
"Разгледахме всички плюсове и минуси. Законопроектът за бюджета наистина е най-политическият закон и не е редно правителство в оставка да налага приоритетите за следващата година", заяви за "Капитал" Менда Стоянова, председател на бюджетната комисия към парламента. Надделяло е обаче мнението, че след като не е ясно кога ще има нов редовен кабинет, е по-добре държавата да не се оставя без бюджет догодина.
Прочети още от в " Капитал Daily"
"Свикването на Велико Народно събрание е на един законопроект разстояние" е водещo заглавиe на в. "Сега"
България е на крачка от възможността да се свика Велико Народно събрание (ВНС), което да извърши дълбоки и необходими реформи във всички сфери на държавното управление. Готовност за внасяне на законодателни промени в тази посока направи ГЕРБ. Заявки за радикални промени в основния закон дават и АБВ, и ДСБ. Проектът може да бъде и от едно изречение, заявиха конституционалисти. След което трябва да се приеме решение за провеждане на избори за ВНС, което изисква одобрението на 2/3 от депутатите.
Ангажимент да работи за събирането на ВНС пое премиерът в оставка Бойко Борисов в изборната нощ. "Аз мисля, че вече свикването на ВНС е задължително. Явно е, че политическата класа в този си вид и в този начин на управление нещо не е добре, хората се чувстват неудовлетворени, голяма част от хората.
Прочети още от статията на в. "Сега"
""Спиди" стимулира мениджъри с нова емисия на акции", пише в. "Капитал Daily"
Компанията ще увеличи капитала си с 0.8%, които могат да се записват само от неизпълнителните членове на ръководството
Куриерската компания "Спиди" планира да увеличи капитала си с емисия акции, но не за настоящите акционери, а само за нейни ръководни служители, става ясно от съобщение до борсата. На извънредно общо събрание, насрочени за 14 декември, ще се гласува увеличаването на капитала с 42.9 хил. нови акции с емисионна стойност 1 лв., при записването на които той ще нарасне до 5.37 млн. лв. Книжа от сравнително малката емисия ще могат да бъдат придобивани единствено от неизпълнителните членове на УС.
Прочети още от в " Капитал Daily"
"За броени часове ГЕРБ смени позицията си за бюджета", пише в. "Сега"
Само за няколко часа от сутринта до обяд вчера ГЕРБ смени позицията си за бюджета за 2017 г. Още в ранните часове на деня в пространно интервю за Инвестор, цитирано от всички медии, председателят на парламентарната комисия по бюджет и финанси Менда Стоянова обяви, че бюджетът ще бъде оттеглен, защото това е "най-политическият закон". Същото становище застъпи в нощта на изборите и премиерът Бойко Борисов. В края на миналата седмица финансовият министър Владислав Горанов също заяви, че при загуба на ГЕРБ бюджетът ще бъде оттеглен. Той отиде и по-далеч, като каза, че ще бъдат оттеглени и всички закони, внесени в НС от правителството, което на практика би означавало пълно блокиране на държавата.
Около обяд вчера Горанов внезапно "коригира" позицията на партията си и обяви, че правителството няма да оттегля законопроекта.
"Текущо състояние на общозастрахователния пазар" пише в. "Труд"
Автомобилните застраховки продължават да доминират в продуктовата структура на застрахователите.
Застраховането на недвижимо имущество изглежда по-сигурен източник на нетни приходи за компаниите.
Наскоро Комисията за финансов надзор оповести данните за застрахователния пазар до края на август 2016 г. Това е добър повод за представяне на основните тенденции, които характеризират този пазар в двете му направления - общо застраховане и животозастраховане. В тази статия ще разгледам състоянието на общото застраховане.
Според КФН на българския пазар оперират 29 общозастрахователни компании. Брутният премиен приход по общо застраховане към края на август 2016 г. достига 1 063.5 млн. лв. при 1 009.5 млн. лв. през съответния период на 2015 г., което означава, че растежът на годишна база е 5.3%.
""Средното" определя цената", четем във в. "Монитор"
Почивката през зимата излизала средно по 300 лева. Зависи от "средното" обаче. Ако по средата е нещо по-квалитетно или поне такова, което се има за такова, то тогава със сигурност ще е по-скъпо. Онези със златното "средно" са малко по-скъпи. Те искат шампанско. И не защото е Нова година или имат повод, а защото на снимките във Фейсбук седи по-добре. Нямам нищо против мелнишкото вино, дори обратното. Но не можеш да се отбележиш на снимка и да пишеш - "пие мелнишко вино в компанията на...". Друго си е да се жабуриш с шампанско. И дори да го замезваш с гювеч. Е, манджата няма да я хващаш в кадър.
Та усреднената цена е малко относителна. И отново е някъде там по средата. Освен това едно е да спиш на квартира, друго е в някой хотел, който го рекламират по радиото.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
"Играчи на Уолстрийт съветват Тръмп", пише в. "24 часа"
Тръмп обвиняваше Хилари Клинтън, че е подкрепяна от финансово задкулисие, което държало лостовете на властта във Вашингтон. Но и в екипа на бъдещия президент има доста голям брой играчи от "Уолстрийт". Стивън Файнбърг например е смятан за един от водещите финансисти в Ню Йорк. Основателят на частния инвестиционен фонд "Сърбъръс кепитъл мениджмънт" , погълнал през 2007 г. концерна "Крайслер", ръководи гигантска финансова империя, чиято стойност се оценява на милиарди. Той управлява от скромно обзаведен кабинет, демонстрира патриотичните си чувства, возейки се в американски пикап, носи само конфекция и стриктно избягва медийни изяви. Към управляващите среди на "Сърбъръс" спада и Джон Сноу, финансов министър по времето на Джордж Буш-младши, както и Дан Куейл, вицепрезидент по времето на Джордж Буш-старши. Пол Аткинс също не е непозната фигура. Бившият шеф на американската Комисия по ценните книжа и фондовите борси (SEC) е сред най-отявлените критици на финансовите реформи, гласувани от администрацията на Барак Обама.
Прочети още от статията на в. "24 часа"
"Няма точен срок за номинирането на следващия български еврокомисар", пише в. "Стандарт"
Кристалина Георгиева все още е на поста си, посочи представителят на ЕК в отговор на въпроси, свързани с оставката на Георгиева и предстоящата процедура за определянето на нов български еврокомисар.
Когато председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер и българското правителство решат кой ще бъде предложен за поста, ще преминем на следващия етап. Юнкер е сигурен, че ще разговаря със съответното ниво в София, за да се определи бъдещият български еврокомисар, уточни говорителят.
Юнкер е много настоятелен да има жени комисари, с добри ресори и досега (в това отношение) има стопроцентов успех. Той удържа на обещанието си, даде на жените важни отговорности. Този ангажимент не е под съмнение, но ще избегна друг отговор, защото може да бъде интерпретиран в навечерието на разговорите му с отговорните български политици, заяви говорителят, попитан дали председателят на ЕК настоява следващият български комисар пак да е жена.