"Шефът на спецпрокуратурата Иван Гешев: КТБ не е банка, а друго нещо" четем на първа страница на в. "Труд"

- Г-н Гешев, как смятате, дали корумпираните министри и депутати се страхуват от вас? Предложението да бъдат дадени на спецсъда делата за корупция по високите етажи подпали скандали в средите на политици и магистрати.

- Дали на специализираното правосъдие ще бъдат дадени и делата за корупция във властта - това ще прецени законодателят. Ние работим по делата, които той ни е възложил досега - срещу организираната престъпност и тероризма. Разследваме и корупционни престъпления, но само доколкото са свързани с дейността на организирани престъпни групи. В последният доклад по механизма за сътрудничество и проверка е отбелязано, че за разлика от други звена в съдебната система, ние сме постигнали, цитирам по памет - "траен и съществен напредък". Нормално е у някой лица с недобри практики да има притеснения, че ще бъдат разследвани от нас. Лично аз смятам, че това ще доведе до по-добри резултати в борбата с корупцията, каквито обществото очаква. И е логично в определени кръгове да се прави всичко възможно това да не се случи.

Прочети още от в. "Труд"

""Софарма" иска по-голям дял в холдинг "Доверие"", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

Десет години след като Огнян Донев и "Софарма" направиха първото враждебно превземане на компания през Българската фондова борса, фармацевтичната група иска разрешение от Комисията за защита на конкуренцията да концентрира в състава си целия бизнес на придобитото тогава дружество - "Доверие обединен холдинг". Това става ясно от съобщение в КЗК. Самият Донев не беше открит за коментар, нито пък от "Софарма" поискаха да коментират подробности от плана, освен че според искането евентуалното вливане на "Доверие ОХ" няма да повлияе на пазара заради липсата на сходни дейности. През декември 2016 г. в няколко сделки фармацевтичната компания увеличи прекия си контрол в холдинга и в момента притежава 30.22% в него. Ако искането на "Софарма" в КЗК бъде одобрено, е твърде вероятно да бъде отправено търгово предложение към миноритарните акционери - а за бившия най-голям приватизационен фонд "Доверие" това означава оферта към над 147 хил. миноритарни акционери с между една и 100 акции, които заедно притежават 43.45% от акциите.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Махат завоите от междуградските пътища" извежда на първа страница в. "Монитор"

ЕС: Най-смъртоносните пътища са в България

Завоите на междуградските пътища ще бъдат премахнати, а вместо тях ще има прави участъци. Това предвижда "Националната стратегия за подобряване безопасността на движението по пътищата" до 2020 година. Според данните на КАТ всяка трета катастрофа става на завой.

Именно заради това се предвижда при строителството на новите пътища да има възможно най-малко криви, а старите да бъдат реконструирани до 2020 година. За целта ще бъдат сменени параметрите в обществените поръчки, ще бъдат преначертани вече съществуващите планове, а тези, които са в строителство, ще се реконструират. С новите правила са запознати вече както Агенция "Пътна инфраструктура", така и строителните фирми.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Едва половината българи използват безопасно интернет", четем във в. "Стандарт"

Едва 50 на сто от българите са наясно как да използват по-безопасно и по-отговорно интернет технологиите. Това сочат данни от анализ на Евростат по повод днешния 7 февруари - Световен ден за безопасен Интернет. Анализът събира и отчита данни за изминалата 2016 г., съобщава БНТ.

Около 52 на сто от българите са били наясно, че "бисквитките" могат да бъдат полезни за проследяване на сайтовете, които посещават. Половината от родните потребители на глобалната мрежа са нямали също притеснения, че действията им в Интернет се записват с цел да им бъдат изпратени рекламни материали.

Едва 9 на сто от родните потребители на Интернет са използвали софтуер за ограничаване на възможността за проследяване на тяхната дейност в мрежата - т.нар. anti tracking софтуер.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Пътят за Варна - най-смъртоносен", четем на първа страница на в. "24 часа"

9 са най-опасните пътища в България според анализ на МВР за 2016 г. От Пътна полиция вече разработват карта с участъците на смъртта, а целта е да се набележат мерки за намаляване на катастрофите. Магистрала "Хемус" е в челото на негативната класация с най-много ПТП-та - 266. При тях обаче няма убити за разлика от 2015 г., когато само при верижната катастрофа в тунела на "Витиня" загинаха 3-ма. 19 са ранените за 2016 г. при 14 тежки катастрофи на магистралата. След "Хемус" в посока Велико Търново е най-смъртоносният участък.

Прочети още от в. "24 часа"

"23 г. не стигат да приключи едно дело за реституция" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Наказателни, граждански и административни дела се разглеждат извън всякакви разумни срокове. Това отчита Инспекторатът към Висшия съдебен съвет (ИВСС) след извършена проверка на 139 заявления на хора, оплакали се от бавно правосъдие в периода 1 октомври - 31 декември 2016 г. От въпросните 139 случая 92 са се оказали основателни - 31 по наказателни и 61 по граждански, търговски и административни дела.

В хода на проверката съдебните инспектори са се натъкнали на драстични примери. Дело за реституция е продължило 23 г. 5 месеца и 20 дни. Допуснати съществени забавяния, причинени от действията на съдилищата, отчитат инспекторите. Най-сериозни те са в първоинстанционното производство, продължило 13 г. и 3 месеца. Делото е отлагано общо 58 пъти, от които 41 поради нередовно призоваване на някои от страните, в това число 34 пъти поради нередовното призоваване на един от ответниците.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Oтпада забраната за износ на електроенергия от България", пише в. "Капитал Daily"

Запасите от въглища са възстановени, а язовирите - пълни 56%

Износът на електроенергия от България ще бъде възстановен. Заповедта на министъра на енергетиката Николай Павлов ще влезе в сила на 9 февруари, с което забраната наложена на 13 януари ще бъде отменена. Информацията за решението на министерството беше разпространена във вторник вечерта.

Причина забраната за износ, която продължи 25 дни да бъде отменена е, че резервите на електроенергийната система са възстановени и ще могат да поемат по-високото потребление заради очакваното застудяване.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Скрити данъци тероризират бизнеса", пише в. "Сега"

Държавата и общините се канят да съберат от такси 2.4 млрд. лева само за година. Регулациите и таксите са една необявена, нечестна война, инициирана и разгръщана от политико-управленския елит срещу бизнеса, срещу можещите хора. Администрацията, въоръжена с всякакви регулаторни режими, практически пречи на бизнеса. Тя е превърнала бюрата си в своеобразни касички.

Ето няколко факта, които илюстрират мащабите и проявленията на тази война. Само за 2016 година наблюдаваме ръст на приходите от такси към бюджета с 11.2% спрямо 2015 г. За бюджет`2017 същият този политико-управленски елит прогнозира нов ръст от 7.6%. Приходите от такси достигат застрашителните 1.2 млрд. лева годишно.Това представлява 5.6% от всички приходи в държавния бюджет.

Прочети още от в. "Сега"

"Малка част от фискалния резерв е свободна" пише в. "Труд"

Необходимо е размерът й да се увеличи чрез балансиране на бюджета и поддържане на положително салдо, за да осигури по-голяма гъвкавост

Предсрочните избори обикновено се свързват с очакване за промяна, но с наближаването на третите такива в България за последните пет години това очакване най-вероятно няма да бъде оправдано. Възгледите на френския писател от XIX век Алфонс Кар, че "колкото повече се променят нещата, толкова повече си остават същите", са подкрепени от редица предизборни аргументи на двете най-големи парламентарни групи.

Основната опозиционна партия обещава светло бъдеще чрез рестартиране на няколко безперспективни енергийни проекта, увеличение на публичните разходи, но и по-доброто им управление. Основната управляваща (доскоро) партия от своя страна изрежда постигнатите от нея резултати: увеличение на събраните приходи в бюджета, построени/ремонтирани пътища и магистрали и като цяло подобрено икономическо състояние.

Прочети още от в. "Труд"

"Продавачи на имоти изтеглят офертите си", четем във в. "Монитор"

В очакване на по-голямо поскъпване на жилищата продавачи изтеглят офертите си от пазара. Предложенията в сегмента, особено в София, за последната година са с 25% по-малко на годишна база, сочи анализ на една от големите посреднически агенции.

По думите на шефа и Георги Павлов през 2016 г. е отчетен ръст на цените на сделките, но това се дължи основно на факта, че се купуват по-големи апартаменти, което кара и строителите да се съобразяват с конюнктурата. "Едновременно с това в по-високия сегмент преобладава предлагане над 1200 евро/кв. м. По-голямата част от търсенето обаче е за нива до 1000 евро за единица площ", обяснява брокерът и добавя, че цените все още са по-ниски от времето на имотния бум от първата половина на миналото десетилетие.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Най-тероризираните на света са християните", пише в. "24 часа"

Време е западните политици да ги защитят Hа срещата си с Меркел миналата седмица Ердоган заяви с дълбоко убеждение, че изразът "ислямски тероризъм" е недопустим. Ислям според него означава мир и той не може да има нищо общо с тероризма. Всъщност "ислям" не означава мир, а "покорство" и в това може да се убеди всеки, който прочете предговора към Корана на български, написан от проф. Цветан Теофанов. Покорство пред Аллах, в името на което често се налага да се прибягва до насилие.

Прочети още от статията на в. "24 часа"