„Лукарски: Машиностроенето с 10% ръст на година", четем на първа страница на в. „24 часа"

България е страна с традиции в машиностроителното производство. Изминалата година беше добра за цялата българска икономика и в частност за машиностроителния сектор. През 2015 г. в сектора се произведе 5% от обема на индустриалното производство в страната и създаде около 7.6% от добавената стойност в индустрията. Индексът на промишленото производство и този на оборота в бранша през 2015 г. се повишават съответно с 0.8% и 4%. Произведената продукция от предприятията от машиностроителния сектор е на обща стойност 2.47 млрд. лв. През 2015 г. оборотът на външните пазари на производството на машини възлиза на 1.83 млрд. лв. и постига увеличение с 3%. На вътрешния пазар секторът е реализирал продукция за 841 млн. лв., като увеличението е 4%.
Прочети още от в. „24 часа"

“Вдигат учителските заплати с 10%”, извежда  на първа страница  в. “Стандарт”

Средно с 10% ще бъдат увеличени учителските заплати от началото на 2017 г. За това се договориха КНСБ, Синдикатът на българските учители, премиерът Бойко Борисов и финансовият министър Владислав Горанов. Догодина държавният бюджет ще предостави за образование допълнително 223 млн. лв., като от тях 126 млн. ще бъдат за увеличените заплати. "Правителството може да си позволи това, защото са събрани 1.6 млн. лв. повече в резултат на работата на приходните агенции, МВР, ДАНС и прокуратурата. Бюджетът е в доста напреднала фаза, затова можахме да направим разчетите с финансовия министър и преценихме, че на образованието, като основен приоритет, можем да дадем тези средства допълнително", обясни премиерът Бойко Борисов на съвместен брифинг със синдикатите, финансовия министър и председателя на образователната комисия в Народното събрание Милена Дамянова.

Прочети още от в. “Стандарт”

“Харманли – столица на преселниците" четем на първа страница на в. “Труд”
Чакаме транш от 108 млн. евро от ЕС

Ако афганистан­ците продължават да прииждат, ще ги настаняват в две контейнерни селища

Харманли се превръща в столица на преселниците. Въпреки протестите на местните именно на територията на бившето поделение в града е изградено и едно контейнерно селище с 400 места. Предстои да се направи и второ, научи “Труд” от депутати. Само преди три седмици в Харманли имаше около 400 преселници в центъра, в момента са 3200 от общо 5568 настанени във всички лагери на територията на страната.
В момента бежанските центрове в страната работят със 7% над капацитета си, съобщи вчера пред радио “Фокус” Димитър Киров, който е началник на дирекция “Качество на процедурата за международна закрила” към Държавната агенция за бежанците (ДАБ). Той увери, че се вземат допълнителни мерки за осигуряване на условия за настаняване въпреки запълнените места.

Прочети още от в. “Труд”

"Борисов даде предизборно 223 млн. лв. за образование", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Пет дни преди официалното начало на предизборната кампания на ГЕРБ премиерът Бойко Борисов обяви, че в бюджета за следващата година ще има допълнителни 223 млн. лв. за образование, 126 млн. от които ще отидат за по-високи учителски заплати. Новината беше съобщена във вторник в Министерския съвет в присъствието на синдикатите, финансовия министър Владислав Горанов и председателя на парламентарната комисия по образование Милена Дамянова (ГЕРБ), но в отсъствието на образователния министър Меглена Кунева или друг представител на министерството. Увеличението на учителските заплати всъщност беше заявено от Кунева по време на учителския събор, организиран от нейния екип в зала "Арена Армеец" през юни. Тогава Борисов беше отговорил, че чува за идеята от медиите.

Най-голямото перо от допълнителните средства ще отиде за мотивация на учителите - 100 млн. лв. за учителски заплати и 26 млн. лв. за увеличаване на минималната работна заплата от 1 януари.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

"КАТ иска да смени актовете с фишове, за да наказва по-бързо” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
Броят на нарушенията, за които може да се издават фишове вместо актове, ще бъде разширен. Това предвиждат промени в Закона за движение по пътищата (ЗДвП), които парламентът ще обсъжда в тази сесия. По този начин в КАТ се надяват да се прескочат тежките процедури по издирване на нарушителите и връчване на наказателните постановления, което ще гарантира по-бързи санкции и по-голяма събираемост на глобите.

Новият режим ще важи за всички нарушения, за които ЗДвП не предвижда отнемане на шофьорската книжка. На практика това значи за почти всички от тях. В момента книжка се отнема само при шофиране след употреба на алкохол над 0.5 промила или друго упойващо вещество, при превоз на пътници без лиценз, при управление на моторно превозно средство без "Гражданска отговорност" или с неплатена глоба.

Прочети още от статията на в. “Сега”

„Малко кандидати искат да строят метрото от "Красно село" до "Горна баня"", пише в. “Капитал Daily”
Интересът към поръчката за близо 180 млн. лв. е основно от местни компании, печелили предишни търгове
Една от най-големите строителни поръчки - за част от третия лъч на столичното метро, предизвика слаб интерес - основно от местни компании, които вече са работили по изграждането на подземната железница. Двете обособени позиции за общо 178 млн. лв. без ДДС събраха осем оферти - първата пет, а втората три, стана ясно при отварянето им в сградата на общинското предприятие "Метрополитен". Единственият самостоятелен чуждестранен участник е испанско обединение.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

“Духалката помпа двойно сметката за ток” четем във в. “Монитор”
Пробутват ни климатици менте, които харчат много, но не топлят
Почти двойно или със 75-80 лева скача месечната сметка за ток от духалка или маслен радиатор, ако са включени 8 часа през нощта. Това сочат разчетите на енергото. През есента в по-хладни дни, преди да бъде пуснато парното, мнозина предпочитат да затоплят помещенията в дома си с такива уреди.

В най-добрия случай те вдигат сметката с поне с 30 на сто, твърдят от ЧЕЗ България. Нормалното средно месечно потребление на електричество в двустаен апартамент без отоплителни уреди на ток е около 60-70 лева. Заедно с разходите за духалката месечната сметка може да набъбне до 100-120 лева, показа проверка на „Монитор”.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„БСП зацикли в индустриализацията", пише в. “Сега”
БСП, изглежда, е зациклила в далечното минало, когато съществуваше в почти еднопартийното политическо-държавно пространство под друго име. В понеделник от пресцентъра на столетницата разпространиха съобщение, че се предлага да бъде създаден специален фонд "Индустрия", който да подпомага определени сектори. Идеята е обявена от председателката на партията Корнелия Нинова на среща с представители на Българската банка за развитие (ББР). Кои са "определените сектори" не се съобщава. На тази среща е подчертано още едно, меко казано, стряскащо намерение - социалистите щели да направят национален план за развитие, който да бъде представен до края на годината.

"Първото нещо, което ще направим, когато спечелим парламентарните избори, е държавна политика за българско производство, производство и пак производство. Без собствена икономика не може да се развиват други сфери. Нашата идея е да се определи кои сектори ще се развиват в следващите 10-20 години. За тях да се осигури финансиране, кадри и пазари и да има специален фонд "Индустрия", е казала Корнелия Нинова.

Прочети още от в. “Сега”

“Георги Дичев: Такса „юрисконсулт“отпада, ако малките дългове се събират без съд“, четем във в. “Монитор”
Събрахме 155 млн. лв. повече през първото полугодие на 2016 г.
- Г-н Дичев, каква е събираемостта на Камарата на частните съдебни изпълнители през първите шест месеца на тази година? Намаляват или нарастват изпълнителните дела?

- За първите 6 месеца на 2016 г. са образувани 110 000 изпълнителни дела, което е с 21 500 повече в сравнение със същия период на м.г. Ръстът е с около 20%, което се дължи на делата, по които събираме дългове към съдилищата и към общините. Тези към съда не са големи суми, но са много, тази година споразумението с ВСС се задейства и председателите на съдилищата възлагат на ЧСИ събирането на неплатени такси. Продължава тенденцията общините все повече да се обръщат към нас. Статистиката сочи, че през първите 6 месеца на т.г. сме събрали 630 млн. лв., за сравнение - за първото полугодие на 2015 г. сумата беше 475 млн. лв. Тук също има увеличение.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„Не се предвижда увеличение на данъците”, пише в. „24 часа"

Не се предвиждат изменения в параметрите на данъците в посока увеличение, изключение правят акцизните ставки за облагане на тютюна. Това заяви министърът на финансите Владислав Горанов по време на заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС), предаде БГНЕС. Изказването на Горанов бе във връзка с една от точките на дневния ред на НСТС, а именно ЗИД на Закона за акцизните и данъчните складове. Горанов обясни, че в промените на закона не се предвижда увеличение на данъците.
Прочети още от статията на в. „24 часа"

”Завръщането на СССР", пише в. “Стандарт”
Животът в Русия става все по-вълнуващ. Узнахме например, че ще има реформа на специалните служби - на мястото на направо безобидната ФСБ (Федерална служба за сигурност) ще се появи нова, или по-скоро позабравена вече структура от времената на следвоенния сталински период - МГБ (Министерство за държавна сигурност). А тази аналогия би могла да означава само едно: че властите ще затегнат гайките на репресивния апарат още повече.

По времето на Сталин МГБ се прослави с борбата си срещу космополитизма, която се изроди в безпощадна и абсурдна битка със Запада и в мощна антисемитска кампания. Тази кампания, която се превърна в увертюра към масово заточаване на съветските евреи в Сибир, в края на Сталиновия период беше поверена в ръцете на лекарите - на т.нар. "убийци в бели престилки".

Прочети още от в. “Стандарт”