""Мерцедес" не е съгласен с прокурорите, че болтовете падат сами" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Болтовете на гумите на автомобилите "Мерцедес" не могат да се развиват сами, освен ако не са предварително разхлабени. Разхлабването е възможно само ако са манипулирани умишлено или ако има човешка грешка. Никога досега "Даймлер" не е изтеглял от пазара коли заради подобен дефект. 

Това е есенцията от становището на "Силвър стар", официален представител на марката у нас, изпратено до "Сега". Отговорът на компанията е въз основа на въпроси на в. "Капитал" дали е възможно болтовете сами да се развият, както твърди прокуратурата по повод случая с колата на НСО, която возеше Лозан Панов.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Онлайн продажбите: Малко компании, много купувачи на дрехи", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

Cамо 9% от компаниите в България продават онлайн, докато в евросъюза една пета от фирмите използват интернет като канал за продажби и едва 3% от тях в 28-те страни членки не са имали интернет връзка към началото на 2016 г. Това показват данните на Евростат, обобщени в доклада "Дигиталната икономика и общество в ЕС". Данните като цяло говорят, че бизнесът изостава от потребителите, предвид че 85% от домакинствата в ЕС имат интернет, а все по-голяма част разчитат на мрежата и за пазаруване.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Борисов: До понеделник министерствата да кажат кои ненужни документи отпадат" е заглавиe от в. "24 часа"

Министър-председателят Бойко Борисов възложи на министрите до понеделник да са готови с информация за предоставяните от техните ведомства услуги и изискваните за това документи. Справката трябва да съдържа информация кои събирани от гражданите документи са ненужни и съответната администрация да спре събирането им. Той подчерта, че тази мярка е изключително важна за всеки човек и за бизнеса.

"Самите ние си даваме сметка, че това е реална реформа и тя затова не се е случвала, защото трябва да се преодолява огромна съпротива на чиновници, администрация, включително и корупционни схеми по маса звена - нещо, с което ние сме свикнали като народ, но ние трябва това да го поправим. Роптаем, ядосваме се, нервираме се и то не се случва. Този път ще се случи", категоричен беше премиерът.

Прочети ще от в. "24 часа"

"БГ шивачки със заплати като в Китай" извежда на първа страница в. "Монитор"

30 млрд. лв. произвежда сивия сектор в страната

Заплатите на българските шивачки са близо до тези на азиатските им колеги. Все още са по-високи, но разликата е минимална, това обясни Цветелина Милчалиева, председател на Федерацията на независимите синдикални организации от леката промишленост.

Средната работна заплата в сектора е около 650 лв., но масово новоназначените са на минималната. Една от основните причини за приблизителното изравняване в заплащането е политиката за повишаване на доходите, която се води в Китай, посочи Радина Банкова, председател на асоциацията на производителите и износителите на облекло и текстил. И посочи, че това е довело до повишаване на минималното възнаграждение в бранша.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Минималната пенсия нагоре с 11,5%" четем на първа страница на в. "Труд"

От есента сумата нараства на 200 лева, двуетапното увеличение излиза 100 млн. лв

Парламентът прие минималната пенсия за стаж и възраст да нарасне с 11,5% от 1 юли, като от сегашните 161,38 лева да достигне ниво от 180 лева. От 1 октомври долният праг на парите ще се вдигне с нови 11,1% и ще стане 200 лева.

Тези промени депутатите гласуваха с пълно единодушие като с общо 187 гласа приеха на първо четене Законопроект за изменение на Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2017 г., внесен от Министерски съвет.

Очаква се другата седмица парламентът окончателно да приеме предложенията на второ четене, за които след изборите се разбраха коалиционните партньори ГЕРБ и Обединени патриоти.

Прочети още от в. "Труд"

"България ще постави три ключови въпроса в Съвета на Европа", четем във в. "Стандарт"

Три ключови въпроса ще постави България по време на предстоящото председателство на Съвета на ЕС у нас, което започва на 1 януари 2018 г. Това разкри пред журналисти в Брюксел министърът на българското председателство Лиляна Павлова. В белгийската столица Павлова даде старт на организирано от евродепутата от ГЕРБ/ЕНП Андрей Новаков обучение на служители от нашата държавна администрация във връзка с председателството. "Интеграцията на страните от Западните Балкани и европейската переспектива за тях е изключително важна тема за нас", подчерта министърът. Именно това е и една от трите теми, върху които ще се постави специален фокус. Втората тема е Черно море като част от Черноморското сътрудничество, а третата засяга кохезионната политика като бъдещето, за което ще говорим след 2020 г. 

По време на председателството ни обаче България няма да засяга специфични само за страната ни теми, стана ясно от думите на Павлова.

Прочети още от в. "Стандарт"

"България остава предпоследна по иновации в ЕС", пише в. "Капитал"

Страната има по-добри резултати при заявките за търговски марки, но финансирането става по-голям проблем

България остава на предпоследно място по иновации в ЕС, следвана единствено от Румъния. Това показва последният Европейски сравнителен анализ на иновациите за 2017 г., който се изготвя ежегодно от Европейската комисия. За последните шест години резултатите на страната са останали почти без промяна, като спрямо средното ниво за ЕС има минимално подобрение от 0.1 пункт.

Прочети още от в " Капитал"

"НЗОК ще задължи лекарите да изписват евтини лекарства със закон", пише в. "Сега"

НЗОК ще задължи лекарите да изписват евтини лекарства със закон

Касата отново иска да прекратява договор с болница, преди да има решение на съда

В опитите си да ограничи непрестанните преразходи за лекарства здравната каса предложи поредната порция мерки, част от които напълно безсмислени. НЗОК ще предложи промяна в Закона за здравното осигуряване, с която лекарите да предписват най-евтиния медикамент от тези, които поема касата. Предложението, прието от надзорния съвет, е в закона да пише, че лекарите "предписват лекарствен продукт с по-голяма разходна ефективност за НЗОК, когато в конкретния случай са налице терапевтични алтернативи, лекарствените продукти са с еднакви или сходни терапевтични показания, информацията за които е съществена за правилното прилагане на продукт". Текст за санкции или поощрения за спазване на новото изискване няма.

Прочети още от в. "Сега"

"Емил Димитров: Трябва да се регулира паралелният износ на лекарства" пише в. "Труд"

- Г-н Димитров, няма практика в парламентарни комисии да бъдат викани журналисти. Каква беше причината да поканите Валя Ахчиева в ръководената от вас постоянна комисия в НС за наблюдение на приходните агенции и борба със сивата икономика и контрабандата?

- Журналистите бяха причината. Дойдоха при мен след излъчения материал за паралелен износ на лекарства на Валя Ахчеева по БНТ и попитаха дали съм го гледал. Казаха, че има замесени депутати. Отговорих, че не съм гледал материала. Журналистите реагираха: "Има замесени депутати, а вие не сте гледал материала" и започнаха да ми го разказват. След журналистите дойдоха седем колеги от комисията и поискаха извънредно заседание. Отказах им с мотив, че има редовно заседание в четвъртък. Казах, че проблемът ще се разгледа на редовното заседание в точка "Разни", без да се обявява в дневния ред. Написах писмо до генералния директор на БНТ, защото за да извикаме журналистката в комисията, трябва да спазим съответния ред. Валя Ахчиева е дошла, запознала ги е с материала, предоставила е и данни. Аз не присъствах на заседанието, тъй като в този ден облитахме с хеликоптер границата и не успяхме да се приберем на време.

Прочети още от в. "Труд"

"Фирми в гаражи са бич за бизнеса с храни", пише в. "Стандарт"

- Госпожо Влахова, на дискусията на "Стандарт" и КРИБ "Да! На българската икономика" посочихте, че са нужни промени в Кодекса на труда, тъй като там няма клауза, която да задържи работника, ако фирмата е платила за неговата квалификация. Бихте ли дали повече разяснения по темата?

- Всеки работодател, по един или друг начин влага в квалификацията на работната сила. В някои случаи това е съвсем общо и се прави със семинари, от които не може да се търси пряка възвръщаемост. Но има казуси, в които компанията дава стипендия, за да изпрати един човек да учи, да специализцира една година. Няма в момента в Кодекса на труда договор, с който работодателят да получи обратно полза от това финансиране. Трябва да се даде възможност за сключване на трудов договор за 3, за 5 години, със съответните ангажименти от двете страни - едната страна осигурява обучение и квалификация, другата страна обещава в замяна да полага труд в някакъв период от време.

Прочети още от в. "Стандарт"