"МФ изненадващо поиска подмяна на всички касови апарати" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Само за няколко месеца бизнесът трябва да похарчи 120 млн. лв. за нови устройства

В опитите си да се преборят със сивата икономика и укриването на обороти финансовото министерство и НАП готвят ново утежнение за бизнеса. След като преди няколко месеца бяха въведени изисквания всички търговци поетапно до средата на 2019 г. да усъвършенстват фискалните си устройства, така че да отпечатват QR код на всяка касова бележка и данните за всяка продажба да се отчитат онлайн в НАП, сега става ясно, че до края на тази година трябва да бъдат подменени всички над 400 000 касови апарати в страната. По груби оценки на НАП това означава над 120 млн. лв. допълнителни разходи за фирмите.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Пет български града са с голям потенциал да привличат чужди инвестиции", четем в "Капитал"

София, Плевен, Русе и Бургас са сред европейските градове, които са с потенциал да привличат повече чуждестранен капитал през следващите две години заради ефективността на направените инвестиционни разходи. Пловдив и областта пък се открояват с добрата си цялостна стратегия за привличане на чужди капитали. Това показва класацията "Европейски градове и региони на бъдещето 2018/2019", която сравнява 489 дестинации по различни показатели. Тя се изготвя от fDi Magazine, издание на Financial Times.

Прочети още от " Капитал"

"Спират стипендията за скъсани дънки в клас" извежда на първа страница в. "Монитор"

Ако два пъти ученик стипендиант се яви с хитовите скъсани дънки в клас или пък без униформа, той ще спре да получава стипендия. Този нов критерий се въвежда в столичното 119-о СУ от втория срок, съобщи неговият директор Диян Стаматов пред "Монитор". Причината е, че от тази година право на награда за успех имат още два випуска - 8-и и 9-и клас, а не само 10-и, 11-и и 12-и както преди. Това е следствие от Закона за предучилищно и училищно образование, според който основно образование вече се завършва след 7-и клас, а не след 8-и. Именно тапията за основно е условие за получаване на стипендия и така на практика кандидат-стипендиантите се увеличават.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Дуел на върха", четем във в. "Стандарт"

Дуел на върха видя България. Ако досега виновни за търканията между "Дондуков" 1 и "Дондуков" 2 бяха беквокалите, то вчера президент и премиер влязоха в челен сблъсък.

Борисов да слуша по-малко гласове извън България, призова Радев. Кои са тези гласове - Брюксел, Меркел, Макрон, Юнкер - да ги назове, отговори Борисов. И нарече атаката на държавния глава "вероломно нападение срещу кабинета".

Между генералския огън попадна депутатът от опозицията Делян Пеевски. Борисов да каже срещал ли се е с него и какви са им отношенията, поиска президентът. Премиерът пък попита Радев с Пеевски ли си е договорил подкрепата на ДПС на изборите за президент. По-късно депутатът от движението ги призова да се държат като големи момчета, генерали и да бъдат на висотата на институциите, които представляват.

Прочети още от в. "Стандарт"

"100-те места в Европа, които да подпечата всеки европеец" е заглавиe от в. "24 часа"

Бившият външен министър Соломон Паси и министърът на туризма Николина Ангелкова излязоха със свежа инициатива към европейските министри на туризма. Те предложиха българският успешен от години проект "Стоте най-важни туристически обекта" да се приложи за цяла Европа.

"24 часа" предлага на читателите да съставим примерен списък. Това не са 7-те чудеса на света, нито 24-те чудеса на България, които са запазена марка на "24 часа". Това са местата, на които е добре да отиде всеки европеец. Вече 10 г. българите пътуват свободно в Европейския съюз и много хора вече имат лични наблюдения кои туристически забележителности си заслужава да бъдат видени. Споделете впечатления и номинирайте места и гледки, които си струва човек да види на живо.

Прочети ще от в. "24 часа"

"България в спокойни води", пише "Капитал"

По-голямата част от растежа се дължи на икономическия подем в Европа, но истинският въпрос е какво ще се случи след след 2020 г.

Зимната прогноза на Европейската комисия за 2018 г. предвижда 3.7%

икономически растеж в България през тази година и 3.5% за следващата. Това е добра новина и правителството има основания за оптимизъм. Очаквам ръстът да бъде дори по-висок от прогнозирания. 

От сравнителния анализ обаче се вижда, че по-голямата част от растежа се дължи на икономическия подем в Европа. Прогнозата на ЕК за всички източноевропейски страни е за ръст над 3% през 2018-2019 г. За три от тях - Полша (4.2%), Румъния (4.5%) и Словакия (4%), е по-висока, около или над 4% годишно. С други думи, живеем в добър период за европейската икономика и нашият регион се възползва от това развитие.

Прочети още от " Капитал"

"Партиец, роднина, агент на ДС, партиец...", пише в. "Сега"

В бордовете на държавните енергийни фирми са назначени хора без опит и квалификация, но с политически или бизнес протекции. Чудно ли е тогава, че никой не говори за реформи?

Да си мислиш, че в бордовете на държавните енергийни фирми има хора, назначени само заради опита и квалификацията си, е почти като да вярваш, че Земята е плоска. От години в ръководствата се назначават "послушни" партийци, близки и до някои бизнес кръгове, или пък направо бизнесмени от определени лобита. Затова и не е чудно, че част от държавните фирми затъват, а други просто служат за партийна хранилка или касичка. Съществен елемент е, че в управите продължават да се назначават сътрудници на Държавна сигурност. С две думи, бордовете се редят на принципа - партиец, роднина, агент, партиец, роднина, агент... Затова и не е чудно, че за реформи и добро управление изобщо не се говори.

Прочети още от в. "Сега"

"Не пипайте левчетата, дайте още" пише в. "Монитор"

Има отличници - има проблеми. С такъв парадокс се налага да се борят директорите на средни учебни заведения, в които броят на децата, които се учат отлично, е по-голям от възможностите, които имат държавата и самите училища да поощряват ученолюбието им. От няколко години бюджетът заделя пари за стипендии за постигнати образователни резултати при гимназистите, а от учебната 2017/2018 година на парично поощрение се радват и отличниците осмокласници.

Парите в бюджетната субсидия за тези стипендии се изчисляват на база на предходната година и премиерата на стипендиите за най-малките завари училищните каси неподготвени. Вероятно по тази причина започваме да наблюдаваме по N-ските училищни администрации унизителни цигании, чиято единствена цел е да намалят броя на правоимащите и да останат и отличниците сити, и бюджетът цял.

Прочети още от в. "Монитор"

"Саудитски бизнесмени проучват България за инвестиции", пише в. "Стандарт"

Предстои създаването на смесена комисия по икономическите въпроси между България и Саудитска Арабия, както и разкриването на наша Служба по търговско-икономическите въпроси при откриването на българско посолство в Рияд. Ще бъде подписано и споразумение за взаимосътрудничество между Българска агенция за инвестиции и Агенцията за инвестициите на Саудитска Арабия. Това стана ясно от среща на министъра на икономиката Емил Караниколов с представители на саудитска бизнес делегация.

По време на срещата министър Караниколов представи България като атрактивно място за правене на бизнес, с добри условията за привличане на инвестиции и редица мерки за тяхното насърчаване, посредством ускорени административни услуги, финансова подкрепа за инфраструктура и обучение на персонала, както и пакет от насърчителни мерки за приоритетни инвестиционни проекти.

Прочети още от в. "Стандарт"