"Милиарди не се ловят с доклади” е водещo заглавиe на в. “Сега”
Tемата за разсекретяване на доклада на AlixPartners за КТБ предизвика всякакви интерпретации. Публиката беше подгрята с очаквания докладът да разкрие виновниците за фалита на КТБ, а той има друга цел: да проследи къде се намират парите, получени от 137 кредитополучателя, които не са непременно тъждествени с виновниците за фалита. Ето пример - ако има търговия с влияние и като следствие са насочени кредити към подставени лица, наказателна отговорност носят не те, а този, който е отпуснал кредита, както и този, който е оказвал натиск за отпускането му. Но задачата на консултанта е да открие къде са парите, отпуснати на подставеното лице, а не кой е разпоредил тяхното отпускане.
Прочети още от статията на в. “Сега”
“Лекари - фантоми „пълнят“ празни места в болници” четем във в. “Монитор”
Лекари „фантоми“ се водят фиктивно назначени в болници, само и само да се изпълнят критериите за брой медицински специалисти, за да може даденото лечебно заведение да съществува. Това съобщи вчера д-Стоян Сопотенски, завеждащ спешното приемно отделение в болница „Пирогов“. Той заедно с шефа на лечебното заведение и национален консултант по спешна медицина проф. Стоян Миланов, лекари и представители на пациентски организации защитиха новия стандарт по спешна медицина, който се обжалва в съда. „Тези, които искат да се спре действието на стандарта, се плашат от това, че ще лъснат „мъртви души“ - лекари, които реално не работят в отделението“, каза д-р Сопотенски.
Припомняме, че от сдруженията на частните и на общинските болници заявиха в сряда, че обжалват стандарта за спешна медицина във Върховния административен съд, тъй като в него са указани основно количествени, а не качествени показатели, отделенията не отговарят на изискванията и се нарушава достъпът на пациента.
Светилата в спешната медицина и пациентски организации обаче са категорични, че даването на съд на новия стандарт би довел до катастрофа в системата.
Прочети още от статията на в. “Монитор”
“Йорданка Фандъкова, кмет на столицата: Президент ли? Плановете ми са свързани със София" четем на първа страница на в. “Труд”
- Напоследък редовно участвате в заседанията на Министерския съвет, г-жо Фандъкова. Да не би да се готвите да наследите Бойко Борисов на премиерския пост, ако той се кандидатира за президент?
- От първия мандат на Бойко Борисов като премиер кметът и областният управител на София, както и на други градове, са поканени и присъстват на заседанията на Министерския съвет. Смятам, че това е изключително важно за връзката между правителството и местната власт. Това ни позволява да обсъдим с министрите бързо и оперативно въпросите, които ни засягат. Мисля, че и двете правителства на Борисов показват, че кметовете не се делят на „наши“ и „ваши“, а се работи с всички.
“690 лв. минимална заплата за висшисти”, извежда на първа страница в. “Стандарт”
Доходите от труд през последните три години плавно нарастват, но недостатъчно, за да съживят потреблението, отчитат синдикатите. Те поставят цел - 25% ръст на средната заплата до 2017 г. Предлагат също така всяка година да се договоря препоръчителен процент на увеличения на заплатите в частния сектор.
Да се въведе минимална заплата за висшисти, които работят по специалността си, предлага КНСБ. "Оплакваме се, че нямаме инженери и висококвалифицирани кадри, но на новопостъпващите специалисти се предлагат заплати от порядъка на 500-600 лв.", коментира президентът на КНСБ Пламен Димитров. Затова синдикатът предлага от 2017 г. за тези работни места възнаграждението да не пада под минималната заплата за страната плюс 50% отгоре. За догодина правителството планира най-ниското месечно възнаграждение у нас да нарасне от сегашните 420 лв. на 460 лв. Това означава, че ако се одобри идеята на синдиката, висшистите, които работят по специалността си, не могат да се разписват под 690 лв. на месец. Под висшист трябва да се разбират и хората с бакалавърска степен, уточниха от КНСБ.
"КЗК решена да налага глоби на пазара на горивата", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Комисията за защита на конкуренцията започва разследване на пазара на горива за потенциален картел между седем от основните вериги бензиностанции - "Шел", "Ромпетрол", "Еко", OMV, "Петрол", "Нис петрол" и "Лукойл България", така и за възможна злоупотреба с господстващо положение на "Лукойл Нефтохим Бургас".
Този път комисията е решена да стигне до края. "Ще превърнем съмненията в юридически факти, които да издържат в съда", коментира говорителят на КЗК Марио Гаврилов по време на пресконференцията, на която бяха представени заключенията на регулатора. Той не пожела да се ангажира със срок, в който разследването ще завърши, тъй като по думите му това зависи от желанието на компаниите да съдействат. При предишния секторен анализ на пазара на горивата от 2011 г. на КЗК й отне една година да излезе с решение.
Прочети още от в “ Капитал Daily”
„Красен Станчев: За Банско не говоря като пресметлив глупак, а като човек със скромна роля в опазването на планините", четем на първа страница на в. „24 часа"
- Написахте във Фейсбук ”Още един глас на разума по повод концесията на фирма “Юлен” в Банско, г-н Станчев. Да не би да имате личен интерес, та защитавате запалено този договор?
- Преди да ви отговоря, искам да кажа нещо: не е лошо, ако имаш собственост, бизнес и пари, да си ги пазиш и умножаваш. Напротив нормално е. Не е нормално да искаш парите на другите, да им отнемаш възможности за по-добър живот. А точно това прави в момента ДСБ.
- Принципно сте прав. Но хората са подозрителни, и често с основание?
- Колкото до личния ми интерес… Самото одобрение на втора кабина ще вдигне наемите - аз наемам едно бунгало, а и стопанинът ми може да поиска да си продаде имота. Не знам защо в България се смята, че хората действат само като пресметливи глупаци. Аз разсъждавам като човек, който е автор на първия закон за околната среда, гордее се с известна скромна роля в опазването на планините, обича ги и уважава фактите, защитата на собствеността и управлението на закона. Разбира се, от това и аз, децата ми и всички бихме имали обща полза. Аз смятам, че би било по-добре природните паркове да са частна собственост.
„Русия прави пореден опит да прокара газ под Черно море", пише в. “Капитал Daily”
"Газпром", италианската Edison и гръцката DEPA подписаха споразумение за газопровод от Гърция до Италия. Подводното трасе тепърва ще се определя.
Руската "Газпром", италианската Edison и гръцката DEPA подписаха в Рим меморандум за разбирателство за изграждането на газопровод, който през Черно море да доставя суровината на Гърция и Италия, съобщи руският в. "Ведомости". С това Русия на практика опитва за трети път да прокара тръби под Черно море, коментира главният анализатор на Vygon Consulting Мария Белова, цитирана от изданието. Първите два опита под името "Южен поток" и "Турски поток" съответно засега се провалиха, припомня вестникът.
Прочети още от в “ Капитал Daily”
„България ще иде вместо Гърция на съд в ЕС", пише в. “Сега”
България си проси да отиде вместо Гърция на съд в ЕС заради блокадите по границата. Пламенният транспортен министър Ивайло Московски, макар и да страда за българските превозвачи, се постави неочаквано в услуга на гръцките селяни и собствените им власти, срещу които протестират. В нервен изблик на 24 февруари той ги зарадва, че накрая България ще опере пешкира пред Европа за нарушаването на свободата на движение на хора и стоки.
Размяната на ролите стана на среща на представители на превозвачите с министър Московски и колегата му от външно министерство Даниел Митов, която произведе заплаха срещу Гърция с контраблокада по цялата граница, ако не бъде възстановено свободното преминаване. "Фокус на контраблокадата ще бъдат изцяло и само селскостопански стоки, тоест бусове, автомобили, тежкотоварни превозни средства, превозващи изцяло и само селскостопански стоки. Ще се постараем да страдат само тези, които причиняват на нас това страдание", заяви Московски.
“Лихвите по спестяванията на бизнеса паднаха до рекордните 0,26%” пише в. „Труд"
Лихвите върху депозитите на бизнеса паднаха до рекордните 0,26% през януари, показват данните на БНБ. За сравнение през декември 2015 г. лихвата по спестяванията на нефинансовите предприятия в лева е била 0,50%.
Слабо покачване има при лихвите по спестяванията на домакинствата в лева. От 1,48% през декември миналата година те вече са 1,51%.
Кредитите за бизнеса обаче са поскъпнали в началото на тази година, показват още данните на БНБ. За заеми до 1 млн. евро в евро лихвата се е покачила от 4,92% на 4,98% за месец. По-рязко е поскъпването на кредитите над 1 млн. евро в лева – от 5,30% в края на 2015 г. на 6,21% през януари 2016 г. за заемите в евро тя се покачва от 4,52% през декември 2015 г. до 7,24% в началото на тази година.
“2 фирми обжалват спирането на поръчката за „Хемус”“, четем във в. “Монитор”
Турската "Ташяпъ" и българското обединение "ПСТ Хемус 2" обжалват прекратената по премиерско нареждане поръчка за магистрала "Хемус", става ясно от сайта на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК). Жалбите са подадени в четвъртък, когато изтича последният възможен срок за обжалване на решението, взетото на 15 февруари от Националната компания "Стратегически инфраструктурни проекти" (НКСИП).
Двамата изпълнители бяха избрани преди коледните празници. Те трябваше да построят 60 км от магистрала "Хемус" от Ябланица до разклона за Плевен/Ловеч за близо 1 млрд. лева с ДДС.
Прочети още от статията на в. “Монитор”
„Москва: България е първа за почивка на руснаци през 2016 г.", пише в. „24 часа"
“България е на първо място сред дестинациите, подходящи да приемат руските туристи през 2016 г.”. Тези думи прозвучаха в Москва, в залата на Държавната дума на Федералното събрание на руската федерация. Каза ги Олег Сафонов, ръководител на Федералната агенция по туризъм на Русия. Там българската министърка на туризма Николина Ангелкова представи страната ни като целогодишна дестинация. В парламента в Москва бяха също шефът на комисията по икономическа политика Петър Кънев и посланикБойко Коцев. Сред домакините е Иван Мелников, първи зам-.председател на Държавната дума.
Визитата на българската делегация, оказва се, е голям успех, казват дипломатически източници. Подобно изслушване на български министър не е имало повече от 27 г.
Прочети още от статията на в. „24 часа"