"Младоци отказват 1000 лева заплата" четем във в. "Монитор"

Млади кандидат-служители отказват работа за 1000 лв., отчитат агенции за подбор на персонала. "В последно време все повече кандидати идват с условие за заплащане от поне 1200 лв. Има доста случаи, в които кандидатите отказват предложение под тази сума", обясни експертът по подбор на кадри Маргарита Николчева. Най-често до пазарлъци стигали младежите с дипломи по "Финанси" и "Икономика". "Може би, заблудени от средните заплати, които в тези сфери варират между 1600 и 1800 лв., младежите си мислят, че е нормално стартовата им заплата да е висока", заяви още Николчева. Практиката й показва, че част от работодателите склоняват новаците с предложение за поетапно увеличение на възнаграждението. Само един от десет кандидати обаче успява да впечатли потенциалния си началник така, че да получи обещание за по-висока заплата. "Проблемът е, че повечето младежи нямат нито ден трудов стаж по специалността. За работодателите е важен опитът на кандидатите, а не дипломата", обясни HR специалистът Станимир Грозев.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"И Нинова, и Борисов готови за кабинет в малцинство" четем на първа страница на в. "Труд"

ГЕРБ и БСП не се плашат от управление в малцинство. Лидерите на двете партии Бойко Борисов и Корнелия Нинова днес категорично се обявиха против безпринципните коалиции.

"Много по-добре е да има правителства на малцинствата, отколкото размити коалиции", заяви премиерът Бойко Борисов по време на бизнес форум в София. Той обяви, че нормалната практика е всеки, който спечели изборите, да си носи отговорността, защото при споделена власт негативите отиват при най-голямата партия в управлението. Поне това показал опитът с Реформаторския блок.

"Големите коалиции са компромиси", обясни Борисов. Той за пореден път обяви, че по никакъв начин няма да състави правителство с БСП. "Нека хората да минат през националисти и популисти. Аз ще стоя в готовност да се намеся с ГЕРБ, ако народът пожелае", коментира министър-председателят в оставка.

Прочети още от в. "Труд"

"60% от фирмите трябва да плащат данък "уикенд"", пише в. "Стандарт"

Около 60% от предприятията в България имат активи, които се използват и за лични цели. Това показва проучване на Българската стопанска камара (БСК), представено на форум Бизнес брифинг: "Данък Уикенд".

Анализ на финансовия директор на БСК Станислав Попдончев показва още, че данъчните и осигурителни закони са най-често променяната нормативна уредба в България през годините. Според него през последните 8 години от икономическата карта на България са изчезнали 92 големи фирми, а над 4000 са малките компании, прекратили дейност.

"Това означава, че годишно по 12 големи предприятия са били закривани или по едно месечно. Тези данни, заедно с факта, че от години преките чуждестранни инвестиции заобикалят страната ни, показват нагледно, че обстановката не е особено привлекателна за бизнеса", обясни Попдончев.

Прочети още от в. "Стандарт"

"През 2017 г. кредитирането ще ускори още икономиката", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

Банкери и регулатори са на мнение, че доброто представяне на финансовата система е задължително условие за повече ръст.

Кредитирането допълнително ще дръпне икономиката нагоре. Това прогнозира Петър Андронов, главен изпълнителен директор на Сибанк и председател на УС на Асоциацията на банките в България, по време на годишната среща на бизнеса с правителството, организирана от "Капитал".

"Много пъти чуваме, че кредитирането не върви и това е причината да нямаме растеж. Процесът върви по обратния път - първо икономиката регистрира малък растеж, кредитирането го достига, след това растежът се ускорява", допълни финансистът. Според него вече има индикации, че търсенето на финансиране от страна на компаниите ще се увеличи. И допълни, че това, което създава привидност за нулев растеж на бизнес кредита в момента, е изчистване на необслужваните стари задължения. Този процес обаче е към своя край, в същото време расте обемът на нови, здрави кредити, които не са в сферата на недвижимите имоти.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Радев: Аз съм шпионин на българския народ", четем на първа страница на в. "24 часа"

Едни го наричат "руски шпионин", други твърдят, че бил "американски агент". "Аз наистина съм шпионин - шпионин на българския народ в бъдещото управление", казва Румен Радев в обширно интервю за германския ФАЦ. В началото на статията, озаглавена "Генералът, шпионин на народа", германският журналист Райнхард Везер разказва за кратката политическа кариера на Радев и цитира неговото собствено обяснение: "Социалистите знаеха, че никой от техните редици няма сериозни шансове да бъде избран, тъй че накараха социолозите да проучат как изглежда мечтаният президент на българите. А след това потърсиха кандидат, който пасва към този образ".

Прочети още от в. "24 часа"

"Агенцията за електронно управление обяви експресна и мистериозна поръчка" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Държавната агенция "Електронно управление" (ДАЕУ) публикува мистериозно съобщение, с което приканва желаещите да работят по развитието на е-услугите в България да подадат за два дни индикативни ценови оферти. Става дума за пет групи изключително важни и сложни дейности, свързани с пилотен модел на електронно дистанционно гласуване; изграждане на мрежа за контрол и публичност на е-управлението; надграждане на системите "Гражданска регистрация" и "Адресен регистър" (познати като ЕСГРАОН); създаване на информационна система за базови регистри на субекти, обекти и събития, а също и на Национален портал за пространствени данни (INSPIRE). Обявата за набиране на индикативни ценови оферти за всичко изброено е пусната на 16 януари, а срокът за представяне на документите е 18 януари.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Вълка се връща в почистването на София", пише в. "Капитал Daily"

От тази година свързваното с Румен Гайтански-Вълка дружество "Грийн партнърс - БКС" поема сметоизвозването и зимното почистване на софийските квартали "Красно село" и "Красна поляна", потвърдиха от Столичната община пред "Дневник". Фирмата спечели конкурс за почистването на двата квартала още през 2015 г., но впоследствие решението беше обжалвано от друга компания - "Евро импекс София". По информация на "Дневник" сега съдът е потвърдил класирането на "Грийн партнърс" на първо място в конкурса и няма пречки фирмата да встъпи в изпълнение на дейностите. Въпреки че връзките на компанията с Румен Гайтански не са директни, достатъчно детайли около фирмата говорят за това, че именно той е истинският й собственик. Вълка дълги години бе монополист в почистването на София с фирмите "Волф 96", "Дитц" и "Чистота София", а отнемането на монопола му се бе превърнало в основна битка на Бойко Борисов, когато бе кмет на столицата. Сега обаче, изглежда, Гайтански се завръща отново в тази дейност.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Чуждите университети затягат приема на студенти", пише в. "Сега"

Все по-трудно ще става за българските зрелостници да следват в чужбина. Обратно на нашите университети, които с всяка година облекчават правилата си за прием, чуждите вузове, особено най-елитните, затягат все повече изискванията пред желаещите да получат тяхна диплома. Това е един от изводите от тазгодишната кандидатстудентска кампания на висшите училища зад граница, отчитат от консултантска къща "Дарби". Иначе, интересът остава традиционно най-силен към обучение в Англия, Германия и Холандия, като се увеличават предпочитанията на младежите ни към инженерните специалности.

Интересът на младежите ни към университетите в Англия, където годишно заминават по около 1800 българи, остава непроменен дори и след Брекзит, отчитат консултантите.

Прочети още от в. "Сега"

"АЕЦ "Козлодуй" вдига мощността си с 80 мегавата" пише в. "Труд"

АЕЦ "Козлодуй" изпълнява програма за поетапно увеличаване на мощността си до 104%. Във връзка с това Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) промени лицензията на шести блок, съобщи председателят на институцията Лъчезар Костов.

Атомната електроцентрала остана само с два 1000-мегаватови блока, след като миналото десетилетие първите четири бяха затворени под натиска на ЕС.

Сега АЕЦ "Козлодуй" осигурява около 32% от националното потребление на електроенергия. Тези дни в периода на недостиг на генериращи мощности централата участва в баланса с 2049 мегавата вместо с проектните 2000. Когато екипът на АЕЦ изпълни всички изисквания по програмата, пети и шести блок ще могат да работят общо с поне 80 мегавата допълнителна електрическа мощност.

Прочети още от в. "Труд"

"Какво означава за България казаното от Тръмп", пише в. "24 часа"

В огромно интервю за вестник "Таймс" Тръмп казва, че Брекзит е чудесна идея, че трябва да се доверим на Путин и че той ще направи сделка с Великобритания още първите седмици след встъпването си в длъжност. Какво означава това за България? Първо, формула на говоренето на Тръмп е да говори напук. Второ, да отрича всяко нещо, което се смята за постижение или позиция на Обама. Трето, независимо какво приказва Тръмп напук, България трябва да е много внимателна с идеята, че нещата се променят и че ние също трябва да се променим. България не може да се меси в тази игра, но и не бива да се прави на футболен запалянко, който вика за различни отбори. Основен източник на растеж и стабилност за България са отвореният европейски пазар и износът към ЕС и балканските страни, включително Турция. Нито САЩ, нито Русия са ни сериозни търговски партньори (ако изключим вноса на руски горива, от чиято зависимост всеки отговорен и почтен политик се стреми да ни отърве).

Прочети още от статията на в. "24 часа"

"Един плосък данък не стига за коалиция", пише в. "Стандарт"

Доста наивно е отказът на БСП да бута плоския данък да се приема като стъпка, която да улесни бъдещ съюз с ГЕРБ. Една дори чисто хипотетична коалиция между двете най-големи партии все още ми се струва невъзможна. Дори да сформират стабилно парламентарно мнозинство, което към днешна дата по-скоро е под въпрос, те няма да могат да осъществяват сериозна и стабилна политика. Много диаметрално са противоположни не само програмите на двете партии, а самите разбирания как трябва да се управлява и какво трябва да се прави в самото управление. Огромни са и различията между избирателите на едната и на другата партии. БСП е партия, чиито избиратели и актив са доказала че всеки пък, когато е на власт, те са способни да я извадят от управлението, докато тези на ГЕРБ обратното, винаги са я връщали във властта.

Всички тези анонси от страна на БСП от рода на "няма да пипаме плоския данък", но от друга - "ще наложим на най-богатите специален данък", не бива да се възприемат сериозно. Относно плоския данък финансовите експерти на "Позитано" са наясно, че той може да не е социално справедлив, но е събираем и пълни хазната.

Прочети още от в. "Стандарт"