"МВР ще спасява ловешката автомобилна индустрия" е водещo заглавиe на в. "Сега"

МВР купува 290 високопроходими автомобила от компанията "Българска автомобилна индустрия" за над 30 млн. лв., става ясно от обявената през март обществена поръчка. Куриозът е, че фирмата, ръководена от бивш управител на Гриша Ганчев, е изместила гиганти като "Мото Пфое". "Н-Ауто София", които внасят "Нисан", "Тойота Тиксим", както и "Киа Моторс България" също са отпаднали от надпреварата по различни причини, става ясно от документацията. Според МВР "Мото Пфое" например са направили грешно изчисление в цената си. Победителят е избран, но не става ясно дали договорът е подписан.

В мотивите си за избора комисията, оценила предложенията, е записала като предимство, че предложените автомобили се сглобяват в България.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Магистрала "Марица" вкара ДАНС отново в пътната агенция", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

При второто за месец влизане в АПИ се проверява индиректно поръчка на Георги Гергов или "Агромах"

Прокуратурата и ДАНС за втори път за по-малко от месец влязоха в Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ). От официалната информация стана ясно единствено, че действието е по сигнал на Европейската служба за борба с измамите (OLAF) и е свързано с първата отсечка на магистрала "Марица".

От обясненията на прокурор Магдален Маринов пред журналисти се разбра, че той е получил задачата във вторник и ще разследва както голямата поръчка за строителството, така и допълнително дадените 50 млн. лв. за отводняване, а и магистрали по принцип. В първия случай проверката ще е по оста Георги Гергов - Лазар Лазаров, във втория - благоевградската "Агромах", която изпадна в немилост миналата година покрай нецензурна реплика за премиера Борисов и кмета на Симитли. И двете обществени поръчки са стари - от 2011 г. и 2015 г.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Повторно запечатват урановите мини" четем във в. "Монитор"

Роми ги разбили да крадат железа от галериите

Над 70 затворени преди 20 години уранови мини трябва да бъдат запечатани отново. Това съобщиха за "Монитор" от държавната "Екоинженеринг-РМ", която ги стопанисва.

Съгласно сигнали от местните управи, МВР и центъра за радиационна защита към МЗ до момента са установени отворени след затварянето им при ликвидацията минни изработки от бившите уранови мини в районите на 17 общини - Смолян, Наречен, Хасковски бани, Велинград, Монтана, Костенец, Самоков, Рила, Сливен, Твърдица, Разлог, Сандански, Симитли, Белица, Тетевен, Мъглиж и столичния район Кремиковци.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Министри най-лесно се слагат и махат"" четем на първа страница на в. "Труд"

Твърдението на опозицията, че ще помагат по важни теми, е прах в очите и пореден популизъм. Това каза лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов след проведените консултации с държавния глава Румен Радев.

"Запознахме президента с тежките преговори за съставяне на правителство между ГЕРБ и Обединени патриоти", каза Борисов и добави, че от ГЕРБ са информирали президента, че ще изчистят всички детайли в коалиционното споразумение и ще проиграят всички възможни конфликтни ситуации по време на едно управление, за да може да бъде стабилно в рамките на 4 години.

"Изправени сме пред големи предизвикателства. 6,2 милиарда дългове платихме, грешни пари. Имаме вече реактори за Белене за милиарди. Тези, които ги довлякоха и тези които щяха да правят 7-и реактор в Козлодуй, а фирмите сега са в несъстоятелност. Ако не бяхме твърди тогава, сега щяхме да плащаме още 5 милиарда долара", каза Борисов.

Прочети още от в. "Труд"

"Лошите заеми паднаха до 10 млрд.", извежда на първа страница в. "Стандарт"

Тенденцията към подобрение в качеството на кредитния портфейл на банките се запазва и през последното тримесечие на 2016 г. В края на декември брутните необслужвани експозиции (кредити и дългови ценни книжа) бяха 10 млрд. лв. (при 11,1 млрд. лв. в края на 2015 г.). Това се посочва в изданието на БНБ "Банките в България".

През периода октомври - декември 2016 г. беше отчетен съществен спад на брутните необслужвани кредити (с 510 млн. лв., 4,9%), повлиян от извършени отписвания на напълно обезценени експозиции и продажба на кредити. В резултат намаля и натрупаната обезценка в банковата система, но степента на покритие на необслужваните кредити с обезценка бе запазена на ниво над 50% и над средното за европейската банкова система.

В края на 2016 г. показателите за доходност на банковата система бяха подобрени. За 12-те месеца на 2016 г. е реализирана печалба от близо 1,3 млрд. лв.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Газовият хъб ще струва до 2.4 млрд. евро", пише в. "Капитал"

Изграждането на газовия хъб "Балкан" ще струва между 1.4 и 2.4 млрд. евро, като разходите по него ще бъдат покрити от собствени и привлечени средства. Това става ясно от публикувания за дискусия инвестиционен план на "Булгартрансгаз" до 2026 г., срокът за становища по който изтича във вторник. Проектът е в идейна фаза, но е вписан като ключов за компанията, която предвижда да го реализира до 2022 г.

От газовото дружество посочват, че в газоразпределителния център ще могат да постъпват както руски газ от нов морски газопровод, така и от местен добив, газ от Южния газов коридор или от терминалите за втечнен газ от Гърция и Турция. За реализацията на идеята трябва да бъдат използвани съществуващата национална мрежа и капацитетът на "Чирен".

Прочети още от в " Капитал Daily"

"И новите управляващи бягат от реформите като дявол от тамян", пише в. "Сега"

Според обявените намерения доходите ще пълзят, а разходите ще скачат. Балансиран бюджет се планира чак през 2020 г.

След успокояването на поредните изборни страсти в България следва още по-важният въпрос - какви ще са приоритетите пред новото управление. Въпреки че правителствената коалиция, както и управленската програма вече са ясни, на тях може да се вярва точно толкова, колкото и на предизборните обещания - те са по-скоро ориентири, отколкото обвързващи ангажименти.

По традиция управленската програма е много обща и не прави разлика между цели и мерки за постигането им.

Прочети още от в. "Сега"

"С 18% за година поскъпнали жилищата в София" пише в. "Труд"

За първото тримесечие на 2017 г. средната цена на продадените апартаменти в София е 985 евро/кв. м. при 960 евро/кв. м. за последното тримесечие на 2016 г. Снимка: Пламен Стоименов

Апартаментите в София са поскъпнали с внушителните 18% през първото тримесечие на 2017 г., в сравнение със същия период на 2016 г. Средната цена на жилищата доближава 1000 евро/кв. м. и достига нивата от предкризисната 2007 г., показва анализ на агенция Bulgarian Properties.

"Няма съмнение, че пазарът е във възходящ цикъл, като очакванията са този тренд да продължи поне още 2 г.", коментира за "Труд" изпълнителният директор на компанията Полина Стойкова. Според данните за първото тримесечие на 2017 г. средната цена на продадените апартаменти в София е 985 евро/кв. м. при 960 евро/кв. м. за последното тримесечие на 2016 г. В началото на 2016 г. жилищата се продаваха средно за 835 евро на кв. м.

Прочети още от в. "Труд"

"Нафтекс" дължи 100 млн. лв. на КТБ, активите му липсват", четем във в. "Монитор"

Стоян Якимов, член на Съвета на Камарата на частните съдебни изпълнители

Държавата, общините и съдебната власт започнаха да търсят вземанията си през нас

Г-н Якимов, по-лесно или по-трудно се събират дългове в момента?

Дългове по принцип не се събират лесно, но в момента ситуацията е доста усложнена. Няма да преувелича, ако кажа при нас - частните съдебни изпълнители, се виждат всички проблеми на държавата - и икономически, и социални, дори и политически. Българите са едни от най-бедните в ЕС, икономиката вече 10-та година не може да стигне предкризисните нива, устойчив малък и среден бизнес няма, вече няколко години сме в избори и всяка икономическата активност замира. Прибавете към това и ниската ни финансова култура и нароилите се фирми за бързо кредитиране, озлоблението на хората, които не могат да си плащат сметките, неуважението към правилата, огромните нива на популизъм и ще видите, че ние се оказваме в ситуация да държим в една ръка закона и да връщаме дългове, а с другата да пазим системата за регулиране на задлъжнялостта да не рухне по натиска на популизъм и хаос, защото тогава ще стане още по-зле.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Франция обръща мача с популизма в ЕС ", пише в. "Стандарт"

Въпреки че беше част от управлението за кратко, Еманюел Макрон може да се приеме за извънсистемен играч, тъй като той се опита да прокара реформи, които Франция отдавна трябваше да направи, но беше блокиран. Това го накара да тръгне по свой собствен път. Той е извънсистемен играч, но играе по системна платформа. Тоест, той не е част от наличната партийна инфраструктура, но залага на добре познати и впрочем никога нереализирани традиционни политически възгледи като отворена икономика, фискална дисциплина, задълбочаване на интеграцията в еврозоната, отвореност към мигрантите. Това за мен е най-интересното на изборите - той печели първия тур с платформа, която не се отличава с радикално нови идеи.

Причината да спечели първия тур е, че е нов играч, млад, различен и енергичен. От своя страна лидерът на Националния фронт Марин льо Пен базира цялата си кампания на негативизъм, на изключване, на бунт без да се предлага някаква сериозна алтернатива или цена на това, което тя предлага.

Прочети още от в. "Стандарт"