"Работодателите ще си подбират хора още от училище", четем на първа страница на в. "24 часа"

През тази и следващата година най-лесно ще бъдат назначавани учители, лекари, монтьори и строители Възможност да си подбират работници с подходящ профил още докато са в училище трябва да получат от тази година българските работодатели. Това ще стане възможно след доработка на системата за кариерно ориентиране в училищното образование, която поддържа образователното министерство. Проектът предвижда системата за кариерно ориентиране да има модул, подобен на трудовите борси в интернет. Той е включен в мерките от Националния план за заетост за тази година, който бе одобрен преди две седмици от Министерския съвет. Новият модул ще позволи първо работодателите да публикуват обяви за временна и сезонна работа. За тях ще кандидатстват учениците над 15 г.

Прочети още от в. "24 часа"

"В пет европейски страни бензинът е по-евтин от България" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Само в пет европейски страни масовият бензин е по-евтин в сравнение със средната цена в България. От балканските страни сред тях е единствено Босна и Херцеговина. При дизеловото гориво цените са по-ниски в 10 европейски държави. Това сочат данни на сайта GlobalPetrolPrices.com за миналата седмица.

През миналата седмица средната цена на масовия бензин А95 у нас е била 1.13 долара, или 2.05 лева. Според fuelo.net. в последната неделя горивото се е продавало средно за 2.07 лева, като тази цена на практика не е променяна през седмицата. Така страната ни се нарежда на 6-о място по евтин бензин сред 42 страни в Европа, но държи първенството в целия Европейски съюз. По-евтино е горивото в Беларус (1.11 лева за литър), Русия, Молдова, Украйна и Босна и Херцеговина. След България с незначителна разлика идват Македония, Румъния и Полша.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Борисов: 4 инвеститора напират да строят "Белене"" четем във в. "Монитор"

Четири чуждестранни фирми, сред които най-големите китайски, до момента са заявили намерения да инвестират в АЕЦ "Белене". Проектът може да се реализира само като частен с условията да няма задължително изкупуване на тока и да не е нужна държавна гаранция за фирмата инвеститор. Това заяви в отговор на въпрос на член на ГЕРБ в Пловдив лидерът на партията Бойко Борисов. Той пристигна под тепетата, за да стегне редици си, като предупреди местните партийни лидери, че ще ги държи лично отговорни за раздорите помежду им при евентуална изборна загуба.

Борисов не пропусна да отбележи, че правителството му е дало повече пари на армията и полицията, но и че най-важно за страната било образованието. "Аз не мога да си поставя грандиозните цели на другарката Нинова да задължа народа да се множи до 8 милиона.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Нинова прати депутатите ветерани в запаса" четем на първа страница на в. "Труд"

Председателят на БСП вече ще се избира пряко, ще може да е начело на партията два мандата, а червените депутати ще бъдат в парламента не повече от 12 години - това гласят основните промени в устава на БСП, приети на втория, последен ден от конгреса в НДК.

Въпреки предварителните заявки на засегнатите от реформата, предложена от лидера Корнелия Нинова, делегатите гласуваха новите текстове в основния партиен документ.

Най-спорната промяна - председателят на партията да се избира пряко, а не от конгреса, както беше досега, вече е факт. Открит остава въпросът как ще бъде отзоваван въпросният лидер, в случай че се окаже неуспешен или повел социалистите по грешния път.

Прочети още от в. "Труд"

"Законът за концесиите e отложен за неопределено време", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

Влизането в сила на новия Закон за концесиите, който беше един от последните актове, приети от парламента преди разпускането му, се отлага за неопределено време, след като президентът Румен Радев наложи вето. При липсата на Народно събрание прегласуването ще остане за след изборите, а дали тогава законът ще бъде подложен на пълна ревизия ще зависи от мнозинството в бъдещия парламент.

Ветото на президента дойде след протести срещу бързото гласуване на документа в последните дни. Основните притеснения са свързани с възможността за удължаване на срока на концесиите, който теоретично може да стане безкраен. Според ГЕРБ забавянето може да доведе до финансови санкции от Брюксел, тъй като местният закон не е бил синхронизиран навреме с европейските изисквания.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"България е сред страните с най-висок риск от застаряване", пише в. "Капитал Daily"

България е в топ 10 на страните с най-висок риск от застаряващо население. На всеки пенсионер се падат 2.6 работещи, което е сред десетте най-ниски стойности в света, посочва Bloomberg Sunset Index. Индикаторът се изчислява на база конкретната пенсионна възраст в 178 страни. Това го прави по-достоверен и води до значителни различия с други класации, които използват стандартен праг за пенсиониране от 65 г.

На челно място в списъка по риск от застаряващо население са Франция и Сингапур. Там всеки пенсионер може да разчита на 2.2 работещи лица. Съотношението е важно, доколкото голяма част от разходите за здравеопазване и за пенсии на възрастните хора идват от данъци и осигуровки.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Това предизборната борба ли е, или циганска сватба", пише в. "Сега"

Онзи ден научих нова дума - "дакия" - обичай на шумно обявяване на даровете по време на ромска или турска сватба. Изправя се един викач и започва: "Тоя дава толкоз, оня дава..."

В петък Бойко Борисов погледна към хоризонта, помечта на глас за власт и обеща: минимална пенсия от 300 лв., минимална заплата от 650 лева, средна заплата от 1500 лева. Въпреки че т.нар. "средна заплата" не зависи от правителството, Бойко скрепи офертата си с думите: "Каквото обещаем, го изпълняваме".

Прочети още от в. "Сега"

"Златева: Председателството на ЕС е абсолютен преоритет", четем във в. "Стандарт"

Предстоящото председателство на ЕС е абсолютен приоритет за служебния кабинет, обяви пред БНР вицепремиерът Деница Златева. Тя разкри, че до няколко дни ще бъде изготвен подробен анализ, за да се види къде изоставаме в момента и да се избегне закъснение.

"България получава ежедневна подкрепа от структурите на Съвета на ЕС в Брюксел. Оценката, която получаваме за напредъка по съвместната политическа програма на Естония, България и Австрия, е висока. По време на председателството ни ще има запомнящи се национални инициативи", заяви Златева.

Прочети още от в. "Стандарт"

"65 млрд. лв. потънали в обществени поръчки" пише в. "Труд"

Средствата, изразходени за обществени поръчки през последните 10 г., са около 65 млрд. лв., съобщи пред "Труд" бившият депутат Петър Славов. Данните са от Агенцията по обществените поръчки и от предоставена информация на база запитвания по време на парламентарен контрол, допълни той. "Контролът върху харченето на парите на данъкоплатеца не е добър. Това важи и за новия Закон за обществените поръчки, който не дава обещаваните резултати от приелото го мнозинство от ГЕРБ и проуправленската част на Реформаторския блок", коментира Славов.

Прочети още от в. "Труд"

"Не подписвайте нови договори заради роуминга", четем във в. "Монитор"

Гражданите да не позволяват на мобилните оператори да използват отпадането на роуминга в Европейския съюз като основание за преподписване на действащите им договори, предупреди Димитър Маргаритов, председател на Комисията за защита на потребителите (КЗП) пред БНТ. Той обясни, че когато потребителите имат безсрочни договори, не могат да бъдат принуждавани да ги преподпишат с какъвто и да било аргумент. Експертът съветва хората да приемат единствено по-благоприятни условия и да внимават с какви срокове се обвързват.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"България да се учи да балансира между Тръмп и Путин", пише в. "24 часа"

Тревогата е, ако Москва и Вашингтон се спогодят и разчертаят региона на сфери на влияние, както след Втората световна война С единия крак на Запад, а с другия на Изток, България отдавна е ангажирана в деликатно балансиране, коментира вестник "Ню Йорк таймс", цитиран от БТА. Но сега страната и новият й президент Румен Радев ще трябва да се научат как да се балансира между Доналд Тръмп и все по-енергичния Владимир Путин.

Прочети още от статията на в. "24 часа"