"Никой не контролира сделките "паспорт срещу инвестиции"" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Петима чужденци годишно вземат българско гражданство за вложени в страната над 1 млн. лева

Инвестициите, обещани от чужденци в замяна на българско гражданство, на практика не се контролират. Това следва от отговорите на различни институции на въпросите на "Сега".

Средно по петима чужденци годишно получават българско гражданство заради направени от тях инвестиции в страната, показват данните, предоставени от Министерството на правосъдието. Според статистиката от началото на 2013 до 21 май т. г. 27 лица са взели български паспорт с указ на вицепрезидента за значителен принос към икономиката ни. Законът урежда облекчена процедура по получаване на гражданство, ако чужденецът е вложил над 1 млн. лв. Предвижда се отмяна на натурализацията, ако инвестициите не се поддържат, но такъв случай за петте години няма, твърдят от ведомството на Цецка Цачева.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Дигиталният скок на Lidl се провали", четем в "Капитал"

Проектът за 500 млн. евро нов софтуер за инвентаризация се оказа неуспешен

Германската верига Lidl планираше дигитален скок. Вместо това обаче новата система за управление на инвентара, разработена от SAP, се провали още в началото. След 7 години усилия и вложени 500 млн. евро това поражда единствено въпроси. Проектът трябваше да е грандиозен за компанията и успехът изглеждаше сигурен, но вместо това се превърна в един от най-големите провали на германската индустрия по посока на дигитализацията, пише Handelsblatt.

Прочети още от " Капитал"

"Фискалният резерв стигна 10,8 млрд. лв." е заглавиe от в. "24 часа"

Сребърният фонд гони 3 млрд. лв.

Фискалният резерв вече е 10,83 млрд. лв., сочат данните на финансовото министерство за юни. От тях 9,87 млрд. лв. са депозирани в БНБ и търговски банки, а 960 млн. лв. са вземания от еврофондове.

В БНБ са и депозитните сметки на Държавния фонд за гарантиране устойчивост на държавната пенсионна система, популярен като Сребърен фонд, които към края на юни са 2,90 млрд. лв. Срокът на депозита е едногодишен. Остатъкът от валутния резерв е по безсрочни сметки на централния бюджет за 1 млрд. лв. и валутни депозитни сметки на централния бюджет.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Пишман доктори преглеждат в офиса" извежда на първа страница в. "Монитор"

111 служби по трудова медицина са закрити за 19 години, работят още 637

Пишман доктори без необходимата специалност правят профилактични прегледи в предприятия и фирми и пропускат заболявания. Понякога това се оказва фатално. За това алармираха лекари от различни специалности.

Онколог от голяма столична болница открива рак на гърдата на жена, дошла от провинцията на профилактичен преглед в София. Оказало се, че заболяването е факт независимо, че само преди няколко месеца на нея са й направени прегледи по месторабота, разказаха медици. Впоследствие се оказва, че докторът няма специалност медицинска онкология. За подобни случаи съобщиха за "Монитор" и от Пациентски организации "Заедно с теб".

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Проекти за близо 20 млн. лв. стартират във Варна, Бургас и Стара Загора", четем във в. "Стандарт"

23 проекта за близо 20 млн. евро по Съвместна оперативна програма "Черноморски басейн 2014-2020" г. ще се реализират във Варна, Бургас и Стара Загора. Те са одобрени в рамките на първата покана за набиране на проектни предложения на програмата и в тях участват 20 български партньори. В ход е процес по сключване на договори на одобрените проектни предложения, веднага след което предстои стартирането им и тяхното реално изпълнение, съобщават от Министерството на регионалното развитие и благоустройството. 

Най-много са одобрените проекти на организации от област Варна - общо 10 с бюджет от над 1,8 млн. евро. Сред тях са Асоциация на българските Черноморски общини, Черноморска мрежа на неправителствените организации, Икономически университет - Варна, Община Аврен, Сдружение "Агенция за икономическо развитие" и др.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Колко и защо плаща Европа за зелена енергия", пише "Капитал"

През 2017 г. страните, членки на ЕС, са субсидирали възобновяемата енергия с над 64 млрд. евро

Макар че няма да изпрати човек на Луната, Европа има програма, която е не по-малко скъпа от американската "Аполо" - подкрепата за зелената енергия. Страните, членки на ЕС, субсидират възобновяемите енергийни източници (ВЕИ) с над 64 млрд. евро годишно, за да достигнат 20% дял на зелената енергия в потреблението си. От началото на своя Energiewende (енергиен преход) само Германия е похарчила над 150 млрд. евро. ЕС като цяло пряко е субсидирал възобновяемите източници на енергия с близо половин трилион евро за последните десет години. Докато през 60-те години на миналия век, за да изпратят 12 астронавти на земния спътник, САЩ изразходват 100 млрд. евро (по текущи цени).

Прочети още от " Капитал"

"Наивно e да вярваме, че ще ни пуснат в еврозоната след 2-3 години", пише в. "Сега"

Европартньорите искат реформа в управлението на държавните предприятия, за да няма катастрофични грешки като с АЕЦ "Белене", коментира икономистът Георги Ангелов

- Г-н Ангелов, европейските партньори отново не ни пуснаха в "чакалнята" за еврото? Защо не ни искат?

- Защото не искат разширяване на еврозоната. Факт е, че в последните 13 години никой не е влязъл в чакалнята. Кризата разкри, че еврозоната не може да се справи дори със сегашните членове. Някои от тях бяха влезли неподготвени, остават неподготвени и дори се влошиха. Затова еврозоната се фокусира върху това да си реши собствените проблеми. Точно затова създаде Европейския банков надзор, спасителния фонд, фонда за преструктуриране и продължават да се обсъждат реформи. Тезата на френския президент Еманюел Макрон е много ясна - никакви нови членове в еврозоната, докато не приемете моите реформи - финансов министър на еврозоната, бюджет на еврозоната, единна система за гарантиране на депозитите.

Прочети още от в. "Сега"

"Зърнен бос прал парите на Очите от рекет и дрога" четем в "24 часа"

Подозират го по тази линия, защото бил ортак с Желязков в "Аркус сигурност" - Бургас

Зърненият бос и зам.-председател на общинския съвет в Бургас Бенчо Бенчев вероятно е прал през фирмите си мръсни пари от бандата за рекет, дрога и побоища на Димитър Желязков-Митьо Очите. Екип от спецпрокурори и следователи търсят доказателства по тази линия, след като спипаха Бенчев заедно с Очите в хотел "Рамада" в Истанбул.

Двамата се познавали открай време, но отношенията им се затоплили след като Очите излязъл от затвора през 2012 г.

Зам. главният прокурор Иван Гешев съобщи, че в неделя са престърсени дома и фирмите на Бенчев.

Прочети още от в. "24 часа"

"2000 столичани си купили билет през телефона" пише в. "Монитор"

Hад 2000 души са се възползвали от възможността да си закупят през телефона еднодневна или нощна карта за пътуване в градския транспорт в София, съобщиха от Центъра за градска мобилност.

Новата онлайн услуга бе пусната тестово на 12 юли и чрез нея столичани и гости на града могат да закупят еднодневна и нощна карта за всички линии през телефона си. Купуването на билета става през сайта на ЦГМ. След заплащането пътникът получава персонален QR код, като на всяка метростанция са поставени четци за сканиране на електронните кодове. До момента в платформата са се регистрирали 5636 потребители.

Няма и месец след като стартира нововъведението и вече се появиха хора, които успяха да измамят системата. Изобретателни пътници установили, че с една електронна карта могат да пътуват няколко човека. Пробивът в системата не се оказа никак труден и дори не изисква да се прави скрийншот на получената електронна карта. Пътникът, платил през акаунта си в приложението, може да даде електронния си адрес и паролата си на неограничен брой хора. Използвайки ги, те влизат в неговия профил и пътуват с платената от него дневна или нощна карта.

Прочети още от в. "Монитор"

"История за един трилион долара", пише в. "Стандарт"

Apple стана първата компания, която прескочи магическата граница от един трилион долара пазарна стойност. Тази новина намери своето място във финансовите новини като нещо нормално и очаквано след две години на постоянно покачване на цената на компанията. Всъщност, за този период Apple удвои стойността си, което означава, че печалбите от нея са били за 500 милиарда долара само за този период. С подобни мащаби растяха и другите технологични гиганти за изминалите две години. Amazon, например, също се оказа много близо до границата от един трилион долара, но изненадващото увеличение на печалбата на компанията през второто тримесечие не успя да качи цената й достатъчно. Amazon изостава от Apple с цели сто милиарда долара - разлика, която може да бъде наваксана за няколко седмици.

Сравнението между двете компании, както и с всяка друга технологична акция с бърз растеж през последното десетилетие, не е от значение за пазара днес.

Прочети още от в. "Стандарт"