"Огнян Герджиков ще бъде служебен премиер", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

Бившият председател на парламента Огнян Герджиков е приел поканата на президента Румен Радев да оглави служебния кабинет, който се очаква да бъде назначен до края на работната седмица. Държавният глава издаде указ, с който официално го назначи на поста. С друг той разпуска Народното събрание на 27 януари 2017 г. и насрочва избори за 26 март 2017 г.

По-рано през деня на "Дондуков" 2 бяха забелязани да влизат политици, които по неофициална информация са сред вероятните бъдещи министри. Според източници на "Дневник" съгласие за участие в кабинета са дали вече поне шестима от поканените от Румен Радев за министри - това са Кирил Ананиев, Гълъб Донев, Илко Семерджиев, Теодор Седларски, Ради Найденов и проф. Николай Денков.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Половината от шосетата ни плачат за ремонт" четем във в. "Монитор"

Половината от 20 000 км републикански пътища са в лошо състояние. Това каза строителният министър в оставка Лиляна Павлова пред Нова телевизия. По думите й за последните няколко години са били ремонтирани 3000 км от тях. Тя посочи, че в обновените участъци от автомагистрала "Тракия", както и по трасето от Видин през Димово няма дупки. "Където не сме правили цялостни ремонти, а само кръпки върху кръпки, резултатът е такъв", каза още регионалният министър, визирайки зейналите дупки в асфалта след силните студове напоследък.

"Освен от приходите от винетки, допълнително инвестирахме 150 млн. лв. от бюджета", припомни министърът. "Според стандартите в Европа на 7 години е необходимо пълно преасфалтиране, докато у нас пътища, които са построени или ремонтирани от толкова години, се водят нови", посочи тя.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Доц. д-р Петър Николов, председател на Българската асоциация за растителна защита пред "Труд": Вносните плодове и зеленчуци са по-замърсени с пестициди" четем на първа страница на в. "Труд"

- Изнесохте данни, че у нас има ръст на нелегалния внос на продукти за растителна защита. За какви количества говорим?

-Никой не може да каже колко точно е този внос. Но ние правим индиректно сравнение с това колко е намалял оборотът на фирмите, които се занимават легално с този бизнес. За 2016 г. оборотът на бранша е около 160 милиона евро, като спадът спрямо предходната година е 20 на сто. Или това прави около 60 милиона лева. Категорично има ръст на нелегалния внос, защото през 2015 г. по наши данни той беше с около 20 млн. лева по-малко. Причината е, че схемата се разработи много. По-слаб е и контролът. А, когато няма санкции за тези хора, те печелят добре от тази дейност, съответно увеличават оборота си.

- От къде идват тези препарати?

- Основно от Турция - около 90% от количествата. Защото там има много добре развита химическа индустрия.

Прочети още от в. "Труд"

"2,79 млрд. спестиха гражданите за година", извежда на първа страница в. "Стандарт"

Депозитите на хората в банките нараснаха с 2,791 млрд. лв. за година, сочат данните на БНБ. В края на декември 2016 г. влоговете на гражданите достигат 45,377 млрд. лв. Бизнесът също трупа пари в банките, но с доста по-бавни темпове. За година депозитите на нефинансовите предприятия са се увеличили с 1,143 млрд. лв., като само за декември влоговете им нарастват с 88 млн. лв. Така в края на 2016 г. депозитите на нефинансовите предприятия достигат 19,369 млрд. лв. Ако се прибавят и депозитите на финансовите предприятия като пенсионни фондове и застрахователи, спестяванията в банките само за година са нараснали с 4,463 млрд. лв. и в края на декември достигат 68,189 млрд. лв. За година увеличението на депозитите е със 7%.

В същото време кредитирането отчита доста по-малък годишен ръст от 1,5%.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Намалиха напрежението на тока, може да гърмят уреди, идва нов студ", четем на първа страница на в. "24 часа"

Намалиха напрежението на тока заради недостиг на мощности в централите. В жилищата далеч от трафопостовете е възможно да гърмят уреди, казват експерти. От четвъртък започва ново голямо застудяване, а през уикенда температурите сутрин пак ще паднат до минус 20 градуса. В четвъртък от север към Балканите се спуска студен арктичен въздух, съобщи синоптикът от "ТV Мет" Симеон Матев. В мразовитата събота сутринта ще е от -13 до -8, а в северните и западните части се чака полярен мраз - минус 20. Очакваният кучешки студ и пиковото потребление на ток предизвикаха скандал и в парламента на тема режим на тока. Всъщност началото на споровете даде бившият министър на енергетиката Румен Овчаров. Пред "24 часа" той заяви, че режимът на тока вече е започнал. И се позова на писмо на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) до министъра на енергетиката Теменужка Петкова от понеделник.

Прочети още от в. "24 часа"

"Колите със свалени табели ще се регистрират наново" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Въведената санкция със сваляне на регистрационните номерата на нарушителите по пътя е много по-драстична, отколкото изглежда. Ако собственикът на колата иска да я пусне в движение, ще трябва да мине отново дългата процедура по регистрация в КАТ и да си плати за нови табели и документи. Така на практика нарушителят ще бъде глобен повече от един път. Според Закона за движение по пътищата (ЗДвП) новата санкция за спиране от движение се прилага за срок от 6 до 12 месеца. За да възстанови регистрацията на автомобила, собственикът трябва да плати 30 лв. за нови табели, както и такса за издаване на нов талон, който според тарифата на МВР е 2 лв. Автомобилът може да остане без регистрация, ако водачът е шофирал с над 0.5 промила алкохол в кръвта, ако е карал след употреба на наркотици или не притежава шофьорска книжка. Новото наказание за нарушителите действа от събота и вече десетки коли са със свалени номера. МВР отказва да каже какъв е броят им в цялата страна.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"България се завърна на дълговия пазар с рекордно ниска доходност", пише в. "Капитал Daily"

Държавата се завърна на пазара на вътрешен дълг след осем месеца пауза. Очаквано интересът към аукциона за 10.5-годишни ДЦК беше много висок, а постигната доходност - 1.76%, е на исторически рекордно ниско ниво, което означава, че разходите за бюджета и данъкоплатците по новия дълг ще са по-ниски. Причините за това са отрицателните лихви на ЕЦБ, които създават глад за емитенти като България (предлагащи комбинация от ниска задлъжнялост и положителна доходност) и високата ликвидност във финансовата система.

През тази година България не планира да излиза на външните пазари, а емисионният календар за вътрешният пазар е доста беден, което предполага и висок бъдещ интерес. Положително е, че политическата криза засега не се отразява на пазара. Нови предсрочни избори или влошаване на политическата нестабилност след предстоящите през тази година може да окажат негативен ефект, коментират пазарни участници.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Управлението на ГЕРБ - безхаберие с авторитарна подправка", пише в. "Сега"

Правителството "Борисов 2", което сега изпращаме, бе сформирано с две основни послания към обществото - стабилност и реформи. То трябваше да се открои на фона на смутните времена на Орешарски, белязани от пет смени на кабинет за две години, недостигащи мнозинства, всекидневни протести, липса на ясна воля и посока за управление.

Първоначално по линия на стабилността новият кабинет оправда претенциите си. Обществената обстановка се поуспокои, социалният и икономическият климат сякаш се подобри. Реформени намерения също бяха лансирани във всевъзможни посоки. По-късно, когато вече можехме да теглим чертата, пролича, че реформеният устрем е силно притъпен.

Прочети още от в. "Сега"

"НАП и МВР влизат в кварталните сервизи", четем във в. "Монитор"

Всяка втора работилница работела на черно и продавала крадени части

НАП и МВР ще влизат на масови проверки в кварталните сервизи. Акцията е планирана за близките дни, като операциите ще продължат регулярно чак до 2018 година. Планът е заложен в стратегията за превенцията на престъпността на полицията. Смята се, че всяка втора работилница е нелегална, а потъналите от спестени данъци и осигуровки пари се изчисляват на десетки милиони годишно. Освен това много от сервизите продавали и крадени части. Данни на комисията по транспорт в парламента показват, че над 10 000 сервиза в страната работят на черно и над тях не се упражнява никакъв контрол.

Проблемът идвал още от далечната 2000 година, до когато е имало правила.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Ще е добре, ако следващ редовен кабинет изкара 2 години", пише в. "24 часа"

Това е срок, в който може да се свърши нещо разумно Сценарий избори след избори не е невъзможен. Видяхме го в Испания, виждали сме го в Италия, в Гърция. Изобщо, Средиземноморският район се характеризира с не особено висока политическа стабилност и ние, общо взето, влязохме в този коловоз. Това, което предстои да видим, са сравнително изравнени резултати между първите две политически сили и опити за правене на коалиции център - дясно и център - ляво. Защото нито ГЕРБ ще може да управлява самостоятелно след изборите, нито БСП. Разбира се, могат да се направят опити за "правителство на малцинството". Впрочем "правителство на малцинството" беше "Борисов 1". "Борисов 2" вече беше коалиция. Колко ще издържи бъдещо правителство?

Прочети още от статията на в. "24 часа"

"ГЕРБ и двата пътя на Тачър", пише в. "Стандарт"

На работната среща на ГЕРБ, провела се в ранната неделна сутрин, беше направен анализ на последните избори. И въз основа на този анализ Бойко Борисов и Цветан Цветанов дефинираха няколко базови политически реалности, характеризиращи настоящата ситуация.

Тези реалности бяха ясни и преди срещата, но изговарянето им на глас от лидерите на ГЕРБ придадоха допълнителна тежест и потвърдиха мненията на повечето десни анализатори от последните месеци.

А именно:

- Коалиция и общо управление с БСП и ДПС са абсолютно неприемливи не само за десните избиратели, но и за мнозинството членове на ГЕРБ.

- Симпатиите към десните формации остават, въпреки всички противоречия и нападки по време на двегодишния управленски мандат, и няколкото проведени "на гърба" на ГЕРБ предизборни кампании от страна на реформатори и патриоти.

- Експертното говорене и политиката на таблиците и диаграмите не работи.

Прочети още от в. "Стандарт"