"Седемте риска, които ни дебнат в свободния пазар на ток" четем на първа страница на в. "Труд"

Към момента повечето от новите търговци все още нямат изграден капацитет да обслужват огромен брой клиенти

Още бай Тодор Живков беше казал, че "требват фирми и конкуренция да ги пуснеш да плуват, но не у Панчаревското езеро или у Врачанския язовир". След повече от десет години подготовка и борба с държавната власт, у нас най-накрая е налице конкуренция между търговците за ток - както за фирмите, така и за битовите потребители. Над сто търговци на електроенергия плуват из конкурентния български пазар, но в мътните води вече се забелязват и доста хищни риби.

Историята се повтаря за кой ли път - привикналият към държавната протекция и монопол потребител често се оказва неподготвен откъм знания и психически подход да преговаря ефективно с обграждащите го отвсякъде нови доставчици. В най-обобщен вариант, съществуват седем основни риска, които ви "дебнат" в новия свободен пазар.

Прочети още от в. "Труд"

"За 11 месеца оборотът с горива падна до 5,3 млрд.", извежда на първа страница в. "Стандарт"

Ведомствените бензиностанции държат близо 6% от пазара на горива в страната като продажбите им всяка година сериозно нарастват. Това става ясно от писмен отговор на министъра на финансите Владислав Горанов на въпрос на депутатите Мартин Димитров и Петър Славов от Реформаторския блок. 5,335 млрд. лв. е пазарът на горива в страната за първите 11 месеца на 2016 г. Като заради поевтиняването на горивата и оборотът на бензиностанциите пада. През 2014 г. отчетените продажби на горива от всички действащи 3305 електронни системи с фискална памет са в размер на 6,396 млрд. лв. През 2015 г. бензиностанциите се увеличават до 4011, но оборотът на горивата пада на 6,156 млрд. През 2016 г. бензиностанциите вече са 4225, но макар данните да са само до ноември се вижда, че оборотът пак намалява. Това обаче явно се дължи на падането на цените. Защото отчетеното количество на продадените горива се увеличава.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Добрите и лошите новини за 2017 г.", четем във в. "Капитал"

Един от любимите вицове на Путин е за песимиста и оптимиста, които веднъж седнали да пият коняк. "Има вкус на дървеници", казал с погнуса песимистът, след като отпил. Оптимистът се пресегнал и хванал една дървеница от стената. "О, има вкус на коняк", казал той възторжено. След като разказва вица, Путин обикновено обяснява своя извод от него - че предпочита да е песимист, който пие коняк, пред оптимист, който яде дървеници.

Без да се потопяваме в славянските дълбочини на руския виц, в този брой на "Капитал" даваме възможност всеки сам да избира ролята, от която да погледне на започналата година. В темата за България и света през 2017 г. може да видите прогноза как ще се развият по-важните процеси в два сценария - положителен и негативен.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"40 ст. на минута за въпрос към чиновник от мобилен телефон", четем на първа страница на в. "24 часа"

Граждани плащали по 8 лв. за питане към НОИ, твърди депутат Солени сметки за въпроси и сигнали към чиновниците от редица институции плащат граждани и бизнес, ако потърсят консултация по мобилен телефон. Причината е, че много ведомства контактуват с гражданите през телефонни номера от типа 0700 1Х ХХХ.

Номерът за запитвания от граждани и фирми на НОИ е 0700 14 802. При тези номера, които се издават от всички оператори на пазара в България, таксуването е на цената на един градски разговор, но само ако е направено от стационарен пост на съответния оператор.

Прочети още от в. "24 часа"

"Алма матер сменя кандидатстудентските курсове" четем във в. "Монитор"

Кандидатстудентските курсове по български език и литература, и история ще бъдат променени и адаптирани към радикално новия изпитен формат под формата на тест и есе. Това съобщиха от Софийския университет. Както "Монитор" вече писа, от тази година вместо разработка на тема по литература, кандидат-студентите ще решават тест с отворени и затворени въпроси и ще пишат аргументативен текст (есе). Това налага и нов подход при кандидатстуденските курсове, които СУ провежда традиционно.

Преподавателите от Факултета по славянски и нови филологии са публикували задачи, подобни на тези, които ще се паднат на изпита. Примерните теми за аргументативния текст (есе) пък са "Направи добро и го хвърли в морето" и "Европейци сме ний, ама все не сме дотам" (Алеко Константинов).

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Пътната агенция пести от химикали срещу леда" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Ако вместо сол се ползват скъпи препарати, цената на почистването ще скочи 4 пъти.

За да пести средства, пътната агенция ще използва само в краен случай скъпи химикали срещу заледяване. Това вероятно ще доведе до нови усложнения на пътната обстановка в страната след започналия снеговалеж. Всяка зима се залагат 50-60 млн. лв. за зимно почистване. И тази година са предвидени толкова, но ако се ползват скъпи химикали, сумата ще набъбне до 200 млн. лв., колкото е годишно бюджетът на агенцията, обясниха оттам. Затова, вместо да обработва асфалта с модерни химикали, АПИ ще ръси основно сол, каквато е традицията от десетилетия. Солта обаче не е ефективна при температури под -10 градуса, а има и друг недостатък - силният вятър я отнася.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Българите са пристрастени към телевизията", пише в. "Капитал Daily"

Между два и три часа на ден работи телевизорът на почти половината българи през седмицата, а между четири и шест часа дневно е стандартът за почивните дни. Това са резултати от проведеното от SES Astra проучване за предпочитанията на българските телевизионни зрители.

"Проникването на телевизия в България е много голямо", каза Михай Урсой, мениджър на компанията за България, Румъния и Македония, при представянето на резултатите. Според събраните данни 80% от българите имат повече от един телевизор, а 40% имат над три приемника. От данните изглежда, че броят на домакинствата без TV приемник е пренебрежимо малък. Освен това през последните пет години се е утроило проникването на HD телевизия в Европа, като в момента 56% от домовете със сателитна връзка имат и HD канали. България следва тази тенденция.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Музик аут(ор)", пише в. "Сега"

От 1 януари по БНР звучи само класика, джаз и фолклор. Причината е в отказа на общественото радио да подпише нов, обременяващ с доста по-сериозни от досегашните разходи, договор с организацията за колективна защита на авторски права "Музикаутор". Ефектът от това е, че между новините, публицистиката и прогнозата за времето в националния ефир сега звучат само мелодии, чиито права са изтекли по давност. Е, очевидно музикалните редактори не са чак толкова нащрек, колкото мониторингът на "Музикаутор", защото последните твърдят, че само в първите 3 дни на 2017 г. БНР е извършило около 50 нарушения, излъчвайки по-съвременни песни, и вече са уведомили СЕМ за 20 от тях. A la guerre comme a la guerre. Скандалът се разрасна до коридорите на Министерство на културата и Народното събрание, а междувременно

не се чува ни едно мнение в подкрепа на "Музикаутор".

Прочети още от в. "Сега"

"Философският камък за АЕЦ "Белене" не е скрит в БАН" пише в. "Труд"

Министерството на енергетиката ще възложи на учени от БАН да изследват необходима ли е АЕЦ "Белене" като нова ядрена мощност на България. Това не е новина. Министърът на енергетиката Теменужка Петкова обяви намерението да се допита до академичната общност още през декември, когато НЕК плати на руската "Атомстройекспорт" присъдената от международния арбитраж в Женева сума от 601 млн. евро.

Когато нещо се прави с ум, резултатът е добър. Със сигурност е по-добър, отколкото ако се разчита само на ядене. Проектът АЕЦ "Белене" е от такъв мащаб, че към него не бива да се подхожда повърхностно. В противен случай се пропиляват милиарди. А свръхценен инструмент като научна експертиза може да бъде използван тъпо - като микроскоп за чупене на орехи.

Специалисти, които в момента работят в ядрената енергетика, изпитват скептицизъм с какво толкова учените от БАН могат да помогнат по казуса с новата мощност. По финансово-икономически въпроси? По геоложката структура на площадката? По технологията, която ще използват вече произведените два броя водно-водни реактори тип ВВЕР 1000/В 466?

Прочети още от в. "Труд"

"Пием 3 литра повече вино на човек", четем във в. "Монитор"

Количеството изпито вино на глава от населението у нас се е увеличило през последните 5 години от 7 на 10 литра, заяви Красимир Коев, директор на Изпълнителната агенция по лозата и виното (ИАЛВ). Така всеки от нас консумира с 3 литра повече вино на година.

По думите му българските вина трайно се налагат на конкурси и изложения. Само за 2015 г. сме имали 150 златни отличия от международни конкурси. По време на миналогодишното Световно първенство по вино в Пловдив, търговците са сключили солидни договори с винопроизводителите.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Арх. Христо Генчев: България видимо върви напред. Да не се окайваме!", пише в. "24 часа"

ЕС няма да се разпадне. Путин няма да допусне нова 1917-а в Русия На българите не се представят нито идеи и платформи, нито харизматични личности, а това не е добре Много от сънародниците ни, които се прибират в родината, искат да бъдат обществен фактор тук, да вземат решения - Каква щe e 2017 година, ако съдим по случилото се през 2016-а, г-н Генчев? - 2017-а ще е същата като 2016-а. А какво беше нашето "сега"? То започна с "Шарли ебдо" преди 2 години. Оттам такива събития се занизаха в Брюксел, Ница, Берлин. Рискът влезе в битието ни и стана част от него. Трябва да се научим да живеем с него.

Прочети още от статията на в. "24 часа"