"Пенсии - 200 лв. минимум, кандисаха патриотите" четем на първа страница на в. "Труд"

Звездата на туризма огря преговорите между ГЕРБ и бъдещите партньори от ОП. Не е обсъждана мегаагенция за бизнеса

На 200 лева минимална пенсия са склонни да кандисат патриотите и да си стиснат ръцете с ГЕРБ за коалиция. Предизборната платформа на "Обединени патриоти" (ОП) предвиждаше вдигане на прага на парите за старост до 300 лева, но от партията на Бойко Борисов бяха категорични, че това е невъзможно. Увеличението на минималните пенсии се оказа най-трудната тема от преговорния процес. Участници в него съобщиха пред "Труд", че не е достатъчно ГЕРБ да приемат още от следващата година прагът на пенсиите да стане 200 лв. Изчисленията показвали, че за увеличението ще са необходими малко над 300 млн. лв. Другото условие на патриотите е индексация на всички пенсии.

Прочети още от в. "Труд"

"КАТ ще глобява за превишена средна скорост на две магистрали" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Пътната полиция вече глобява за неспазването на средна скорост на две от най-натоварените магистрали - "Тракия" и "Люлин", съобщиха пред "Сега" от МВР.

Идеята е да се определи средна скорост на движение на опасни участъци от аутобана, в които стават много катастрофи. При неспазването й следва глоба. Понятие "средна скорост" не съществува в законите, но КАТ има правомощието да установява ограничения с пътни знаци. Под средна скорост се разбира максимално разрешената скорост за даден участък.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Износът пак започна да расте бързо", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

Към евросъюза ускорението идва от машините, а към останалите държави - от по-високите цени на горивата

Износът на български стоки отново ускорява растежа си, като за февруари продажбите в чужбина са нараснали с 16.3% спрямо година по-рано. Това е най-силно постижение от две години насам - подобен ръст имаше за последно през март 2015 г. Увеличението сега идва основно от по-силни продажби към страни извън евросъюза, където повишението е с 27.2%, но и към ЕС - с ръст от 10.6%, показват предварителните данни на НСИ. И докато при третите държави скокът идва основно по линия на поскъпналите горива, то първите изнесени данни за евросъюза показват ускорение при машините.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Под 100 ученици във всяко четвърто школо" четем във в. "Монитор"

Почти една четвърт от школата у нас имат до 100 ученици в класните си стаи. Числото е сравнимо с броя на децата в един училищен випуск от около четири паралелки. И докато някои учебни заведения имат по няколко такива випуска, други пустеят и отчитат дефицит на деца.

В страната има общо 2470 училища, като 638 от тях имат до сто ученици. Това става ясно от справка на Министерството на образованието и науката, с която "Монитор" разполага. Около 611 пък са и школата, в които учениците наброяват между 101-200, показва още справката. Така на практика около половината от учебните заведения у нас имат до 200 ученици.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Бизнесът пита за Закона за храните", извежда на първа страница в. "Стандарт"

Ценовият шок от скока на газа е сред темите на дискусията "Да! На българските храни"

Ще има ли скоро нов Закон за храните? Ще има ли мерки от държавата, с които да се намали ценовия шок за фирмите след поскъпването на газа с близо 30% и на тока с 1% ? Това са сред най-важните въпроси на бизнеса, които ще бъдат поставени днес по време на дискусията "Да! На българските храни". Форумът е част от националната кампания "Да! На българската икономика", организирана от вестник "Стандарт" и Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България /КРИБ/. Проектът за нов Закон за храните бе внесен за разглеждане в 43-тото Народно събрание, което не успя да го приеме. Днес депутати от основните политически сили, които ще влязат в новия парламент, ще обяснят дали се предвиждат промени в законопроекта и колко време ще е нужно за приемането на текстовете, които са от много важни за фирмите от хранителната индустрия.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Три компании ще инвестират над 5.5 млн. лв.", пише в. "Капитал"

"Агрипрес сервиз", "Куестърс България" и "Скейл фокус" ще вложат общо 5.57 млн. лв. в свои пректи, с които в следващите три години ще бъдат разкрити 345 нови работни места. Трите компании получиха сертификати за инвестиция клас А.

Прочети още от в " Капитал Daily"

""Обединени патриоти" са платили най-скъпо за всеки глас", пише в. "Сега"

На отминалите избори "Воля" на Веселин Марешки е спечелила най-евтино гласовете си

Цената на всеки глас за коалиция "Обединени патриоти" на отминалите парламентарни избори е била най-висока в сравнение със стойностите за останалите партии в НС. Това показва мониторингът на неправителствената организация "Институт за развитие на публичната среда". С рекламен медиен бюджет от около 315 000 лв. всеки от 318 513-те гласа за националистите струва по 0.94 лв. Втора в класацията за най-скъп вот е ГЕРБ с по 0.73 лв. за всеки спечелен избирател. Доскоро управлявалата партия на Бойко Борисов е рекордьор по направени разходи за реклама на отминалия вот с общо 810 000 лв., показва изследването, срещу които тя получи 1 147 292 гласа.

Прочети още от в. "Сега"

"Скокът на парното двойно по-голям от повишението на газа", четем във в. "Монитор"

Одобреният преди само седмица от КЕВР скок в цената на парното е двойно по-голям, отколкото повишението на газа спрямо 2012 година. Парадоксът в решението на регулатора лъсва при преглед на движението на двете стойности през последните 5 години.

От 2012 г., когато бе пикът в цената на газа, досега стойността му намаляваше. За първи път от петилетка цената му нарасна в началото на месеца - с 30%. Новата цена на синьото гориво е почти 382,99 лв. за 1000 куб. м без ДДС. Дори и при нея обаче то е с 50% по-ниско от пиковата стойност от третото тримесечие на 2012 г. В същото време парното в столицата е само с 28,68% по-евтино от тогава, когато цената му е била 129, 24 лв. за мегаватчас.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Спират имотните измами", пише в. "Стандарт"

Кметовете на малките населени места вече ще са длъжни да въвеждат данните от пълномощните, които подписват в Националната информационна система "Единство" на Нотариалната камара. Това гласят промени в Наредба 32 на Министерството на правосъдието, които са пуснати за обществено обсъждане. Целта на промените е да се пресекат имотните измами с фалшиви пълномощни.

С измененията нотариусите ще имат възможност да проверяват в системата дали тези пълномощни са реални или не. Това на практика би следвало да ограничи максимално броя на измамите с имоти, твърдят от правосъдното министерство и допълват, че промените са предизвикани именно от зачестилите схеми на измами с фалшиви пълномощни, заверени в малките населени места.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Банковата система в Румъния" пише в. "Труд"

Пет трезора не преминаха успешно стрес тестовете

През февруари 2017 г. кредитите за частния сектор регистрират ръст от 9.7% на годишна база

Настоящата статия продължава темата за румънската икономика. Този път акцентът ще бъде поставен върху банковата система. Тя се състои от 37 банки, от които 8 са клонове на чуждестранни финансови институции. Частните банки контролират 91.8%, докато притежаваните от чуждестранни институции трезори - 91.3% от активите на системата. Националната банка на Румъния провежда парична политика, чиято цел е поддържане на вътрешна и външна стабилност на местната валута. През 2005 г. е предприета деноминация, като една нова лея се равнява на хиляда стари.

Чрез дъщерни банки или с клонове в страната са представени едни от най-големите европейски банкови групи като Ситибанк, Ай Ен Джи, Сосиете Женерал, Креди Агрикол, Райфайзен, Ерсте, Уникредит, Интеса Санпаоло, ОТП.

Прочети още от в. "Труд"