“Плащат ни, ако не можем да стигнем до работа”, пише в. “Стандарт”

Работещите, които не могат да се явят на работа заради лошите метеорологични условия, имат право на обезщетение. Това напомнят от Главната инспекция по труда. Според Кодекса на труда работодателят трябва да изплати 50 на сто от брутното трудово възнаграждение за времето, през което работещите са били възпрепятствани да работят, но не по-малко от 75 на сто от минималната работна заплата, установена за страната. Ако работникът или служителят е взел участие в спасителните работи при бедствие, му се заплаща пълният размер на брутното трудово възнаграждение.

Причините за неявяването на работа и участието в спасителните работи се установяват от кметството, от общинския съвет или от друг държавен орган. Работодателите са длъжни също да предприемат мерки за защита на живота и здравето на работещите от неблагоприятните климатични условия. При работа на открито работодателят е длъжен да се съобразява с подадените червени и жълти кодове за опасни метрологични условия - снеговалеж, дъжд, вятър, ниска температура, мъгла. Да прецени доколко тези неблагоприятни климатични условия могат да застрашат живота и здравето на работниците му и да вземе съответните мерки.

Прочети още от в. “Стандарт”

"Къде е България в икономическите класации", пише в. “Капитал Daily”
Икономическа свобода
На фона на лекото подобряване на икономическата свобода по света през 2015 г. България отстъпва в представянето си по отношение на свободния избор, конкурентните пазари, сигурността на частната собственост, принципите на правовата държава и др. В подреждането на канадския институт Fraser страната получава 7.33 от максимални 10 точки и отстъпва с три позиции спрямо 2014 г. до 42-ро място. Най-сериозните слабости остават проблемите с независимостта и безпристрастността на съда, както и с доверието в полицията. Сред предизвикателствата пред икономическата свобода в страната продължават да бъдат бюрокрацията и високото ниво на преразпределение и вмешателство от страната на държавата.

Условия за правене на бизнес 
Средата за бизнес в България продължава да се влошава, като страната отстъпва с две позиции до 38-о място от общо 189 държави в последното издание на класацията на Световната банка Doing Business.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

“Енергийната борса тръгва утре, участието на АЕЦ-а - под въпрос” четем във в. “Монитор”
От утре енергийната борса започва работа в реален режим. Засега не е ясно дали ток на нея ще предложи АЕЦ „Козлодуй“ или само НЕК и ТЕЦ „Марица Изток 2“. Към 17 часа днес атомната централа не фигурира сред участниците на енергийната борса, въпреки че според неофициалната информация тя е била регистрирана като участник.

Ако АЕЦ „Козлодуй“ пусне някакви количества, те ще са минимални – от порядъка на 5-10-20 мегавата, но това едва ли ще стане в началото, каза за Агенция „Монитор“ в края на миналата седмица изпълнителният директор на централата Димитър Ангелов. По думите му няма ядрена централа в света, която да продава на платформи „ден напред“. Причината е, че ако АЕЦ-а предложи големи количества и те се продадат за определен час, централата трябва да пренастрои производството си според това. За атомна централа обаче такава флексибилност не е възможна и ефективна, обясни Ангелов. Той посочи, че АЕЦ „Козлодуй“ ще се включи активно на по-късен етап.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

“Пациенти призраци смучат 75 млн. лв. през болниците" четем на първа страница на в. “Труд”
Пръстовият идентификатор ще осигури икономии в болничната помощ и от средствата за медикаменти. Хващат кашони с лични карти на липсващи пациенти в болници, изписали медикаменти на петима мъртъвци. НЗОК ще реши проблема с по-малкото направления до края на март.

Икономии средно от 5% се очакват в болничната помощ и от средствата за медикаменти в бюджета на НЗОК за 2016 г., след като се въведе пръстов идентификатор за болните българи. Това означава, че досега тези пари са източвани от пациенти призраци.

Прочети още от в. “Труд”

„За 3 години българският бизнес загуби 1 милиард лева от срива на металите", четем на първа страница на в. „24 часа"
На фона на падащи приходи заводите плащали повече за ток заради такса “задължения към обществото”

С 1 млрд. лв. на минус са добивната индустрия и металургията у нас спрямо 2011 г. Пета година при едно и също и дори увеличено производство влизат по-малко пари.

През 2011 г. произведената продукция на основните метали и прокат е за 8,3 млрд. лв., а 2014 г. - 7,31 млрд. Данните за 2015-а още не са готови, но се очакват по-ниски приходи заради поевтиняването на суровините с около 30% през миналата година.

Световната криза в добива и производството на метали удря българската индустрия, заяви за “24 часа” Политими Паунова, председател на Българската асоциация на минната индустрия.

Цената на медта е паднала почти 2 пъти.

Прочети още от в. „24 часа"

"Бунтовете срещу съдебната система се разрастват и радикализират” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
Нарастващата престъпност, недоволството от работата на полицията, недоверието в съдебната система и липсата на бързи и справедливи наказания за престъпленията принуждават хората да предприемат драстични мерки за оказване на натиск върху правораздавателните органи. В няколко града през последните дни граждани окупираха съдебните палати, където трябваше да се гледат дела от голям обществен интерес. Така бе във Враца, Стрелча, Бяла Слатина, с. Галиче. Във "Фейсбук" дори се организира "Национален протест срещу безобразията в България", който е подкрепен от над 135 000 души. Той ще се състои на 28 януари пред парламента, а заявка за участие са дали граждани от над 30 града.

Прочети още от статията на в. “Сега”

„Два завода за автокомпоненти ще има край Димитровград", четем на първа страница на в. “Капитал Daily”
Фабриките за авточасти, които са сред малкото нови чужди инвестиции в България, се разширяват към нов адрес - Димитровград. Там турската Sa-ba планира да произвежда външно и вътрешно осветление за автомобили. Покупката на парцела, върху който ще се разположи новият завод, се очаква да приключи до края на януари. За региона това означава 6 млн. лв. инвестции и 300 нови работни места.

Още по-голяма инвестиция в региона, която ще отвори няколко хиляди работни места в сектора на автомобилните компоненти, ще бъде обявена в средата на февруари, каза кметът на Димитровград Иво Димов, но не уточни името на компанията. По описанието на проекта обаче може да се съди, че става дума за японската "Язаки", която още преди време обяви, че търси място за разширение на производството си в България. Според Димов и двата завода могат да започнат работа в началото на следващата година.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„През 2015 г. синдиците са събрали едва 1.5% от липсващите пари в КТБ", пише в. “Сега”
По-малко от 1.5% от 4.2 млрд. лв., колкото е по официални данни дупката в КТБ, са успели да съберат през 2015 г. синдиците на банката. Общата сума е 61.89 млн. лв., показват сметки на база на седмичните им отчети. Първият доклад за събрани суми по кредити на действащи фирми, компании в несъстоятелност и физически лица бе оповестен през май миналата година. През септември синдиците са върнали в банката най-много - 29.9 млн. лева.

Въпреки че се натрупаха немалко данни и списъци, остава неясно каква част от всички кредити, отпускани от КТБ, са абсолютно несъбираеми. Наскоро синдиците публикуваха данни за необезпечените и недобре обезпечените заеми, за клиентите, ползвали специални лихвени условия и за суми, които кредитирани от банката лица са заемали на "трети лица". Според данните необезпечени заеми са получили фирми, свързани с банкера Цветан Василев и с депутата от ДПС Делян Пеевски, държавни компании, офшорки.

Прочети още от в. “Сега”

“До 7 на сто ръст в цените на жилищата” пише в. „Труд"
С между 4 и 7% ще се повишат цените на жилищата в София през 2016 г., прогнозират брокери.

„Търсенето ще е насочено основно към София и другите големи градове, а ваканционните имоти в ски курортите ще привличат все по-голям интерес от страна и на български, и на чуждестранни купувачи“, каза изпълнителният директор на Bulgarian Properties Полина Стойкова.

В по-престижните райони на столицата ще се сключват сделки за имоти на стойност между 75 000 и 125 000 евро, твърдят от „Имотека“.

Прочети още от в. „Труд"

“Метрото задръства София на три места“, четем във в. “Монитор”
Тапите заради строежа на третия лъч на метрото в Столицата ще започнат от сряда. Тогава ще се стесни и затрудни движението на две места по бул. Патриарх Евтимий”, тапа ще има и по улица „Св. Георги Софийски” около ВМА.

От 00.00 часа на 20 януари до 31 март се затварят крайните ленти на булевард „Патриарх Евтимий” между „Васил Левски” и „Хан Крум”. Колите ще се движат еднопосочно в двете средни пътни ленти на булеварда. Забранява се и движението на пешеходци по левия и десен тротоари в същия участък. За да има къде да минават хората ще се направят два временни ленти по 1.50 м. Забранява се паркирането по лявата лента от пътното платно на булеварда в посочения участък; забранява се влизането на ППС по лявата лента от пътното платно на бул. „Васил Левски” при кино „Одеон”, съобщават от Центъра за градска мобилност.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„Иде ли краят на дефлацията", пише в. „24 часа"
Петролът оказва натиск от едната страна, ниските лихви - от другата

ЗАВЪРШИХМЕ трета поредна година с дефлация по индекса на потребителските цени. През декември 2015 г. Националният статистически институт отчете дефлация от 0,4% спрямо същия месец на 2014 г. Съществено спадане на цените се отчита единствено при транспорта и горивата (7,6%) докато при повечето други потребителски групи инфлацията е около нулата или съвсем леко положителна. При храните, които са най-голямата потребителска група, има леко повишение в цените от 0,5% на годишна основа.

Когато дефлацията започна през 2013 г. тя беше движена основно от понижението на цената на електричеството, но в същото време и еврото поскъпна и предизвика дефлационни тенденции в целия ЕС.

Прочети още от статията на  в. „24 часа"