“По-скъп ток от юли поиска и държавната НЕК" четем на първа страница на в. “Труд”
Няколко дни след като доставчиците на ток ЧЕЗ, ЕВН и „Енерго-про“ поискаха по-високи цени на тока за бита от 1 юли, с подобно искане излезе и държавната Национална електрическа компания (НЕК).

Това става ясно от съобщение на дружеството, публикувано на интернет страницата му. Компанията не казва точно с колко иска да бъде увеличена цената, но изброява за какво са й нужни парите, като добавя, че очаква да бъдат покрити разходите й за зелен ток и поддържане на резерв.

Прочети още от в. “Труд”

„Депозитите се увеличиха двойно за 8 г.", четем на първа страница на в. „24 часа"
След бума в кредитирането, размерът на заемите се свива

Депозитите на домакинствата са се увеличили почти два пъти в годините на кризата, показват данните на БНБ. Според тях в края на декември 2008 г. в банките на влог е имало 21,956 млрд. лева. В края на 2015 година сумата вече е над 42,5 млрд. лева, а през януари тази година тя се увеличава до 42,806 млрд.

Данните на БНБ показват, че от 2008 година досега депозитите нарастват с почти еднакъв темп, който е около 3 млрд. лв. на година. Причината за ударното спестяване на населението е в несигурната икономическа среда, която се създаде по време на кризата, коментират финансисти. Поради това хората, които имат възможност да спестяват, са вкарвали всеки допълнителен доход в банка, вместо да започват бизнес или да харчат.

Прочети още от в. „24 часа"

“Свалиха 170 000 гратисчии от автобуса” четем на първа страница във в. “Монитор”
Над 170 604 гратисчии са спипани да се возят без билет в столичния градски транспорт през миналата година. Това показва справка на Центъра за градска мобилност, изготвена за „Монитор”. Всеки ден контрольорите проверяват по около 45 000 пътници дневно от 4 часа сутринта до полунощ. Според данните контрольорите са съставили
47 955 глоби по 20 лева, които гратисчиите са предпочели да си платят до три дни, вместо да им се напише акт за стотачка. Така в хазната са влезли 959 100 лева. Пътници без билети, отнесли актове, пък са 13 897, а сумата, която трябва да влезе в хазната, е 1 389 700 лв. Точно тя обаче се събира по-трудно и затова общината прибягва до частни съдебни изпълнители.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

“Гардове взимат 10 лв. такса "спокойствие"”, извежда  на първа страница  в. “Стандарт”

Гардове пазят имоти във Враца срещу месечна такса от около 10 лв. за обитаема къща и двойно повече за постройки, в които не живее никой. Бизнесът е силно развит в региона, особено в малките населени места, заради битовата престъпност, показа проверка на "Стандарт". 172 са регистрираните охранителни фирми в областта. Десетки села се ползват от услугите на частните гардове. Врачанското село Три кладенци е едно от първите, които въведе практиката за охрана в селото. От тогава досега битовата престъпност в населеното място е близо до кота нула.

От областната дирекция на МВР във Враца съобщиха, че нито една от охранителните фирми, която извършва дейност на територията на областта, не осъществява персонална охрана на лица. Оказва се, че всички фирми на територията на Врачанско са редовни и няма нито един отнет лиценз. След разпоредената от главния секретар на МВР Георги Костов акция за проверки на фирмите за охрана във Враца бяха съставени 3 акта. От полицията във Враца поясниха, че те са съставени на лица, които пазели на входа на нощен клуб в града.

Прочети още от в. “Стандарт”

"Банките ще дават по-изгодни заеми за фирми за 600 млн. евро", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Над 3000 малки и средни компании в България ще могат да получат банкови заеми за 600 млн. евро при по-ниски лихви и по-малки обезпечения. Облекчените условия идват чрез гаранции от Европейския инвестиционен фонд (ЕИФ) и Европейската инвестиционна банка (ЕИБ), които се предоставят по новата оперативна програма "Инициатива за малки и средни предприятия", която ще разполага с бюджет от 102 млн. евро за издаването на гаранции, които ще покриват до 60% от риска по отпусканите кредити. Сега предстои да се изберат банките, които ще работят по програмата от есента.На фона на замръзналото фирмено кредитиране през последните години само по линия на европейски инструменти малките и средните компании ще могат да получат заеми за над 2 млрд. лв. през следващите години.

Точни детайли за лихвените нива по новите заеми няма, но ако се съди по вече раздадените кредити по програма JEREMIE те могат и да са на половина от пазарните. През последните месеци лихвите са от порядъка на 5.5-7% показва статистиката на БНБ.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

"Кабинетът е налял крупна сума в избрани общини преди вота през 2015 г.” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
Близо 97 млн. лв. извънредни субсидии към общините е превел кабинетът в изборната 2015 г. 77 млн. от тях са отишли за общини на ГЕРБ, като сумите са дадени точно преди провеждането на местните избори.

Това показа проверка на "Сега" по повод окончателните данни за изпълнението на бюджет 2015 и предложената от финансовото министерство нова методика за подкрепа на общини в затруднено финансово състояние. От МФ категорично отказват по-детайлна информация за общините, при които ще се стигне до задължително приемане на оздравителни програми. Докато едни местни управи от години се мъчат да кърпят бюджета си и имат хроничен дефицит, други се ползват от щедростта на централната хазна.

Прочети още от статията на в. “Сега”

„Турската Akgun Seramik купи завода за плочки в Нови пазар", пише в. “Капитал Daily”
Турската компания Akgun Seramik е купувачът на почти завършения завод за керамични плочки в Нови пазар. Това съобщиха от "Хета асет резолюшън", която предложи активите на длъжника си "Керамика Плиска И.П.". Цената не беше съобщена, но по информация на "Капитал" продавачът очакваше да получи около 10 млн. лв. Справка в имотния регистър показва, че земята и сградите са закупени за 2.1 млн. лв. от регистрираното в края на януари дъщерно дружество на турската група "Дюра-тайлс БГ".

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Населението намалява, броят на съдиите и прокурорите расте", пише в. “Сега”
Данъкоплатците харчат необосновано много пари за нереформирана съдебната система, точно както наливат в бездънната яма на МВР. Това става ясно от данните на доклад на Института за пазарна икономика (ИПИ), изследващ порочните практики в бюджета и управлението на съда, прокуратурата, следствието и Висшия съдебен съвет (ВСС). Има генерално разминаване между инвестираните публични средства и получените резултати на фона на ежегоден ръст на съдиите и прокурорите при тенденция за спад в броя на населението. Десетки съдилища трябва да се закрият или слеят, защото са ненатоварени, рязко трябва да престанат назначенията в прокуратурата и администрацията й, препоръчва ИПИ. ВСС трябва незабавно да поръча анализи за ефективността на всички нива в системата и да взема адекватни решения.

Съдебната система е пълна с хора, които не работят достатъчно, а вземат високи заплати, показва докладът. България вече е на първо място в Европейския съюз по брой прокурори на глава от населението, но от това няма качествен резултат.

Прочети още от в. “Сега”

“Приготвянето на сладкиши излиза с 10% по-скъпо през тази година” пише в. „Труд"
Домашните сладкиши ще излизат по-солено с над 10% на примерните домакини в сравнение с миналата година. Това показват данните на Държавната комисия за стокови борси и тържища.

Въпреки че в световен мащаб цената на житото продължава да пада с между 12 и 19%, у нас брашното поскъпва. На месечна база увеличението на цените е 5%, захарта поскъпва с 3 на сто, а оризът с 2%.

Спрямо миналата година обаче има доста по-голямо поскъпване при цените на захарта и олиото, съответно 17 и 13 на сто. Незначително поскъпване на годишна база от 2% има при цените на брашното, което на едро се продава с близо 2 стотинки повече на килограм.

Прочети още от в. „Труд"

“20% повече ранни резервации от Русия“, четем във в. “Монитор”
България в топ 4 за почивка на братушките в чужбина
С 20 на сто са повече ранните записвания от руснаци за лятна почивка в България. Това съобщи за „Монитор” Румен Драганов, директор на Института за анализи и оценки в туризма.

По думите му в момента общо направените записвания от Русия представляват 4 на сто от броя туристи, които се очаква това лято да дойдат от там на черноморските ни курорти.

Според Майя Ломидзе, изпълнителен директор на Асоциацията на туроператорите в Русия (АТОР), руснаците се приспособяват към обезценяването на рублата, правейки по-рано записванията си за почивка. „За разлика от преди 2-3 месеца търсенето не се влияе много от колебанието на валутните курсове. Няма вече паника”, обяснява тя, цитирана от РИА Новости.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„България става част от Пътя на коприната", пише в. „24 часа"
Трасето тръгва от Китай, с влак и ферибот през Каспийско и Черно море стига до Бургас

България става част от новия Път на копринана. Стъпка в тази посока е подписването на споразумение за сътрудничество между българската логистична компания “Деспред” и Zhengzhou International Hub Development and Construction - държавна китайска компания, оперираща в областта на транспорта и логистиката.

Споразумението е било подписано в присъствието на зам.-министъра на транспорта Антон Гинев. То предвижда коопериране и съвместно опериране на линията Джънджоу - Бургас, включително с български ферибот.

Прочети още от статията на в. „24 часа"