“Портфейлът ни с 50% по-тънък от германския”, е  водещo заглавиe на първа  в. “Стандарт”

Българите живеят двойно по-скромно отколкото германците. Със заплатите в България може да се купят два пъти по-малко стоки и услуги отколкото в Германия. Причината за това, е че цените в Германия са два-три пъти по-високи от тези у нас, но заплатите са пет пъти по-големи, показват данни на сайта www.numbeo.com.

Основно ястие в евтин ресторант в България струва средно 10 лв. (5,11 евро), докато в Германия - 10 евро. Килограм сирене у нас е 4,40 евро, а в Германия - 7,58 евро. Доматите у нас са по 1,09 евро за кг, а в Германия - 2,16 евро. Но докато средната заплата след удържане на данъците в България е 418,74 евро, в Германия е пет пъти по-висока - 2114 евро.

Стандартът на живот може да се сравни и по това колко средни заплати са необходими за покупка на жилище в една страна. Средните цени на жилищата в центъра на големите градове у нас са 894,76 евро за км. м, което означава че за покупката на апартамент от 80 кв. м са необходими 170 средни заплати. В Германия обаче въпреки че средната цената на жилищата е 3631 евро за кв. м, за покупката на същото по големина жилище са необходими 137 заплати.

Прочети още от в. “Стандарт”

„България е шампион на ЕС по тежест на акцизи и ДДС", пише в. “Сега”
Има ли нужда и потенциал за увеличаване на данъчните ставки в ЕС и особено в България, без това да се отрази негативно на растежа? Какви са основните предизвикателства пред данъчните системи на страните членки и доколко остро стоят те? Кои данъци могат да бъдат повишени и колко?
Отговор на тези въпроси търси ежегодният доклад на ЕК за данъчните реформи, предприемани от страните членки. В него България засега е почти незабележима по две основни причини - ниското ниво на дълга и ниският подоходен и корпоративен данък. Част от данните обаче дават сериозен повод за размисъл. Какво показва сравнението?
България и Румъния са страните в ЕС с най-нисък дял на приходи от данъци и осигуровки като процент от БВП.

Прочети още от в. “Сега”

“Режат Вапцаров и Смирненски от литературата за 8-и клас” четем на първа страница във в. “Монитор”
Емблематичното произведение на Никола Вапцаров „Песен за човека“, което в момента се изучава в осми клас, липсва в проектите на новите учебни програми, които са публикувани на сайта на МОН. Отпадат още „Зимни вечери“ на Христо Смирненски, „Скрити вопли“ на Димчо Дебелянов, “Тихият пролетен дъжд” на Николай Лилиев и др. Не става ясно обаче дали тези произведения няма да се изучават в други класове, защото от МОН не са публикували учебните програми за всички класове.

 Извън учебния материал остават и “Крадецът на праскови” на Емилиян Станев, “Дервишово семе” на Николай Хайтов, „Жена“ на Блага Димитрова, „Преди да се родя и след смъртта ми” на Ивайло Петров, “Японски филм” на Валери Петров, “В един есенен ден по шосето” на Павел Вежинов, както и “Нежната спирала” на Йордан Радичков.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

“Генерал Кирчо Киров: За джихадистите България е „кръстоносец“ и враг" четем на първа страница на в. “Труд”
- Ген. Киров, слава Богу, засега терористите, които окъпаха в кръв Франция и други държави, ни заобикалят. Само на Бог ли да благодарим за това, или и на българското разузнаване?

- Обстоятелството, че засега оставаме встрани от терористичните актове, се дължи не толкова на сили свише, колкото на определени обстоятелства. Например - на по-ограничения поток от бежанци, който влиза в страната ни и сред който биха могли да се имплантират структури на терористи. Но това не е чак толкова успокоително. Още през 2004 г., докато бях директор на Националната разузнавателна служба (НРС), ние получавахме сигнали и предупреждавахме, че България от потенциална се е превърнала в реална цел на терористични групи. Тогава Ислямска държава още я нямаше, но ние получихме остра информация от мощна партньорска разузнавателна служба, която, за съжаление, се потвърди с атентата в Сарафово. Ако в НРС сега няма информация, дошла по линия на партньорския обмен със силни държави, че България е набелязана за терористичен акт, то се дължи и на това, че у нас съществува значителна компактна ислямска общност. Има публикувани карти на териториите, които ИДИЛ причислява към бъдещия Халифат. За добро или за зло, на тях ние сме показани като част от Халифата, а не като част от мишените му.

Прочети още от в. “Труд”

"Енергийната борса стартира с очаквани дефекти", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Ако някой е очаквал енергийната борса в България да наложи чисто пазарни цени на електроенергията, днес ще е разочарован. Първите резултатите от работата на Българската независима енергийна борса (ibex.bg/bg/) в четирите дни от стартирането й на 19 януари показват ниско търсене заради малкия брой участници и една екстремна ситуация. Накратко - в три от дните цените са много по-ниски от директните двустранни договори, сключвани до момента, а в един от тях се увеличат три пъти. Дефект освен слабия интерес е и работното време, което изгонва чуждите търговци от нашия пазар. За неспециалистите е важно да знаят, че на борсата се продават еднодневни количества - т.е. търгува се малък излишък или недостиг, а не средносрочни количества, които могат да се ползват от предприятия.

Въпреки проблемите като цяло пазарът приема положително, че борсата в България все пак заработи, и се надява след години тя да се превърне в реален пазарен инструмент.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Президентът Росен Плевнелиев ексклузивно пред "24 часа": Ще кажа дали се кандидатирам през лятото, сега има много работа", четем на първа страница на в. „24 часа"
- Г-н Президент, започва последната година от мандата ви, ще се кандидатирате ли отново? Има спекулации, че сте събрали екипа си и сте им казали да си търсят навреме работа. В четвъртък и вашият вицепрезидент Маргарита Попова направи намеци, че и тя би могла да се кандидатира. Какво е вашето решение?

- Събирам често екипа си. Това, което чуват от мен, е работа, работа, работа. Има много смислена и неотложна работа за вършене в държавата. 2016 г. е решителна за важни реформи. Вярвам, че 2016 г. не бива да е годината, през която да се занимаваме само с президентските избори. Затова казвам ясно - до лятото на 2016 г. няма да чуете от мен дали ще се кандидатирам за втори мандат. И това е не защото нямам ясна позиция, а защото не искам да се измести големият дебат в обществото днес. А той не е за президентските кандидатури. Той е за справедливостта. Когато дойде времето, ще изляза пред народа и ще кажа ясно какви са моите аргументи, защо вземам това решение.

Прочети още от в. „24 часа"

"Обвиняеми за дрога ще могат да търгуват с лекарства с наркотици” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
Поредният законопроект с неясни цели, но маскиран с благовидния мотив, че защитава човешки права и прокарва европейски изисквания, е внесен от правителството в парламента. Като се има предвид, че българските закони обикновено се променят с оглед на конкретни хора и фирми, е любопитно какво се крие зад идеята с поправки в Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите да се даде шанс на обвиняеми и подсъдими за умишлено разпространение на дрога да получат право да участват в лекарствената търговия. Предложението съвпада със серията от актове, изготвени от управляващите напоследък, които въвеждат облекчения за неизрядни фирми и физически лица.

Прочети още от статията на в. “Сега”

„Германската Kostal ще инвестира 15 млн. лв. в смолянския си завод", пише в. “Капитал Daily”
Германската компания за автомобилни компоненти Kostal вече има втора производствена база в Смолян. Заводът, който официално заработи на 17 декември 2015 г., се намира в сградата на бившия цех за бутилиране на бира в града, а имотът е поделен с логистичната фирма "Ариека". Вложените в оборудване 6 млн. лв. са част от по-голям инвестиционен план, който предвижда още 15 млн. лв. инвестиция през 2016 г., каза за "Капитал Daily" Мартин Сикора, финансов директор на българската фирма. Инвестициите през тази година ще бъдат насочени към изграждането на нови производствени линии и технологично оборудване. До края на миналата година общите вложения на Kostal в България са 37 млн. лв. В момента служителите на "Костал България" са почти 700, а във фабриката се правят части за водещи производители в сектора като Volskwagen Group, Ford, FIAT, Bentley, Lamborghini, Porsche, а също и BMW и Daimler.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

България и Франция ще привличат заедно китайски туристи“, четем във в. “Монитор”
България и Франция ще привличат заедно китайски туристи. Двете страни са започнали подготовка за координирани усилия, насочени към китайския пазар. Това съобщиха от министерството на туризма. Договорката е постигната в рамките на срещите на министър Николина Ангелкова при посещението на Международното туристическо изложение FITUR в Мадрид. Там тя е провела разговори с Мишел Дюрио, началник на секция „Туризъм“ и политически съветник в Министерството на външните работи на Франция.

За Франция привличането на туристи от Азия е обект на дългосрочна стратегия, като до 2020 г. очакват да посреща по 5 млн. китайски туристи годишно. "За нас е важно да се поучим от вашия опит и ако е възможно, да използваме развитата ви мрежа от изнесени визови центрове в Китай. България може да предложи много и за разработването на общ туристически продукт с Франция, което ще има положителен ефект и за двете страни", отбеляза министър Ангелкова, цитирана от пресцентъра си. Тя подчерта, че страната ни има много добри изходни позиции в това отношение и наскоро бе подписан Меморандум за сътрудничество с Китай.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„Теглят газ от Чирен близо до аварийния лимит вече седмица", пише в. „24 часа"
Два сондажа ще вдигнат дневния добив следващата зима от 4,2 на 5 млн. куб. м на ден.

От 21 януари в Чирен теглят газ близо до аварийния лимит. Това се налага заради минусовите температури и за да не се увеличават поръчките от единствения доставчик - “Газпромекспорт”.

До 27 януари - сряда, от газовото хранилище ще добиват по 3,6-3,7 млн. куб. м

Максималното възможно е 4,2 млн. куб. м, но с тегленето на газ налягането пада и затова постепенно намаляват и възможните количества. Най-големият пик е бил на 3 и 4 януари, в първите работни дни на новата година. Училищата, детските градини, производствените сгради след дългата ваканция по празниците са били изстинали и за да се отоплят, е било нужно да се тегли допълнително газ за топлофикациите.

Прочети още от статията на в. „24 часа"

”Рисковете за България може да дойдат отвън", пише в. “Стандарт”

Любомир Митов е главен икономист на УниКредит Груп за Централна и Източна Европа от март 2015 г. с офис в Лондон. До тогава е бил на същата длъжност за развиващите се европейски пазари в Института по международни финанси във Вашингтон. Работил е в представителството на Световната банка в София.

Реформите у нас не вървят, защото елитът не ги иска. Правителството се е подготвило и няма да има изненади като КТБ.

- Господин Митов, каква се очертава според вас икономическата 2016 година? Прогнозите са най-различни - както за България, така и за останалия свят.

- За България годината няма да е лоша, външните позиции обаче няма да са толкова добри. В момента имаме една комбинация от негативни фактори - най-разнообразни и от различни източници, но имат един и същ резултат и той е намаляване на желанието за риск към развиващите се пазари. По тази причина положението на тези пазари няма да е много добро през 2016 г. Имам предвид на първо място Китай. България и държавите около нас, новите членове на ЕС, сме свързани тясно с него и Еврозоната.

Прочети още от в. “Стандарт”