"Програмата на кабинета "Борисов 3" - 878 мерки" извежда на първа страница в. "24 часа"
4 месеца след регистрация в бюрото по труда младите ще са вече с поне 1 оферта - за работа или за учене. Ето най-важното от всички сфери
878 мерки за подобряване живота на българите и 63 приоритета съдържа управленската програма на кабинета "Борисов 3", която е готова и приключва съгласуването си по министерствата. "24 часа" разполага с проекта.
Визията на управленската програма се опира на разбирането, че не държавата създава икономика, заетост и доходи, а те са функция на реалния сектор. Държавата създава правилата и формира бизнес средата. "Всички опити държавата да създава мащабна изкуствена заетост за сметка на данъците, събрани от гражданите, водят единствено до трупане на нови задължения за бъдещите поколения.
"КАТ ще проверява за неплатени глоби и пътниците в колите" е водещo заглавиe на в. "Сега"
Всеки, който има електронен фиш, ще го получава на пътя
В опит да се справи с проблемите при връчването на електронните фишове пътната полиция започва прилагането на нова стратегия. При проверка на водача катаджиите ще изискват документите и на пътуващите в колата. Ако се окаже, че те имат издадени и невръчени фишове, документите ще се разпечатват и ще им се дават на място. Така КАТ се надява да намали големия брой на невръчени книжа, който пък е сред най-честите причини за избягване на санкция.
Прочети още от статията на в. "Сега"
"Е-обществените поръчки тихомълком се отложиха за края на 2018 г.", четем на първа страница в. "Капитал Daily"
Търгът за изработване на уеб платформа закъснява, а ресорният закон трябва да се промени спешно
Началото на единната национална онлайн платформа за обществени поръчки, която трябва да ограничи корупцията и бюрокрацията, се отлага за края на следващата година. Тя трябваше да е готова до 1 юли тази година, като този срок беше записан в ресорния Закон за обществените поръчки. За проблема се разбра след сигнал на бизнеса, а казусът породи дискусии дали липсата на уеб системата няма да даде възможност всички търгове, обявени след юни, да бъдат атакувани като незаконосъобразни.
Прочети още от в " Капитал Daily"
"По 4 кучета на ден напускат родината" извежда на първа страница в. "Монитор"
Най-често отиват в Германия, Австрия, Холандия, САЩ, Русия и Сърбия
По 4 кучета средно на ден напускат страната легално, сочат данни на Българска агенция за безопасност на храните (БАБХ), предоставени на "Монитор".
Общо от началото на годината ведомството е издало разрешения за придвижване на 652 кучета извън страната, а през миналата година броят им е бил 2439. Обикновено става дума за износ на малки кучета от развъдници в различни части на страната. По данни на БАБХ у нас има има регистрирани 11 развъдника за кучета и 46 легални приюта.
Развъдниците основно са концентрирани в областите Монтана, Плевен, Пловдив и Ямбол, а приютите в областите София-град, Бургас, Ямбол, Варна и Кюстендил.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
"Наши циганки колонизират сексуално Европа" четем на първа страница на в. "Труд"
Наши циганки и техните сводници окупирали цели райони в няколко страни от Европа и не допускали други труженички на най-древната женска професия. Това стана ясно вчера, след като спецпрокуратурата в България и Централната бригада за трафик на хора в Испания разбиха мрежа за сексуални услуги, пуснала пипала в няколко страни от Централна и Западна Европа.
Операцията с кодовото име "Европа" била проведена по едно и също време у нас, в испанския курорт Марбея, в Германия и Швейцария. Задържани били 51 проститутки и над 20 сводници, повечето от тях - български роми от Пазарджишко и Пловдивско. У нас по акцията били получени 16 европейски заповеди за арест. По тях в България били задържани общо 8 души, седем от тях, включително и кметът на с. Семчиново - още преди 8 дни.
"19 услуги ще бъдат предоставяни безплатно от Министерство на икономиката", четем във в. "Стандарт"
Патентно ведомство намали административната тежест за потребителите, които ползват неговите услуги. Днес, 4 юли в "Държавен вестник" е публикуван новият Ценоразпис на услугите на ведомството. Това се прави във връзка с поетите ангажименти от правителството за редуциране на административната тежест и в изпълнение на заповед на министъра на икономиката Емил Караниколов.
С новия Ценоразпис 19 от най-често ползваните услуги на Патентното ведомство вече ще се предоставят абсолютно безплатно. Това са 30% от общия брой на административните услуги, които се предоставят на бизнеса и гражданите от ведомството. Във всички останали 44 услуги е възприет подхода за редуциране на цените, като същите са значително намалени.
"Концесионните такси за плажовете може да зависят от атрактивността им", пише в. "Капитал"
Обсъжданата в няколко предходни правителства, но нереализирана идея морските плажове да бъдат групирани спрямо характеристиките си и на база на това да се изчислява концесионното им плащане отново е на дневен ред. В началото на седмицата министърът на туризма Николина Ангелкова е обсъждала промени в закона за устройството на черноморското крайбрежие с неправителствения сектор, които са именно в тази посока. Целта е да има четири групи плажове по Черноморието, които ще бъдат разделени по различни показатели.
""За" и "против" 10-годишната давност за частните дългове", пише в. "Сега"
БСП и ГЕРБ застават зад идеята, а Огнян Герджиков я определи като "поредна тежка самодейност"
Наскоро се случи нещо, което никой дори не допускаше - БСП обяви, че ще подкрепи ГЕРБ за тяхно законодателно предложение. При това не за какво да е предложение, а за засягащо със сигурност стотици хиляди български граждани и още толкова фирми.
Става дума за идеята да се въведе 10-годишна абсолютна давност и за частните дългове. Такава към момента съществува само за публичните - данъци, мита, акцизи, такси, глоби. Давността за тяхното събиране е по правило 5 години, но има и установена 10-годишна абсолютна давност, след изтичането на която държавата не може да си търси тези вземанията.
"Искат проверки на дивото къмпингуване", пише в. "Монитор"
Искания за пълни проверки на т.нар диво къмпингуващи у нас поискаха с отворено писмо от Национална асоциация "Българско Черноморие". От неправителствената организация изпратиха исканията си до министрите на туризма Николина Ангелкова и на околната среда и водите Нено Димов с настояване да започнат масови проверки на замърсяването от дивото къмпингуване по българското крайбрежие.
"Диво къмпингуващите си оставят боклуците по плажовете, дюните, в горски територии зад тях, защитените територии и в защитени зони , които от там попадат в морето или се разнасят от въздушни течения. Дивакуващите са най-честите замърсители с пластмасови бутилки, найлонови торбички, хартии, хранителни отпадъци и човешки изпражнения.