"Провалите на държавното управление пращат България на опашката в Европа” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
Естония и Чехия вече се състезават със старите членки на ЕС, а ние се мерим с Румъния и Черна гора

Най-големите проблеми на България идват от провалите на държавното управление и това е основната причина страната ни да се закотви твърдо на опашката в Европа. Нещо повече - по някои показатели изоставаме и от държавите, които тепърва очакват одобрение да станат членки на Евросъюза. Това показва новото проучване The CatchUp Index ("Индекс на настигането"), представено вчера в София.

Анализът потвърждава горчивата истина, че в България институциите не си вършат работата, а чиновниците ни имат ориенталски манталитет. Класирането е красноречиво - 33-та позиция от общо 35 държави по (не)справяне с корупцията и 32-ро място по показателите "върховенство на закона" и "ефективност на институциите.

Прочети още от статията на в. “Сега”

“Режат с 9004 местата в държавните вузове” четем във в. “Монитор”
Скачат таксите в 17 университети, намаление пък ще има в други 2
Общо 49 596 студенти ще бъдат субсидирани от хазната през следващата учебна година. Бройката им е с 9004 по-малка миналогодишната, когато тези места бяха 58 600. Така на практика местата в университетите, за които държавата ще плаща ще са по-малко от броя на зрелостниците с над 3000. Както „Монитор“ вече писа по информация на МОН в началото на учебната година записаните дванадесетокласници са били 53 414.

Намаляването на местата всъщност е част от реформата на МОН във висшето образование, която предвижда свиване на местата за първокурсници, които държавата ще субсидира.

За първи път се утвърждава и приема на студенти срещу заплащане в държавните ВУЗ, като за учебната 2016/17 гodina. са предвидени 8784 студенти. Броят на приеманите студенти в частните висши училища пък е 16 373 студенти.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

“Шеф от ДАНС продава тайни на фирми" четем на първа страница на в. “Труд”
Шеф на отдел в дирекция „Финансова сигурност“ в ДАНС разгласил информация от 11 класифицирани документа, които са държавна тайна, и прибирал пари за това. Обвинителният акт срещу Мирослав Маринов е внесен в съда, съобщиха вчера от спезвеното „Антикоруция“ при Софийската градска прокуратура. Според разследващите престъплението било извършвано от 27 септември 2013 г. до 1 октомври 2015 г. и от това са настъпили „особено тежки последици за сигурността на държавата“.

Спецагентът предоставял копия на тайните документи на бивш доброволен сътрудник на НСС и ДАНС. Свидетелят С. В. подпомагал с информация службите от септември 2006 г., но нямал разрешение за достъп до класифицирана информация. През март 2015 г. той бил изключен от апарата на сътрудниците на ДАНС.

Прочети още от в. “Труд”

"Бизнесът е все по-притеснен от недостига на кадри", четем във в. “Капитал Daily”
Актуализиране на учебните програми, влизане на хора от бизнеса в преподаването и по-регионален подход към проблемите на пазара на труда поискаха експерти и анализатори от бизнеса и организации на кръгла маса за липсата на кадрите, организирана от Българската търговско-промишлена палата (БТПП). На практика около 21.5% от младите хора в България между 15 и 24 години нито работят, нито учат, а 41% от учениците над 15 години са функционално неграмотни. Недостатъчно насоченото към практиката образование обаче е само една част от проблемите на пазара на труда. Другите сериозни трудности са свързани с демографската криза, емиграцията, регионалните дисбаланси и младежката безработица.

Участниците в дискусията откроиха два основни вида проблеми за българския пазар на труда – образованието и демографските процеси. Цветан Симеонов, председател на БТПП, обяви, че голям недостатък на българското образование е липсата на връзка с практиката и бизнеса, и призова експерти от бизнеса да бъдат включвани в преподаването в училищата и университетите.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Васил Божков закрил 2 от 3 офшорки. Третата има самолет", четем на първа страница на в. „24 часа"
И името на един от най-богатите българи - бизнесмена Васил Божков, излиза от #Panama Papers. Името му се свързва с 3 офшорни фондации, регистрирани между януари и юли 2008 г. на Британските Вирджински острови, но 2 от тях са били закрити през 2014 г.

“Не помня за какво са ми били. Сигурно съм имал някакви планове, но не са се реализирали и съм ги закрил”, каза за “24 часа” Васил Божков, потърсен за коментар. 

Quichain LTD според данните, които се появяват в Panama Papers, била вписана в регистрите на Британските Вирдждински острови на 2 януари 2008 г. Според описанията неин пръв акционер е панамската фондация “Братство”, а пръв директор швейцарският юрист с български корени Калоян Стоянов от Женева. (Кой е Калоян Стоянов и интервю с него - четете по-долу.) Най-вероятно “Братство” е номинална фондация - такива има десетки в “Панама”.

Прочети още от в. „24 часа"

„"Т-Маркет" иска да купи 12 магазина на Penny", пише в. “Капитал Daily”
Компанията собственик на веригата хипермаркети "Т-Маркет" - "Максима България", иска да придобие още 12 магазина в страната, с което се очаква да порасне до над 60 обекта. Разрастването трябва да стане с придобиването на част от досегашните обекти на германската верига Penny и нейното имотно дружество "Рила проект". Компанията е подала искане за концентрация в Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) и се очаква до седмица регулаторът да се произнесе по сделката. Засега и от двете компании отказаха коментар. Вероятно обектите ще бъдат продадени като част от голямата вълна имотни сделки на "Рила проект". Ако сделката стане, по брой магазини "Т-Маркет" ще състезава за третото място с "Кауфланд", която в момента имат 55 обекта, но пък е лидер по оборот. На първо и второ място са съответно "Билла България" със 102 магазина и "Лидл" със 79. С решението си от есента да се изтегли от България Penny предложи на пазара 49 магазина, като 9 купи "Билла", която е част от същата група - REWE. Цена на сделката все още е рано да се коментира, но 9-те магазина, поети от "Билла", бяха с оценка 32 млн. лв.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Таксите на банките натежават неуморно на сметките на клиентите", пише в. “Сега”
Натискане на бутона "принт" - 20 лв. Смяна на монети с банкноти - 10 лв. Поддръжка на сметка - 3 лв. Такса за превод - 2 лв. В последните години таксите все повече се превръщат в основен източник на приходи за българските банки. Рекордно ниските лихви по депозитите, които спадат с всеки изминал месец, не пречупиха тенденцията българите да продължат да спестяват и да влагат свободните си пари основно в банките. Едновременно с това и граждани, и фирми не смеят да теглят кредити. Раздвижването при заемите, отчитано в някои месеци от БНБ, е незначително. А печалбата на трезорите в България продължава да чупи рекорди за сметка на поредна такса, често несъществувала досега, но налагана автоматично.

Точно затова напоследък банките често са обвинявани, че дерат по девет кожи от клиентите си.

Прочети още от в. “Сега”

“Израелци вдигат мегаселище край София” пише в. „Труд"
Около 100 000 лева ще струва къща в новото село

Ще се изградят търговски, спортен и медицински център, детска градина и паркове

Израелски инвеститор започва да изгражда модерно зелено селище в България. То ще се намира на 24 км от столицата край планинското село Плана - между София и Самоков. Вчера кабинетът даде зелена светлина на дружеството „А. З. К. пропъртис“ ЕООД да започне работа по проекта „Плана хайтс“.

В него се предвижда изграждането на мегаселище, разположено върху 2000 декара в планинския район. Селището ще се строи на три етапа, като при първия ще се работи върху 621 декара.

Прочети още от в. „Труд"

“НЕК се разплати с американските ТЕЦ-ове“, четем във в. “Монитор”
НЕК се разплати на 100% с двете американски централи ТЕЦ „AES Гълъбово“ и ТЕЦ „Контур Глобал Марица Изток 3“. Точната сума, която е последно НЕК е дължала на двата ТЕЦ-а е 1,149 млрд. лв.

Реално двете централи са получили 786 млн. лв., тъй като преди това са били приспаднати 364 млн. лв., които те дължат за въглища на държавните мини.

По сметките на ТЕЦ „AES Гълъбово“ са постъпили 505 млн. лв., а на ТЕЦ „КонтурГлобал Марица Изток 3“ - 281 млн. лв. От своя страна мините са превели на енергийното министерство дължимата концесионна такса, съобщиха за „Монитор“ от ведомството.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„Лихвите по заеми са рекордно ниски", пише в. „24 часа"
Депозитите в евро са с под 1% доходност

Ипотечните и потребителските заеми в левове са с рекордно ниски лихви, сочат данните на БНБ за март.

Средният процент по потребителските е под 10% за първи път от края на 2007 г. насам - те се движат около 9,88%. Само преди месец същите кредити се отпускаха при средна лихва от 10,32%, а преди година бяха 10,51%.

Евровите потребителски заеми също са по-евтини - през март те са паднали до 6,43% от 6,75% през февруари. През март м.г. те бяха 7,87%.

Ипотечните заеми в левове вече са паднали до 5,15% от 5,36% преди месец и от 6,1% преди една година. Евровите ипотеки са срещу 5,97% лихва от 6,37% през миналия март.

Прочети още от статията на в. „24 часа"