"Работодатели искат държавата да закрепости студентите у нас” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
Който замине в чужбина, да връща платените пари за издръжката си, предлагат две бизнес сдружения

Студентите държавна поръчка да са длъжни да останат да работят в страната за определен период от време - между 3 и 5 г., а който замине за чужбина, да възстанови парите, платени от бюджета за издръжката му. Около тази идея се обединяват две от национално представителните работодателски организации - БТПП и АИКБ. От БСК обаче са скептични, че подобно предложение може да се реализира. Идеята среща подкрепата на част от ректорите, но не и на студентите, показа проверка на "Сега". От просветното министерство също са с резерви.

Прочети още от статията на в. “Сега”

“Един випуск лекари напускат годишно страната” четем във в. “Монитор”
1,5 млрд. лева доплащат пациентите у нас
Близо един випуск лекари напускат страната всяка година. Това съобщи председателят на Българския лекарски съюз д-р Венцислав Грозев по време на 23-я Симпозиум на централно и източноевропейските лекарски камари, който се провежда в София. Форумът е посветен на миграцията на медицинските кадри на континента. Не по-малко от 550 удостоверения за чужбина, без които те не могат да започнат работа или да специализират в чужбина издава съсловната организация всяка година. Със сигурност 350 – 400 лекари действително заминават зад граница с тези документи. Техният брой представлява 90% от новозавършилите.

В същото време лекарското съсловие в България застарява, отчете д-р Грозев. По данни на БЛС всеки трети практикуващ лекар е над 60-годишна възраст, а близо 55 на сто от медиците са навършили 55 години. Само 5 на сто са до 31 години, останалите са пенсионери.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

“Цецка Цачева №1 на ГЕРБ за президент" четем на първа страница на в. “Труд”
Председателят на Народното събрание Цецка Цачева е най-вероятният кандидат за президент на ГЕРБ. Нейното име било обсъдено на последната изпълнителна комисия в понеделник заедно с това на депутата Пламен Манушев за вице.
Цачева бе първият вариант на управляващите за кандидат за държавен глава. Нейното име се завъртя още през лятото, но след това се отприщиха всевъзможни уговорки около профила на бъдещия президент. Чуха се гласове, че заради сложната геополитическа ситуация е добре партиите да номинират мъже, експерти по националната сигурност или такива с опит във външната политика.

От ГЕРБ не се подадоха на „генералската“ мода, а започнаха упорито да увещават успешния столичен кмет Йорданка Фандъкова да влезе в битката за „Дондуков“ 2. След категоричния й отказ за кратко се завъртя и името на вицепремиера Томислав Дончев. За него обаче бе ясно, че премиерът Бойко Борисов предпочита да остане на сегашния си пост и да продължи да се занимава с еврофондовете.

Прочети още от в. “Труд”

""Гранд хотел България" е купен от вносителя на Lavazza Мирослав Печев", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Активът в топ центъра на София е оценен на 4 млн. лв. и според продавача го чака реконструкция
Пореден хотел в София сменя собственика си. От август дружество на вносителя на Lavazza Мирослав Печев е придобило един от най-централните и стари хотели на столицата - "Гранд хотел България". И този път, както предишните препродажби на столични обекти като Hilton, Radisson, "Родина", "Даун таун" и т.н., купувачът е български бизнесмен.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„100 000 българи с право на германски пенсии", четем на първа страница на в. „24 часа"

Хора, които са се трудили през комунизма в ГДР, също могат да кандидатстват през поделенията на българския Национален осигурителен институт Около 100 000 българи са активно осигурени в Германия и могат да получат немска пенсия. Това показват данните на германския осигурителен институт. Активно осигурен означава, че имат платени осигуровки за поне един месец и продължават да се осигуряват, съобщи пред в. “24 часа” Петер Шперле от германския осигурителен институт в Берлин. Той заедно с консултанти от Берлин и Хале бе в София тази седмица, за да консултират българи как могат да си получат германската пенсия.
Прочети още от в. „24 часа"

„Здравната ни система е сред най-неефективните в света", пише в. “Сега”
Разходите за здраве у нас са относително високи, а продължителността на живота - ниска

Българското здравеопазване е сред най-неефективните в света, сочи класация на агенция "Блумбърг". България се нарежда на 46-а позиция от общо 55 държави по ефективност на здравната система. В изследването са използвани данни за 2014 г. От него става ясно, че за 5 години - от предишното издание с информация от 2009 г., българското здравеопазване е слязло с 3 позиции. Преди нас са държави като Казахстан, Еквадор и Венецуела. След нас пък са САЩ.

За изготвянето на списъка агенцията е взела предвид 3 основни критерия. Продължителността на живота оказва най-голяма тежест при сформиране на стойностите на индекса - 60%.

Прочети още от в. “Сега”

“Нов мол откриват в Пловдив” пише в. „Труд"
Нов мол в Пловдив отваря врати през октомври. Търговският център „Марково тепе“ е разположен на булевард „Руски“ 54, в близост до тепето Бунарджика. Общата стойност на проекта е 120 млн. лв. Започнал е през 2007 г. като израелски проект, а в момента новият инвеститор  довършва обекта, който е със застроена площ от 55 хил. кв. м. и 20 500 кв. м. наемна. Нови обекти, локализирани в сградата, отварят врати за първи път в града –  ресторант от голяма верига пицарии и кино.

Прочети още от в. „Труд"

“Съдът бетонира такса „юрисконсулт““, четем във в. “Монитор”
ВКС решава до 3 месеца за плащането на сградна инсталация
Конституционният съд бетонира т.нар такса „юрисконсулт“ по граждански и търговски дела, за чиято отмяна настоя омбудсманът Мая Манолова. КС обаче, след като да отмени практиката за защита по дела на администрацията и фирмите да се присъждат адвокатски хонорари на юрисконсулти. Решението бе взето единодушно вчера.

Присъждането на възнаграждение на търговските дружества и на администрацията за защита по дела от собствените им юрисконсулти, които са на заплата и не получават тези пари, беше атакувано в КС от омбудсмана Мая Манолова, която нарече тази практика "такса юрисконсулт". Тя е регламентирана в два текста - в Гражданския процесуален кодекс (ГПК) и в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК), които приравняват разноските за защита от юрисконсулт с тези за адвокат.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„Всеки със сметка и сейф в регистър", пише в. „24 часа"

Ще е готов от 1 януари 2017 г. Регистър с пълните данни за банкови сметки, сейфове и имената на притежателите им ще води БНБ от 1 януари 2017 г. Управителният съвет прие наредба за правилата, разписани с промени в Закона за кредитните институции. В регистъра ще бъдат записани номерата на банковите сметки, на банката, в която те са открити, пълните лични данни на техните титуляри, както и на упълномощените да се разпореждат със сметките лица.
Прочети още от статията на в. „24 часа"

”Жена на екшъна", пише в. “Стандарт”
Всички, които са общували с нея в официална или неофициална ситуация, знаят едно: тя е такава, каквато изглежда. Кристалина Георгиева е автентичен човек. Тя е витална, казва си мнението и внимателно изслушва своите събеседници. Има чувство за хумор, а ироничните й забележки могат да разсмеят дори най-сериозния еврократ. Дори по време на бюджетни преговори тя умее да развесели хората, а това говори за реторичен талант.

В комуникацията вътре в ООН тя ще съумее да внесе такива нови нотки като лекота и хумор. В същото време българката е безгранично старателна - и твърда като стомана. Нейните сътрудници в Брюксел казват, че за Георгиева няма спирачка. Всички в кабинета й са по-млади от нея и работят на смени, за да й насмогнат. В рамките на два дни тя прекосява седем времеви зони - и през цялото време будното й присъствие е осезаемо. А един генерален секретар на ООН има нужда тъкмо от такива качества.

Прочети още от в. “Стандарт”

„Amazon за пръв път достигна 400 млрд. долара капитализация", пише в. “Капитал Daily”
Пазарната капитализация на онлайн гиганта Amazon за пръв път достигна 400 млрд. долара и така успя да изпревари Facebook. Интересният факт е, че първите пет най-големи публични компании в света са технологични. Лидер е Apple, а след нея са Alphabet, Microsoft, Amazon и Facebook. Само преди десет години обаче единствената компания от тях в топ 5 бе Microsoft (виж графиката), а лидери бяха гиганти от "старата школа" като Exxon Mobil и GE.

Прочети още от в “ Капитал Daily”