"Рекорд- БВП над 105 млрд. лв. , надмина Живков" е заглавиe от в. "24 часа"

През 2018 г. БВП на България ще достигне рекордните 105,609 млрд. лв. , след като още през тази година за първи път ще прескочи 100 милиарда.

Подобни стойности се достигат за първи път, не е имало такива дори при управлението на Тодор Живков.Не са били и толкова, дори, ако се преизчисли прлез курса на долара и през натрупаната инфлация върху твърдите валути.

През 2019 г. БВП се очаква да достигне 112 134 млрд. лв., а през 2020 г. да се доближи до 120 млрд. Това е най-голямото доказателство, че нещата в България вървят добре и правителството с основание ще изтъква този свой успех.

Този размер на БВП е записан в бюджета за догодина и в актуализираната бюджетна прогноза, публикувани за обсъждане от финансовото министерство.

Ръстът на икономиката догодина се планира да бъде 3,9%. Средногодишната инфлация ще е 1,4, като се очаква през 2019 г. да се вдигне с още 0,03 на сто.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Силовите министерства и чиновниците са сред фаворитите и на бюджет 2018" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Разходите за пенсии и социални дейности за първи път ще надхвърлят 13 млрд. лева

"За всекиго по нещо" - така изглежда проектобюджетът за 2018 г. Министерството на финансите най-сетне публикува плана за приходите и разходите на държавата за идната година. На пръв поглед документът следва обещания от правителството приоритетен ръст на средствата за три области - образование, социална политика и сектор "Сигурност". В планираните увеличения по отделните направления обаче се очертава и още един необявен официално приоритет - заплатите на чиновниците. Разходите за общи държавни служби догодина ще са 2.474 млрд. лв., което е с 311 млн. повече от тази година. Ръстът е 14%, почти колкото е заложеното увеличение и на парите за образование.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Бюджет 2018: Повече за заплати, здраве и пенсии", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

През 2018 г. държавата отново ще разполага с много пари: планира да похарчи с над 2.55 млрд. лв. повече спрямо заложеното за тази година, или общо над 39 млрд. лв. От тях 1.1 млрд. лв. дори няма да ги е събрала и ще са дефицит. Това става ясно от проекта на бюджет за 2018 г., публикуван на сайта на Министерството на финансите. Промяната накратко е: увеличение на заплати в обществения сектор, за здравеопазване и за социални плащания и пенсии.

Извън тях бюджетът не се различава значително от миналогодишния, донякъде и защото липсват реформи в публичните системи.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Емигрантите ни в Европа сменят чаршафи и носят кафе" извежда на първа страница в. "Монитор"

В Швеция окупират транспортния бранш, във Франция развиват собствен бизнес

Българските емигранти, заселили се трайно в чужбина, масово работят като обслужващ персонал. Оказва се, че независимо от продължителния си престой зад граница нашенците в Испания, Германия и Великобритания продължават да се трудят като камериерки, болногледачи, бавачки и строители.

"Тази информация имаме на база на много разговори, които сме водили с представителите на различните мигрантски общности в тези държави", обясни пред "Монитор" председателят на Държавна агенция за българите в чужбина Петър Харалампиев.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Работодателите и синдикатите в НОИ отхвърлиха Бюджет 2018", четем във в. "Стандарт"

Представителите на работодателите и синдикатите в Надзорния съвет на НОИ ще гласуват против утвърждаването на проекта на бюджет на Държавното обществено осигуряване за 2018 година. Това казаха пред журналисти преди заседанието на Надзорния съвет на НОИ заместник-председателят на Българската стопанска камара Димитър Бранков и президентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов. 

Работодателите не подкрепят предложението за административно увеличение на минималните осигурителни доходи с 3,9 на сто, има и доста други спорни проблеми според тях. Сред тях са отказът за дефиниране на ясна перспектива за т.нар Сребърен фонд, забавената работа по дефиниране на т.нар фаза на изплащане на пенсии от универсалните пенсионни фондове, особено като се отчете взетото законодателно решение за правото на хората да избират между ДОО и УПФ, допълни Бранков.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Делът на българите, които започват собствен бизнес, расте леко", пише в. "Капитал"

Сред основните пречки за предприемачите са липсата на държавна подкрепа и адекватно образование и корупцията

Делът на българите, които се заемат с предприемачество, се увеличава, като през 2016 г. нивото на предприемаческата активност в начална фаза (ПАНФ) в страната достига 4.8% (в сравнение с 3.5% година по-рано). В това се включват 2.6% от пълнолетното население в страната, които са ангажирани с възникващи предприемачески начинания, както и 2.2% нови собственици на бизнес. Въпреки нарастването на годишна база обаче стойностите остават сред най-ниските в света, става ясно от втория национален доклад .

Прочети още от в " Капитал"

"И отново - защо няма такова нещо като безплатен обяд?", пише в. "Сега"

Днешният политически климат е силно партизански. Дебатите са пълни с лични нападки, остри думи, както и цялостни разногласия, понеже всяка от двете страни се е вкопчила здраво в своите вярвания. И двете страни вярват и гарантират, че тяхното мнение представлява факт. С оглед на това ето десетте икономически факта, които днешните "либерали" трябва да научат. 

1. Правителството не може да създава богатство, работни места или доход. Понеже е нужно първоначално да вземе средства от някого, които да изхарчи/преразпредели, не съществува икономическа изгода от преразпределителната му функция.

Прочети още от в. "Сега"

"Десетина гърци на ден питат как да отворят фирма у нас" пише в. "Монитор"

Възползват се от по-доброто ни данъчно облагане

Всеки ден в българското ни посолство в Гърция се обаждат от 5 до 10 гръцки граждани. Интересът им най-често е насочен към изнасяне на бизнеса им у нас, като регистрират фирми у нас или питат за данъчно жителство, научи "Монитор".

Процесът на икономическа миграция на фирмите от Гърция към България не е от вчера. "Това са най-вече малки и средни фирми в областта на услугите, търговията и производството, които се изнасят към България с цел по-благоприятно данъчно облагане", коментираха от Министерство на икономиката. Основно се разполагат в Южна България - Петрич, Благоевград, но има и в Пловдив.

Прочети още от в. "Монитор"

"БСП ще маха плоския данък ", пише в. "Стандарт"

В бюджета от БСП предлагаме отстраняване на причините за проблемите - искаме отпадане на принципа "парите следват ученика" и болниците да не са търговски дружества. Това каза лидерът на БСП Корнелия Нинова по време на представяне на проекта на бюджет за 2018 г., изготвен от БСП.

"Нашият бюджет е бюджет на промяната на моделите", каза тя.

По думите ѝ досега например са се наливали милиарди в здравеопазването години наред, милиони в образованието, но здравеопазването не става по-добро, а все повече деца напускат училище и се закриват училища. "Значи този модел не работи. Да наливаш пари и да виждаш, че резултатът е обратен. Ето защо ние подходихме по различен начин. В този бюджет предлагаме не лечение на последиците, а отстраняване на причините за проблема", подчерта лидерът на БСП.

Прочети още от в. "Стандарт"