”Спечелихме 7,8 млрд. от ЕС за 9 години", пише в. “Стандарт”
България реално досега е спечелила 7,8 млрд. лв. от членството си в ЕС. Вноските на страната ни в бюджета на ЕС от 2007 г., когато бяхме приети за пълноправен член, до края на октомври 2015 г. са 6,893 млрд. лв., сочат данните на Министерството на финансите.
За същия период от фондовете на ЕС сме получили 7,516 млрд. евро (14,7 млрд. лв.). Така в страната ни реално са влезли 7,8 млрд. лв. повече от вноските ни в бюджета на Общността. През годините вноските ни в европейския бюджет нарастват от близо 700 млн. лв. през 2007 г. до близо 955 млн. лв. за 2014 г. Средствата, които получаваме от ЕС през първите години на членство, са по-малки, тъй като тогава се дава старт на оперативните програми и съответно започва набирането на проекти и провеждането на търгове за изпълнители. През последните четири години обаче получаваме от ЕС три пъти повече средства, отколкото е вноската ни в бюджета на Общността. Така например за 2013 г. от фондовете на ЕС сме получили 2,656 млрд. лв., за 2014 г. - 2,921 млрд. лв., а само за първите десет месеца на тази година - 2,788 млрд. лв.
“Емил Хърсев: Очаквам по-висок икономически ръст догодина - 4-5%" е водещo заглавиe на в. “Труд”
- Г-н Хърсев, споделяте ли оптимизма на финансовия министър Владислав Горанов за икономиката, че ръстът и тази година ще достигне 3%?
- Определено да.
- Какви са вашите аргументи?
- Предполагам, че икономическият ръст даже ще се окаже значително по-голям от 3%, когато бъдат събрани всички данни, включително корекциите, които по-късно се правят при ревизията на БВП. Тоест ако сега предварителните данни са за 3% растеж, предполагам, че окончателните данни ще бъдат дори 4%. Това е сред най-добрите постижения в Европа и в света.
“Банките искат 11,7% за потребителски заем” четем във в. “Монитор”
Банките искат средно 11,7 на сто за потребителски заем. Според статистиката на БНБ срещу такъв годишен процент на разходите (ГПР), в който освен лихвата се включват и всички такси, трезорите са отпускали кредитите за потребление в левове през ноември. В сравнение с октомври от БНБ отчитат поскъпване на тези заеми. Тогава ГПР, искан от банките, е бил 11,49 на сто. Леко месечно поскъпване има и за потребителските заеми в евро – от 7,78% ГПР за октомври до 7,85 на сто през ноември. В сравнение с миналата година обаче и те са поевтинели чувствително – с близо процент и половина.
Добрата новина е, че жилищните заеми в левове продължават да поевтиняват и през ноември. ГПР за тях е паднал за месец от 6,08% до 5,89%, при нива от 6,91% миналия ноември. Ипотеките в евро обаче са поскъпнали, като новият лихвен процент е 6,52% при 6,47% през октомври.
При фирмите БНБ отчита повече от сериозен месечен спад на лихвите за големите заеми – тези на стойност над 1 млн. евро. Ако такъв кредит е бил изтеглен в левове през ноември, това е станало при нива от 5,65 на сто. За същия заем през октомври трезорите са искали лихва от 7,06 на сто, а през ноември 2014 г. - 7,15 на сто. При аналогичните кредити, но в евро лихвите са намалени от 6,84% през октомври до 4,08%. През ноември миналата година банките са отпускали такива заеми срещу 7,8%.
Прочети още от статията на в. “Монитор”
“Гаф с визите за руснаци”, извежда на първа страница в. “Стандарт”
Гаф на министъра на туризма Николина Ангелкова може да ни докара ядове с братушките. Вчера от Асоциацията на руските туроператори изненадващо обявиха, че входните визи за България вече ще струват 10 евро вместо досегашните 35 евро. Новината съобщи руската държавна агенция ТАСС.
От родното външно министерство, което координира визовата политика, обаче отрекоха информацията. И заявиха, че цените на визите за руски граждани си остават 35 евро. Съобщението на руските туроператори има основания, научи от свои източници "Стандарт". Министър Ангелкова е огласила новината за предстоящо намаляване на цената на визите при посещението си в Москва в началото на декември, потвърдиха трима представители на туристическия бранш. "Ангелкова може да ни докара и дипломатически скандал", опасяват се хотелиери.
„Ивайло Калфин: Допълнителни изследвания от НОИ, преди да се даде инвалидна пенсия", четем на първа страница на в. „24 часа"
АБВ ще поиска преразглеждане на програмата на правителството
- Г-н Калфин, успяхте да започнете пенсионна реформа, но кога ще я продължите с промени при инвалидните пенсии?
- От началото на годината ще започнем да се занимаваме с инвалидните пенсии. Там ще е малко по-сложно, защото трябва активно да се включат повече институции, особено Министерството на здравеопазването. Не трябва да се очаква, че изведнъж някакви огромни ресурси ще се освободят. Сигурно има злоупотреби с инвалидните пенсии и ще се постараем да ги затворим, но е факт, че проблемът тук е недофинансирането - нуждите са много по-големи. За мен основният ключ тук е с какво можем да привлечем бизнеса, така че за хората, които са в трудоспособна възраст, да се създават работни места.
“Цените на апартаментите нагоре и през 2016-а“, четем във в. “Монитор”
Лек ръст на цените на качествените жилища ще има догодина, прогнозират брокерите от повечето посреднически агенции.
„Догодина ще има леко увеличение на цените, докато пазарът се уравновеси, смята Тихомир Цаков от „Аристо”: „То обаче ще се дължи не толкова на засилено търсене, а на появата на нови и по-хубави жилища. До момента се продаваха повече второкачествени апартаменти и хората си мислеха, че това е най-доброто на пазара”, поясни той.
Константин Пандов от ЕППИ прогнозира леко поскъпване до около 5%. „В момента няма предлагане на качествени жилища. След поредния малък бум от покупки през 2015 г. ще излязат нови имоти на пазара”, смята още брокерът.
Според Добромир Ганев от „Форос” в общи линии следващата 2016 г. ще е подобна на предходната. „Ще има малък ръст на сделките и цените. По-голям ще е той в София, а по-малък във Варна и Бургас. В столицата има раздвижване на строителния пазар. Там започват да се изграждат доста големи кооперации. Затова може в някои квартали да няма чувствително поскъпване, а то да е в рамките на 2-3%”, прогнозира той.
Според Ганев по Черноморието заради проблемите между Турция и Русия има някакъв малък шанс за завръщане на руснаците на имотния ни пазар.
Прочети още от статията на в. “Монитор”
„Алкохолната мафия вече убива", пише в. „24 часа"
Десетки тонове нелегална пиячка, за която не се плаща акциз, нито ДДС, трови хората.
И мерките срещу този абсурд според някои нарушавали конституцията. Срам!
Четирима умряха навръх Коледа и още петима реанимират в благоевградската болница от ракия с неизвестен произход. Починалите и другите отровени са от различни компании, но купили алкохола в туби от един и същ човек. Тепърва следствието ще установява от какво е направил “ракията” продавачът Тайфи Мекльов. Но каквото и да разследва, няма да върне четиримата сред живите.
Дали смъртта на четирима от ракиената мафия ще промени мисленето и на политиците. Когато парламентът прие текст, който удари нелегалното производство на алкохол с неизвестен произход, омбудсманът Мая Манолова заяви, че, видите ли, ограниченията за варене на ракия противоречали чак на конституцията и вкара в Конституционния съд приетите ограничения на нелегалните производители.
Прочети още от статията на в. „24 часа"
“Автоджамбази "маскират" крадени коли като законни” пише в. „Труд"
Автокрадците използват заводска техника, за да превърнат откраднатите луксозни коли в клонинги на вече съществуващи автомобили. Между 300 и 400 хиляди лева годишно печели един автокрадец от схемата за износ на автомобили двойници, съобщава bTV.
Луксозните коли се крадат по поръчка, а след това се преправят така, че да приличат на вече съществуващи законни коли. На вид са абсолютно еднакви, даже с еднакви регистрационни табели.
„Те гледат да го докарат и на вид. Да няма никакви разлики. Пренабива се рамата, сменяват се регистрационните табели, идентични на оригиналните. Документите са идентични с оригиналните”, коментира Пламен Максимов от СДВР.