"Тол-системите: по света и у нас", пише в. "Капитал"

Тол-системите са механизъм за събиране на пътни такси, като приходите от тях се използват за изграждане и поддръжка на пътища, опазване на околната среда и разходи, свързани с управлението на трафика. Редица европейски директиви стимулират и уреждат въвеждането на толинг, като крайната цел е системите на всички държави членки да се стандартизират и свържат, а превозвачите да не губят време и излишни средства при преминаването на границите. Това ще създаде условя за единен митнически контрол, събиране на данни за управление на трафика, предоставяне на мобилни услуги на пътните потребители и др.

Почти всички държави членки събират тол-такси от тежкотоварния трафик (макар и системите им все още да не са свързани), а повече от половината и от леките автомобили. България е една от последните държави членки без изградена и функционираща тол-система.

Прочети още от в " Капитал"

"250 000 със запор на заплатите за ЧНГ" четем във в. "Монитор"

20 лв. борч към КАТ също води до блокиране на сметката

Около 250 000 нашенци ще посрещнат новата година със запор на заплатата по данни на частните съдебни изпълнители у нас и НАП. Сметките показват, че всеки десети работещ у нас е с блокирана сметка заради висящи борчове.

При една трета от случаите обаче се е стигнало до запор на трудовото възнаграждение заради малък дълг от 20 до 50 лв. към КАТ или към друга държавна институция. Доскоро подобни задължения се считаха за несъбираеми, тъй като рядко длъжниците доброволно ги плащаха в срок, а след това давността им изтичаше, обясниха за "Монитор" бирници.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Румен Радев: Не сме доволни от Европа на две скорости" четем на първа страница на в. "Труд"

България не приема и не е доволна от "Европа на две скорости" - такава позиция изразява избраният за президент на страната генерал Румен Радев в интервю за британското издание "Файненшъл таймс". Медията разяснява, че Радев има предвид, че България все още не е приета в Шенгенското пространство.

Според следващия държавен глава сътрудничеството между НАТО и Русия е необходимост.

"Изправени сме пред общи заплахи като тероризъм, ислямски фундаментализъм. Ако не се стремим към по-добър диалог и намаляване на конфронтацията, няма да можем да посрещнем глобалните заплахи ефективно", обяснява Радев.

Той уверява, че "България винаги ще работи само заедно със своите партньори - Европейския съюз и НАТО".

"Искам страната ни да бъде истински член на НАТО, с реални способности и да е лоялен и предсказуем партньор", обяснява победителят от президентския вот.

Прочети още от в. "Труд"

"Владислав Горанов: Ръстът на икономиката изненада дори и нашите прогнози", извежда на първа страница в. "Стандарт"

"Аз съм удовлетворен. Успешна финансова година от гледна точка на това, че бюджетът върви добре, от гледна точка на това, че финансовият план се изпълнява така, както го приехме, даже и по-добре, и от гледна точка на това, че ръстът на икономиката изненада дори и нашите прогнози, от гледна точка на това, че успяхме да минем през една ревизия на банковата система". Такава равносметка на отминаващата година направи министърът на финансите в оставка Владислав Горанов.

На въпрос, свързан с увеличението на пенсиите, министърът уточни, че пенсионната система е доста сложен модел от взаимоотношения между поколенията и между икономическите субекти, който не може да бъде преразгледан само волево. Според него рязко увеличаване на пенсиите неминуемо трябва да мине през разговор в обществото дали сегашното поколение е склонно да плаща повече за пенсионерите. "Иначе пенсионната система е много добре структурирана от гледна точка на философия и модел, но натрупаните в нея демографски проблеми не могат да бъдат решени просто така с волята на някой политик. Те трябва и могат да бъдат решени по естествен път през икономиката, през по-добър ръст, през повече производство, през повече осигурителни вноски", допълни финансовият министър.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Кабинетът в оставка продължава с харчовете", четем във в. "Капитал"

Над 23 млн. лв. допълнителни разходи одобри Министерският съвет на последното си за годината заседание в сряда. Най-голяма част от тях - 15 млн. лв., са за ремонти в болница "Лозенец", както и за доставка на медицинска техника и оборудване за нуждите на болницата, съобщи правителствената пресслужба. Останалите средства ще отидат по бюджетите на общини за инфраструктурни проекти (4 млн. лв.), както и за Националния компенсационен жилищен фонд (3.5 млн. лв.), за обезщетения при освобождаване от военна служба в НСО (520 хил. лв.) и за Министерство на правосъдието за поддръжка на затворите (385 хил. лв.).

Макар и в оставка, кабинетът продължава да се придържа стриктно към традицията в края на годината да се харчи усърдно и да разпределя десетки милиони допълнителни разходи на всяко свое заседание. В края на ноември например кабинетът одобри над 2.2 млрд. лв. - основно по програмата за саниране и за средствата, с които НЕК да се разплати по загубения арбитраж с руската "Атомстройекспорт" за АЕЦ "Белене".

Прочети още от в " Капитал"

"Оливър Рьогл: Приемането на еврото ще бъде "стрес тест" за икономиката", четем на първа страница на в. "24 часа"

България няма причини да бърза за еврозоната, валутният борд вече доказа, че може да бъде стабилен буфер, казва главният изпълнителен директор на Райфайзенбанк Генерираме нов, качествен бизнес, за да засилим позициите си на една от водещите банки на българския пазар Надявам се нивата на лихвите и в Европа, след тези в САЩ , да се повишат. Тогава и лихвите по депозитите могат да се вдигнат При ниските лихви по кредитите сега е моментът за реализиране на инвестиционни проекти

- Райфайзенбанк работи в много държави. Различни ли са пазарите в тях? Какви са характеристиките на българския?

- Разбира се, банковият пазар е доста различен. Зависи от специфичните държавни регулации, правна система и практики, икономическо развитие и инвестиционни възможности, големина на населението и икономиката и дори от народопсихология и манталитет на хората. В същото време всички дъщерни банки на РБИ сме подложени на проверки и регулации директно от ЕЦБ. Безспорно по отношение на мениджърските практики ценностите и мисията са еднакви за всички банки. За нас от голямо значение е обменът на know-how. И разбира се, стойността на бранда "Райфайзен". Впечатленията ми за българския банков пазар са, че той е силно конкурентен, от което най-много печели клиентът. Банковата система е добре капитализирана с висока ликвидност, с малки изключения,

Прочети още от в. "24 часа"

"Икономическият растеж е стъпил върху движещи се пясъци" пише в. "Труд"

Вместо да харчат, българите продължиха да трупат депозити

2016 година - презареждане с оптимизъм, който обитава по-често отчетите на НСИ, отколкото джобовете на хората

Отиващата си 2016 г. беше добра за българската икономика и ще остане в статистическите годишници с рекордно ниска за последните седем години безработица, ускорен растеж, балансиран бюджет и много други показатели, използвани в кампанията по убеждаване колко сме добре. Засега мероприятието дава ефект. Потребителското доверие, например, нараства с 2,3 пункта от миналия септември насам. Оценката на финансовото състояние на домакинствата, както и техните очаквания за следващите 12 месеца се подобряват, а бизнесклиматът в промишлеността запазва макар и колебливо възходящата си тенденция.

Неприятното е, че оптимизмът обитава доста по-често отчетите на НСИ, отколкото джобовете на хората.

Прочети още от в. "Труд"

"Скрити уловки дебнат в бързите кредити по празниците", четем във в. "Монитор"

Скрити уловки дебнат в договорите за бързи кредити, към които традиционно прибягваме около празниците. В случай на забавяне на вноска по заема се активират клаузи, които лесно вкарват човек в дългова спирала, от която трудно се излиза. За това презупреди Богомил Николов, председател на Асоциацията "Активни потребители".

Експертът обясни, че има хора, които са станали редовни клиенти на бързите кредити. Има и хора, които прибягват по принуда към кредитите. Те са най-застрашени, защото рядко гледат условията и рядко го правят информирано.

Той припомни, че по закон информацията за основните параметри на кредита трябва да бъде поднесена в стандартен европейски формуляр, който представлява една таблица. Тя трябва да бъде поднесена при запитване, преди подписването на договора. Идеята е потребителят да се обърне към 2-3 финансови институции, да вземе техните оферти и да може лесно да ги сравни.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Антарктида: Все по-близо до това да стане част от България", пише в. "24 часа"

Антарктида е все по-близо до това да стане част от България. 1335 географски точки и местности на ледения континент носят български имена. Страната ни има право да ги именува така, защото наши изследователи активно изучават Южния полюс. Някои от обектите с български имена са например базата "Свети Климент Охридски", която се намира на остров Ливингстън и близкия до нея Аспарухов връх, висок 760 м и кръстен на основателя на българската държава. Илиев ледник на остров Александър пък носи името на маестро Дико Илиев, създал мелодията на "Дунавското хоро", а полуостров в североизточния край на остров Ливингстън носи името на морската ни столица Варна.

Прочети още от статията на в. "24 часа"

"Разходите по новите ипотеки паднаха под 5%", пише в. "Стандарт"

Под 5% падна годишният процент на разходите по новите ипотечни заеми в левове, който освен лихвите включва и всички такси и комисионни на банките, сочат данните на БНБ за ноември. Това става за първи път. От няколко месеца средните лихви по ипотечните заеми са под 5%, но сега дори като се прибавят таксите и комисионните разходите за обслужването им са под този праг.

През ноември годишният процент на разходите (ГПР) по новите ипотечни заеми в левове е 4,98% при 5,89% година по-рано. ГПР по ипотеките в евро е 5,58%, което е с близо 1% по-малко спрямо същия месец на миналата година, когато заеми са се отпускали с ГПР от 6,52%. През ноември продължават да падат и лихвите по потребителските кредити. В резултат ГПР по левовите заеми за потребление е 11,04%, при 11,77% година по-рано. А потребителските кредити в евро са с ГПР от 6,82%, при 7,85% за същия месец на миналата година.

Прочети още от в. "Стандарт"