“Циганска борса за булки обслужва бежанците" четем на първа страница на в. “Труд”
Наши циганки сключват брак с мигранти, за да им осигурят свободен коридор към Западна Европа. Това е най-новата далавера на мургавите ни сънародници в Гърция. След женитбата двойките пътували до Австрия или Германия, научи „Труд”.

Фиктивната сватба струвала 5000 долара или 5000 евро, като булката получавала само около 3000 лв. Всички останали отивали за разходи - преводи и легализация на документи, адвокатски хонорари и подкупи, разказаха запознати. Според тях брачният бизнес се разраснал от миналата есен заради проблемите на много от мигрантите да излязат от Гърция. Документите за брака подготвяли наши и чужди адвокати, а подкупни гръцки попове и кметове ги подписвали и подпечатвали.

Прочети още от в. “Труд”

"Съдебната власт е пропускала да декларира тлъсти влогове в КТБ” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
Националната агенция по приходите започва проверка за съответствие на доходите на политиците и магистратите, които са спестили впечатляващи суми във фалиралата КТБ. Не е ясно кога ще са готови резултатите и дали ще бъдат оповестени публично.

Проверка на "Сега" установи драстични разминавания между влоговете на хората от властта, оповестени от синдиците на КТБ, и данните, които са подавани в Сметната палата. Не е ясно дали става дума за нарушение, защото синдиците са публикували данни само за максималните суми по депозитите за 5-годишен период - 2009-2014 г., докато декларациите пред Сметната палата са година по година. Това прави невъзможно засичането на движението на сумите, но сравнението между двете бази данни поражда въпроси.

Прочети още от статията на в. “Сега”

“Таксата „юрисконсулт“ колкото борча за парно” извежда  на първа страница във в. “Монитор”
Юридическата такса, която плащат осъдените длъжници на „Топлофикация-София”, няма да надвишава самия борч, ако той обаче е в размер до 300 лв. Това обяви шефът на Столичния общински съвет Елен Герджиков по време на първия шестмесечен отчет на омбудсманите на дружеството. Ако задължението е 50 лева, то и разноските по делото трябва да са 50 лева. Същото е и при просрочени задължения от 8,75 лева, например. Тогава и таксата ще е точно толкова, а не повече, даде за пример Герджиков. Той обясни, че в момента се подготвя доклад, който ще се гласува от местния парламент. 

Сега юрисконсулти на дружеството, които се явяват по дела като негови защитници, взимат 300 лв. за сума до 1000 лв., а за дългове над хилядарка - плюс процент от главницата.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

“Длъжници горят с един милиард”, четем във в. “Стандарт”

Публичните продажби на частните съдебни изпълнители стават все по-популярни сред обикновените хора. Те обикновено участват в наддавания за автомобили и най-вече двустайни жилища. Цените са значително по-изгодни от пазарните. Има и оферти за по-заможни хора, които също обичат да участват в подобни търгове.

Луксозни вили, къщи, апартаменти, мезонети, цели кооперации, хотели, яхти и множество автомобили са обявени за продажба в публичния регистър на Частните съдебни изпълнители (ЧСИ), показа проверка на "Стандарт". Сумите, които се очаква да бъдат възстановени в полза на гражданите и бизнеса, надхвърлят 1 млрд. лева по предварителна оценка. За сравнение, през изминалата година събраната сума от длъжници е 920 млн. лв. Освен към обикновените граждани, бизнеса и банките, се наблюдава трайна тенденция на образуването на изпълнителни дела в полза на държавата и общините. Банковите дела представляват едва 16% от всички новообразувани дела. В сравнение с 2012 г. този спад е размер на 45%. Обратно - делата в полза на граждани не само не намаляват, но и леко се увеличават. Ролята на ЧСИ в този сегмент расте.

Прочети още от в. “Стандарт”

"Цената на природния газ може да падне с над 20% от април", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
С над 20% ще поевтинее природният газ от април 2016 г. Това сочат предварителните данни на държавната "Булгаргаз", които бяха обявени в сряда. Това е двойно по-голямо намаление от прогнозата, направена от изпълнителния директор на дружеството Петьо Иванов през декември.
През изминалата година цената на природния газ непрекъснато падаше, но не и толкова рязко. За цялата 2015 г. общото намаление беше близо 30%. От януари природният газ поевтиня с едва 2.32%, като цената в момента е 405.56 лв. за 1000 куб. метра.
Ако сегашното предложение на "Булгаргаз" се запази, от началото на април природният газ в България ще струва 321.87 лв. на 1000 куб. м (без акциз и ДДС), което е с 83.69 лв. по-малко в сравнение с цената през първото тримесечие. Окончателното ценово предложение на "Булгаргаз" трябва да бъде внесено в енергийния регулатор на 11 март.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Цигарите с отвратителни картинки", четем на първа страница на в. „24 часа"
Слагат ги от 20 май Трябва да заемат 65% от кутиите
Цигарените кутии да бъдат със стряскащи картинки, показващи пораженията от тютюнопушенето, решиха депутатите, като гласуваха на първо четене промените в Закона за тютюна и тютюневите изделия. Предупредителните илюстрации трябва да са върху кутиите от 20 май 2016 г. Опаковките, които са без такива, могат да се продават до изчерпване на количествата, но не по-късно от 20 май 2017 г.

65% от цигарените кутии трябва да са заети от стряскащите снимки и предупредителни надписи. Те трябва да са от двете страни и върху тези на стековете.

Прочети още от в. „24 часа"

„"Теленор" расте, а "Близу" подсилва резултатите на "Мобилтел"", пише в. “Капитал Daily”
След период на спадове на приходите и печалбата през 2015 г. се появиха първите признаци за стабилизиране на телеком пазара, като тенденцията се доказва и от сега излезлите отчети на два от трите големи телекома. За цялата година всички финансови показатели на "Теленор" растат, макар и с малко. "Мобилтел" отчита малък спад в приходите и брутната печалба, но заради "Близу" последното тримесечие е по-силно.

Част от промяната в тенденцията идва през едри корпоративни събития за трите телекома - "Мобилтел" придоби кабелния оператор "Близу" за 119.7 млн. евро, "Теленор" пръв от големите пусна мобилна мрежа от четвърто поколение (4G), а в края на годината стана ясно, че БТК за пореден път ще има нов собственик. Разликата в отчетеното дотук е, че подобрението при "Мобилтел" е резултат от покупка на бизнес, докато при "Теленор" става въпрос за органичен растеж.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Good bye, г-н Борисов!", пише в. “Сега”
Не му е лесно на премиера Борисов. Минаха десетина години, откакто е на власт, - на различни позиции - и разбра, че България вместо да е на три морета, е островна държава. Ние, горките, сме един мил и цветущ остров на стабилността, но сме заобиколени от врагове и опасности и всички искат да навредят по неизвестни причини на китната ни благоденстваща Родина. С такова мнение живеем от десетилетия.

Ето как сме днес - Турция взе да плете пъклени неоосманистки заговори, за каквито не бяхме чували от Тодор-Живково време. Изведнъж открихме, че 3-те (трите) религиозни училища на мюсюлманското вероизповедание се финансирали от турския аналог на Дирекцията по вероизповеданията. Човек ще реши, че това финансиране се е случило вчера. Незнайно защо на комшиите взели да им текат лигите по Кърджалийски окръг с такава сила, че Георги Първанов е на път да се кандидатира отново от милиционерското образувание ОКЗНИ (Общонароден комитет за защита на националните интереси).

Прочети още от в. “Сега”

“Референдумът - демокрация за хора с възможности” пише в. „Труд"
Тези близо 700 хиляди гласа на Слави Трифонов са зареден пистолет в слепоочието на властта, това е огромният хикс в уравнението на следващото управление

„Зад мен е истината”, заяви Слави Трифонов и внесе в деловодството на Народното събрание 673 481 подписа за референдум. В продължение на три месеца най-успешният водещ и продуцент в българския ефир проведе мащабна кампания в цялата страна, подкрепен от Движението за национално единство и спасение (ДНЕС) - които и да са те, който и да стои зад тях.

Въпросите са такива, с които всеки български гражданин бързо би се съгласил. Прочети още от в. „Труд"

“Венецианският търговец олеква с имоти за 1,3 млн. лв.“, четем във в. “Монитор”
Италианският бизнесмен Лино Тонан, който е познат в Пловдив с прякора Венецианския търговец, олеква с един куп атрактивни имоти у нас на обща стойност 1 312 617 лева. Сред тях са седем апартамента в Пловдив, цехът му за печене на кафе в село Цалапица, четири ниви и три стопански постройки както в Цалапица, така и в селата Йоаким Груево и Чешнегирово.

Това реши апелативният съд в Пловдив, който уважи изцяло иска на Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество (КОНПИ) срещу италианския гражданин. Със същото решение избягалият отдавна в родината си Тонан остава без левовата равностойност на дяловете си във фирми, които междудругото той успял да прехвърли на други лица още преди години, както и на три свои автомобила.

На 9 юни 2009г. Лино Тонан бе признат за виновен в укриване на данъци за 2, 398 млн. лв. и водене на двойно счетоводство. Италианецът получи 4 години затвор на последна инстанция, но още преди окончателното съдебно решение, Тонан изчезна.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„Защо естонците са за завиждане", пише в. „24 часа"
И как доказаха на практика, че не са чукчите на съветската империя

Президентът на Естония се ожени преди месец. За трети път. Съпругата му е от Рига, столицата на съседна Латвия, и е доста по-млада от него. Не това обаче е най-забележителното за Томас Хендрик Илвес.

Онова, заради което личността му става интересна, е, че преди седмица той дръпна една визионерска реч пред Европейския парламент, в която показа, че и лидерите на малки държави могат да водят колата напред, стига да знаят накъде отиват.

Прочети още от статията на в. „24 часа"

”Бежанците скараха Запада и Изтока в ЕС", пише в. “Стандарт”

Милионите, които щурмуват днес границите на Европейския съюз, с основание вярват, че миграцията е най-добрата революция. Това е революция на индивида, а не на масите. Европейският съюз е по-привлекателен от всяка утопия на ХХ век, по простата причина, че съществува. Но днес изглежда много вероятно революцията на мигрантите да вдъхнови контрареволюция в Европа.

Безбройните прояви на солидарност към бягащите от войната и от преследване бежанци, на които бяхме свидетели допреди месеци, днес са засенчени от тяхната противоположност: растящата тревога, че същите тези чужденци ще компрометират европейския модел на благоденствие и историческа култура. Снимките, направени с мобилни телефони, на мъже с вид на чужденци, които нападат и насилват германските жени на Нова година в Кьолн, кристализираха страховете, че либералните правителства са твърде слаби и объркани, за да защитават Европа и че положението с миграцията излиза извън контрол.

Прочети още от в. “Стандарт”