“В големите кризи е шансът на България”, извежда  на първа страница  в. “Стандарт”

Независимостта напълва хазната и осигурява пари за модерна армия

През 1908 г. сме се възползвали от раздора между Великите сили, за да сложим край на васалството, казва проф. Георги Марков

- Проф. Марков, защо българското общество още трудно възприема датата 22 септември като официален празник?

- Днес мнозина съзират в празнуването на 22 септември някаква американска мода. А всъщност Денят на независимостта се е празнувал още от следващата, 1909 г. Но тъй като след 1918 г. провъзгласяването на независимостта е празнувано заедно с датата на възцаряването на Борис III (2 октомври 1918 г.), през 1944 г. празникът е отменен като царски. И така чак до до 1998 г. По същите причини дълго време се омаловажаваше и историческото значение на събитието.

Прочети още от в. “Стандарт”

„21-годишен българин се обучавал за терорист", четем на първа страница на в. „24 часа"

21-годишният българин с австралийско гражданство Иван Захариев се е обучавал в Сирия за терорист, става ясно след заседание на спецсъда. Според обвинението младежът имал намерение да се присъедини към радикални групировки, част от “Ислямска държава”. Захариев е задържан във вторник след три месеца разследване на ДАНС и спецпрокуратурата. Съдът ог остави в ареста. Младежът пристигнал в България през март. В Австралия вече бил разследван за връзки с ислямски радикални организации.
Прочети още от в. „24 часа"

“Ген. Румен Радев: „На 6 ноември ще се приземя на „Дондуков” 2”" четем на първа страница на в. “Труд”
Обичам предизвикателствата и засега моите очаквания са на 6 ноември да се приземя на „Дондуков” 2. Това заяви навръх Деня на Независимостта кандидатът за президент на БСП ген.Румен Радев.

„Не съм член на никоя партия, но БСП направи мъдър ход, издигайки безпартиен кандидат. Амбицията ни е не просто да сплотим симпатизантите на БСП, а да спечелим изборите. Трябва да привлечем всички недоволни, разочаровани граждани, а те са много. Много хора ми казват, че никога не са гласували за БСП, но сега ще го направят. Един човек от чужбина до такава степен изрази своята подкрепа, че попита как да стане член на БСП”, сподели ген. Радев.

Кандидат-президентът ген. Румен Радев, издигнат от Инициативен комитет и подкрепен от БСП, се включи в честванията във Велико Търново по случай Деня на Независимостта. Той коментира политическата ситуация в страната и определи шансовете си за спечелване на президентския пост като напълно реални. По думите му много хора, които не са гласували за БСП, сега ще подкрепят двойката Радев-Йотова.

Прочети още от в. “Труд”

"Всеки трети тийнейджър у нас е пробвал наркотици” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
30% от младежите на 16 години в България са пробвали наркотици, а 86% от тях са опитвали алкохол. Това показват резултатите от европейски училищен изследователски проект за алкохол и наркотици за 2015 г., в който са включени изследвания при над 96 000 ученици в 35 европейски страни, включително и 24-те членки на ЕС. У нас анонимните анкети са правени от Националния център по обществено здраве и анализи и от Националния център по наркомании.

България е сред лидерите в Европа по отношение на употребата на наркотици - средно 18 на сто от 16-годишните в Европа съобщават, че са използвали наркотици поне веднъж в живота си, а данните за различните държави варират от 6% до 37%. България е една от 10-те страни, които отчитат нива, по-високи от 25% - у нас опитвалите дрога са 30%. Останалите страни в Европа с високи нива на употреба на дрога са Чехия - там 37 на сто от 16-годишните са опитвали наркотик поне веднъж, следват Франция с 32 на сто, Естония, Италия, Лихтенщайн, Монако, Словакия, Словения, Испания.

Прочети още от статията на в. “Сега”

“1200 нашенци харчат 16 бона годишно за британска диплома“, четем във в. “Монитор”
България е в топ 10 на чуждите студенти там
За година студентите във Великобритания харчат по 7200 паунда или 16 560 лева. Те се нуждаят от 800 паунда месечно (1840 лв). Това показва проучване за 2016 г. на британската медийна агенция ZenithOptimedia, поръчано от Nat West Bank. Те са разпитали 2500 студенти от 25 популярни университета из Острова.

Оказва се, че тази сума не е проблем за 1200 български студенти. Както „Монитор“ писа, това е бройката на заминаващите за Обединеното кралство тази есен според Николай Христанов, който работи в една от консултантските фирми за образование в чужбина. Повечето от тях не се притесняват от Брекзит, защото за тях няма да има промяна в условията за кандидатстване, прием и финансиране поради факта, че са кандидатствали преди година, когато изобщо не се очакваше насрочването на референдум за излизането на страната от ЕС. В България е отчетен ръст от 10% на студентите, заминаващи за чужбина, в сравнение с миналата година.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„10% от местата в СУ остават незаети и след допълнителния прием", пише в. “Сега”
Около 10% от отредените за Софийския университет места за студенти са останали свободни и след допълнителния прием. В извънредната кампания са се включили 460 кандидати, от които приети са 425. Свободни след трето класиране обаче бяха 1076 места в 84 специалности. Това е 20% от приема за първокурсници. За сравнение - преди година незаети бяха 675 места в 60 специалности.

Най-силно впечатление правят празните места за бъдещи юристи, тъй като правото винаги е било сред най-желаните специалности в СУ. След третото класиране там останаха незаети 84 места - 47 за редовно и 37 за задочно обучение. При допълнителния прием са попълнени 44 места в редовно и двама в задочно.

Прочети още от в. “Сега”

“Как банките паднаха в капана на нулевите лихви” пише в. „Труд"
Спомням си, че в кръга на шегата един макроикономист беше казал, че истинската реформа на финансовите пазари ще приключи, когато централните банки направят навсякъде всички лихви нулеви и основните валути американски долар, швейцарски франк и евро се котират по следния начин: 1 франк  = 1 долар = 1 евро. Както каза той, развивайки теорията си: „Така всички ще се успокоят, а пък и по-лесно ще смятаме.“ Горното разбира се, че е невъзможно, но от друга страна, убеден съм, че всички централни банкери мечтаят точно за това.

Банката за международен сетълмент (разплащания) в Базел публикува поредния си тримесечен доклад, в който се открояват няколко интересни тези. Според една от тях централните банки прекомерно се фокусират върху нивата на глобалната инфлация. Повечето от тях таргетират годишна инфлация от 2%. Все повече финансисти обаче определят политиката на нулевите лихви като провал по отношение на опитите в посока стимулиране на инфлацията. Инфлацията е следствие на икономическия растеж, а не обратното. Разбира се, че поддържайки ниски лихви целта на централните банки е активното кредитиране, което да доведе до икономически растеж, но нещата някак си не се получават. Нещо повече, след глобалната финансова криза от 2008-2009 година имаме рязко  увеличаване на корпоративната задлъжнялост, което според Банката за международен сетълмент е изпреварващ сигнал за предстоящи сътресения.

Прочети още от в. „Труд"

„НСО купува бронирани коли за 2,5 млн. лв., издържат на пожар и химическа атака", пише в. „24 часа"

Два милиона и половина ще даде Националната служба за охрана за два нови бронирани автомобила. Това е обществената поръчка, която е обявила НСО, предаде bTV. Според изискванията те трябва да са бензинови, над 482 конски сили, дължината да е над 5,2 метра, с автоматична, шестстепенна скоростна кутия. Кола, която за под 8 секунди успява да се изстреля до 100 км в час, с разход на гориво под 18 на сто, което означава да е икономична като за такава кола. Възможностите за такива автомобили, които се предлагат на пазара са няколко. Сайтът „Секюрити бг” е направил анализ на десетте най-скъпи и най-здрави бронирани автомобила в света. Един от тях, германска марка, отговаря най-пълно на изискванията. Струва 685 000 долара, цената и параметрите го правят най-вероятният печеливш в поръчката на НСО.
Прочети още от статията на в. „24 часа"