Румънското правителство прие наредба, насочена към намаляване на бюджетния дефицит на страната до 7% от брутния вътрешен продукт. Министерството на финансите очаква, че пакетът от фискални мерки ще спестят на държавата над €26 милиарда до края на 2025 година.
Премиерът Марчел Чолаку, цитиран от Аджерпрес, напомни, че Румъния е получила удължаване на срока от четири на седем години от Европейската комисия, за да намали дефицита до 3%, а първата стъпка е неговото редуциране до 7 на сто през 2025 година.
Според оценка на Фискалния съвет, бюджетният дефицит в края на тази година ще надхвърли 8,5%.
"Ако продължим с безотговорното финансово поведение, това би довело до понижаване на кредитния рейтинг на страната, изгонване на инвеститори и високи лихвени проценти за кредити", подчерта Чолаку и допълни, че това ще доведе до рецесия, фалити и безработица за много румънци в краткосрочен план.
Както бе обявено предварително, мерките стъпват на три "фундаментални" цели: спиране на нарастването на държавните разходи, намаляване на бюджетните разходи с 1% от БВП и увеличаване на бюджетните приходи чрез прилагане на структурни реформи.
Какво включват мерките?
Наредбата включва увеличаване на данъците, ограничаване на редица субсидии, забавяне на растежа на възнагражденията в публичния сектор и пенсиите. Отменят се множество социални придобивки и допълнителни плащания, както и се поставя ограничение върху назначенията в публичния сектор.
Данъкът върху корпоративните дивиденти ще бъде увеличен от 8 на 10 процента, а данъчният праг за малките фирми ще бъде намален. Отменят се и данъчните облекчения и стимули за сектори като информационните технологии и строителството.
Една от малкото отстъпки, които направи правителството от първоначалните си намерения, е въвеждането на данък от 1% върху промишлените сгради, вместо предложените 1,5%.
Заплатите, изплащани от бюджета, ще бъдат замразени за предстоящата година. На същото ниво ще останат и всички допълнителни стимули - бонуси, надбавки за храна и т. н. Извънредният труд няма да се заплаща, а ще се компенсира с почивни дни. Изключение ще бъдат професии като полицаи, надзиратели и военни.
Пенсиониращите се в публичния сектор през 2025-а няма да получават накуп няколко заплати, а напускащите няма да могат да се възползват от парично обезщетение за натрупан и неизползван отпуск.
Сред засегнатите ще бъдат и политическите партии, чиито субсидии се намаляват с 25%.