"Взрив от търгове за над 1.4 млрд. лв. заради края на старите правила", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Рекордните над хиляда обществени поръчки за почти 1.4 млрд. лева се изсипаха миналата седмица. Напливът има обяснение - от петък, 15 април, в сила влезе изцяло нов Закон за обществените поръчки (ЗОП).
Пусканите търгове сега са между пет и десет пъти повече от обичайните за една седмица. Надбягването с времето има две обяснения - че се бърза, защото процедурите са познати, или че се прави опит да се хване последния шанс за прилагане на познатите трикове за нагласяне.
Масовото пускане противоречи на заявката на премиера Бойко Борисов, че търговете ще се проведат по новите по-прозрачни правила. Вече поне дузина от спрените от него поръчки са рестартирани почти без промяна и то по стария закон - това е валидно за всички прекратени процедури във Варна, няколко в София, една в Бургас.
Прочети още от в “ Капитал Daily”
“През септември ясно ще вадим ли газ от Черно море” четем във в. “Монитор”
През септември ще е ясно дали ще вадим български газ от Черно море. Четири месеца ще отнеме на дрилинг кораба Noble Globetrotter II, който днес официално ще бъде посрещнат в Бургас, да пробие морското дъно.
След посрещането му на бургаското пристанище Noble Globetrotter II ще се отправи към блок „Хан Аспарух“, който се намира на около 80 километра навътре в морето от варненския бряг. След като се позиционира там, сондажният кораб ще започне да дупчи морското дънокато се очаква това да се случи в началото на май. Дълбочината на сондажа ще е 5600 метра, като 3600 метра от тях ще са под морското дъно.
Блок "Хан Аспарух" се разполага на площ 14 220 кв. км. Съвсем близо до него се намира румънският блок "Нептун", в който беше открито находище със запаси от около 84 милиарда куб. метра газ.
Прочети още от статията на в. “Монитор”
“София избра архитект от Плевен" четем на първа страница на в. “Труд”
Здравко Здравков поема поста на подалия оставка Петър Диков
Здравко Здравков е новият главен архитект на София. Той е изкарал обща оценка от 52,83. Конкурентът му Влади Калинов остана на второ място с 52,59, научи „Труд“.
Комисията ще предложи кандидатурата на Здравков на столичния кмет Йорданка Фандъкова, която до 14 дни трябва да издаде акт за назначаването му. Решението на журито може да се обжалва в 7-дневен срок, а ако кметът счете, че възраженията са основателни, тя може да прекрати конкурсната процедура и да насрочи нова.
“Проверяват 5500 луксозни коли за данък "уикенд"”, извежда на първа страница в. “Стандарт”
Данъчните започват проверки на фирми, собственици на 5500 луксозни автомобила, които са посочили, че използват тези коли само за служебни цели. Данните на приходната агенция сочат, че всички автомобили са скъпи и от престижни марки, но компаниите не са отчели никакво лично ползване на лимузините от началото на годината до момента. В хода на проверките ще се проследи какъв е пробегът на возилата и дали има надлежно счетоводно отчитане на движението на колите, допълват от НАП.
Ако не може да бъде доказано с документи и счетоводни записи ползване единствено за служебни цели, на компаниите ще бъде начислен ДДС за личната употреба на колите. В НАП вече работят и по селектирането на регистрирани по ДДС фирми, в чиито активи има множество и на висока стойност превозни средства и недвижими имоти, за които не се отчита никакво лично ползване, включително имущество на лизинг.
„Държавата взема и имотите на балдъзи на подкупни политици", четем на първа страница на в. „24 часа"
Дарят ли на църква обаче, конфискацията спира, предвижда законът срещу корупцията на Меглена Кунева
Държавата да може да конфискува имоти и на роднини на уличени в корупция висши политици и чиновници, включително и тези по сватовство. Това е предвидено в окончателния вариант на проектозакона за борба с корупцията на вицепремиера Меглена Кунева.
Отнемането на имуществото на престъпно забогателите минава към Националното бюро за борба с корупцията, предвиждат финалните текстове, които правителството е внесло в Народното събрание.
"Парламентът приема стахановски калпави закони” е водещo заглавиe на в. “Сега”
Депутатите ударно пишат и приемат закони, които са необмислени, без икономическа обосновка и без обществено обсъждане. Затова нормативните актове бързо дават дефекти и трябва да бъдат многократно поправяни. За последните 5 г. в парламента са внесени 1628 законопроекта, като средно годишно са приемани по 132. Т.е. по един на ден, тъй като депутатите работят 130 дни. За сравнение във Великобритания са приети 4401 закона за последните 215 г.
От стахановския труд обаче качеството на законите не се е подобрило, тъкмо напротив. Често те се превръщат в "законодателен брак" - такива са 51%, или 836. Други 23% въобще не са стигнали до обсъждане. Това означава, че над половината законодателни инициативи "умират" някъде по пътя, което е признак за ниска ефективност при разходването на ресурсите на НС.
Прочети още от статията на в. “Сега”
„Има ли наистина дилема пред Борисов за кандидата за президент", пише в. “Капитал Daily”
По време на националната среща на ГЕРБ в неделя Бойко Борисов заяви, че се намира в сериозна дилема как да постъпи за президентските избори през есента. Като причина за трудната ситуация, в която се намира, премиерът посочи факта, че "за най-голямо достойнство на държавния глава се приема, ако след вота избраният за президент се разграничи от партията, която го е издигнала за поста. "Защо ще се блъскаме да стане някой президент от нас и после да се разграничи? Ние сме го избрали, дали сме пари от субсидията, а той да се разграничава от нас.", каза Борисов.
Премиерът не уточни дали иска държавният глава да се избира по нов начин, или дилемата му е свързана с евентуалната подкрепа от ГЕРБ на кандидат от друга политическа формация. Думите му след това обаче бяха изтълкувани и в двете посоки.
Прочети още от в “ Капитал Daily”
„Гърция отново се запъти към фалита", пише в. “Сега”
Наскоро в WikiLeaks изтече запис от вътрешна дискусия в МВФ относно Гърция, включваща високопоставени служители - включително шефа на МВФ за Европа и шефа на мисията на МВФ в Гърция. От разговора изглежда, че в МВФ са отчаяни по отношение на Гърция по много причини, една от които е, че нищо не се случва. Нито Гърция прави достатъчно реформи, нито еврозоната е готова да опрости дълговете й. В същото време в МВФ са се отчаяли и от европейските си партньори, които никога не заемат категорична позиция и са готови на безкрайни преговори и отлагания.
Сякаш за да илюстрират твърденията на МВФ, кредиторите и Гърция тези дни отново не успяха да спазят поредния срок за постигане на споразумение за т.нар. "първи преглед" на спасителния план и на 12 април представителите на кредиторите напуснаха Атина.
“Вицепремиерът Томислав Дончев: Не общините са много, много са бедните” пише в. „Труд"
Когато икономическият растеж стане 5-6%, това ще бъде осезаемо за всички
- Г-н Дончев, на 15 април влезе в сила новият Закон за обществените поръчки. Ще помогне ли тази нормативна стъпка за повече прозрачност и либерализация на пазара?
- Новият закон премахва редица от режимите, в които възложителят би могъл да затяга така правилата, че в процедурата да участват по-малко фирми. Корупцията се лекува не толкова с административни мерки, колкото с по-силна конкуренция. Когато в една процедура имаме 20 кандидати, е много трудно да нагласиш така схемата, че да спечели само един. Когато кандидатите са двама, е лесно да повлияеш така, че да спечели другият.
“Отписват колите без „Гражданска“, но само на хартия“, четем във в. “Монитор”
В КАТ ще се водят дерегистрирани, но при справка на пътя ще излизат редовни
КАТ започва процедура по дерегистрация на колите без платена „Гражданска отговорност“, но поне за месец това ще е само на хартия. Така в Пътна полиция те ще се водят отписани, но при справка на пътя това няма да излиза.
Причината е, че все още не е стартирала автоматизираната система, заради чиято липса от КАТ отлагаха изпълнението на мярката. Тя беше въведена с нормативни промени в края на миналата година, а от Пътна полиция трябваше да започнат да спират неизрядните автомобили от 1 април. Досега КАТ тушираха техническия проблем с липсата на наредба, като си бяха дали срок от година, за да се справят с казуса.
Прочети още от статията на в. “Монитор”
„Автогарите ни по-скъпи от Виена и Берлин, въвеждат им цени", пише в. „24 часа"
До 3 месеца националната транспортна схема ще се изчиства от конфликтни ситуации. Това е една от точките, по които са постигнали съгласие автобусните превозвачи и министърът на транспорта Ивайло Московски.
Ще се прави детайлен преглед на дестинации, брой спирания, брой авгобуси, които се движат по една линия, обяви министърът след срещата. Основният конфликт бил между областните и общинските схеми, с приоритет трябва да е националната.
Пак до три месеца ще се прави категоризация на автогарите, а 45 дни след това - методика за ценообразуване при ползването им. Себахтин Исмаил - собственик на “Арда тур”, даде пример, че във Варна таксата за автогара е 14 евро, във Виена е 4 евро, в Берлин - 10, в Мюнхен - 5 евро.
Прочети още от статията на в. „24 часа"
”Евросъюзът в най-тежка криза от създаването си", пише в. “Стандарт”
Събитията в началото на 2016 подсказват, че не само през тази година, но и през следващите години светът ще бъде изправен пред редица заплахи и рискове, които ще дестабилизират глобалния ред. Очертават се редица негативни процеси, които стесняват полето на въздействие на демократичните държави и влиянието на демократичните ценности.
Преди всичко това са регионалните конфликти, сред които се откроява войната в Близкия изток. Регионът продължава да е поле на геополитически сблъсъци между световни и регионални сили. В редица държави, особено Сирия и Ирак, наблюдаваме процес на дезинтеграция и граждански войни, които едва ли скоро ще им позволят да се възстановят като стабилни държави. Те са по същество "провалени държави" (failed states), поле на ожесточени битки не само с цел прекрояване на досегашните граници, но и за овладяване на огромните ресурси, които се намират в този регион. Близкият изток е такъв гордиев възел от социални, икономически, политически, етнически и религиозни интереси, че едва ли в близките години ще има мирно решение на конфликтите там. И дори при положение, че Ислямска държава бъде победена или свита като територия и влияние.