"Законови безумия отново подлудиха граждани и бизнес" е водещo заглавиe на в. "Сега"

11 хиляди забавени преписки чакат в Агенцията по вписванията, 7000 - в Агенцията по кадастъра

Противно на клетвите на управляващите да намалят бюрокрацията за бизнеса и гражданите ситуацията се влошава. Заради законодателни безумия десетки хиляди граждани и фирми имат в момента проблеми с вписвания в Търговския регистър, а други чакат месеци за документи от Агенцията по кадастъра. Агенцията по вписванията (АВ) нареди на служителите си да работят и през уикенда, за да може поне малко да се навакса изоставането с обработването на заявленията за регистрация на фирми, пререгистрация на юридически лица с нестопанска цел, промяна в обстоятелствата или за липса на дейност през предходната година.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Борисов и Домбровскис: До една година България може да е в ERM II", четем в "Капитал"

Страната е получила проект на пътна карта от ЕЦБ, но и условие първо да се присъедини към банковия съюз

До месец България ще получи от Европейската централна банка пътна карта, която очертава основните етапи на процеса до присъединяването й към валутния механизъм ERM II, или така наречената чакалня на еврозоната. А до една година страната може да е влязла в предверието. Това стана ясно от изказването на премиера Бойко Борисов. Зам.-председателят на Европейската комисия Валдис Домбровскис потвърди хоризонта, макар че малко по-рано говореше за месеци. Другата новина е, че европейските институции настояват България първо да се присъедини към банковия съюз и едва тогава да влезе в ERM II.

Прочети още от " Капитал"

"Старите дизели ни убиват, но всичко е точно!" е заглавиe от в. "24 часа"

Ровейки се из статистическите данни за регистрациите на нови и употребявани автомобили у нас, без изненада установих, че търсенето на стари дизелови коли през последните 9 месеца се увеличава за сметка на бензиновите. Учудих се обаче на информацията, дошла от Германия, че толкова много българи (около 130 000) годишно умират заради отровата, която бълват автомобилите на голяма възраст и без катализатори - такива, които продължават да се внасят всекидневно у нас на принципа "две за левче".

Питайте всеки втори търговец на употребявани коли как се пазаруват те в Италия. Масово нашите автоджамбази са на повикване от автокъщи на Ботуша, където се събират най-големите таралясници и се продават на безценица. Принципът е такъв - на един автовоз се качват между 8 и 11 леки коли, като се плаща една сума от порядъка на 5-6 хиляди евро - общо за всичките возила.

Никой не пита в какво състояние са автомобилите, като често половината са и ударени. Между българските и италианските търговци има една лоялност, като една-две коли от автовоза стават за каране и могат да се продадат за общата сума, която е дадена за всичките. Така всички са доволни.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Готвим лютеница и сарми за космонавти срещу 10 лв." извежда на първа страница в. "Монитор"

Вегетарианци и спортисти ги търсят най-много заради високото съдържание на протеини

Храната, която ядат космонавтите, може да влезе в менюто на всеки българин, и то само срещу 10 лева на порция. Космическият рецептурник се поддържа от повече от 30 години, а България е третата страна в света след САЩ и Русия, която е започнала да произвежда такива храни. Сред тях са сарми, лютеница, месо, кисело мляко, сирене, плодове, зеленчуци и др. Първоначално са изпитвани върху армейски състави, преди да отидат към Космоса, защото най-важното е да са полезни.

Началото идва с първия ни космонавт Георги Иванов за които е изготвен сувенирен пакет - изсушени плодове, лютеница, ядки, докато за другия ни представител в Космоса Александър Александров, летял на борда на съветския космически кораб "Союз ТМ-5", е разработено първото българско космическо меню.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Готови сме да влезем в елитния клуб на еврото", четем във в. "Стандарт"

България е подготвена и по двете основни цели, които сме си поставили след присъединяването ни към ЕС, а именно - влизането в Шенген и влизането в еврозоната. Страната е подготвена и политически, и икономически. Единствено политическите фактори в Европа спъват осъществяването на тези две цели за България. Факторите, които спират членството на страната ни и в Шенген, и в еврозоната, всъщност са извън нашата страна.

Мнозина твърдят, че ще има промяна на цените, ако влезем в еврозоната. На тези страхове аз бих отговорил, че няма негативни аспекти от присъединяването на България към общото валутно пространство. Има, разбира се, няколко крайъгълни камъка, които трябва да бъдат внимателно обсъдени. Първият въпрос, който подлежи на дискусия, едали страната ни трябва първо да се присъедини към банковия съюз.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Светят ли още коледните елхи", пише "Капитал"

Какво знаем по казуса с районния кмет на "Младост" една седмица след ареста

Жуженето пред залите на Съдебната палата в ранния следобед на вторник е прекъснато от задъхан адвокат, който отдалече се провиква на колегите си: "Търсих място да паркирам. Намерих. Оставих колата отключена, а на задна седалка сложих едно кашонче - който иска, да остави пари в него." Смях. Следва нов майтап по същия сюжет. После още един.

Седмица след като кметът на район "Младост" Десислава Иванчева и още двама помагачи бяха арестувани, случаят е актуален не само в света на вицовете.

Прочети още от " Капитал"

"Правителството и общините - да вземеш на босия цървулите", пише в. "Сега"

Местните власти ще разполагат с близо 700 млн. лева повече, ако държавата им преотстъпва 20% от подоходния данък

Изминалото десетилетие се характеризира с отказа на българските правителства да осъществят стратегическия си ангажимент към гражданите за фискална децентрализация. Последните значителни стъпки в посока повишаване на финансовата самостоятелност на българските общини бяха направени в далечната вече 2007 г., когато общинските съвети получиха право да определят размера на местните данъци и такси в предварително зададени граници.

Прочети още от в. "Сега"

"Симеонов с нова редакция за цигарите: Пушене в до 50% от бара" четем в "24 часа"

Вицепремиерът чака до вторник партньорите си да решат за промените в Закона за здравето. При отказ НФСБ ги внася сам

Собствениците на заведения ще могат да обособяват за пушачи до 50% от площта им.

Такова ограничение въвежда вицепремиерът Валери Симеонов в проект на партията му за изменение и допълнение в Закона за здравето.

Както "24 часа" писа на 16 април, НФСБ написа предложение, според което пушенето се разрешава в "части от сградите на местата за настаняване, питейните заведения, гарите, плавателните съдове и обособени части от стадионите".

Прочети още от в. "24 часа"

"Правят сайтове на 100-те национални туристически обекта" пише в. "Монитор"

Правят сайтове на 100-те национални туристически обекта. Българска уеб агенция ще изработи напълно безвъзмездно интернет страници на всички най-известни български музеи, паметници, пещери, върхове, крепости и много други забележителности. Това ще стане в рамките на национална кампания в подкрепа на българския туризъм и културното ни наследство, която ще се осъществи в партньорство с Българския туристически съюз.

Уеб агенцията ще изработи сайтове на онези туристически обекти, които нямат такива, както и нови, по-модерни уеб - страници на всички останали, които проявят интерес. За целта тя ще използва създадения от нейния екип онлайн инструмент Grind.Studio, който позволява лесното и бързо изграждане на разнообразни проекти в интернет.

Прочети още от в. "Монитор"

"Румъния и България са готови за незабавно приемане в Шенген", пише в. "Стандарт"

Комисията на Европейския парламент по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи (LIBE) одобри вчера доклад, с който денонсира "някои недостатъци" във функционирането на Шенгенското пространство, какъвто е временният контрол по границите, въведен в резултат на миграционната вълна, съобщи БТА. В същия текст се споменава, че Румъния и България са готови за незабавно приемане в пространството за свободно движение, пише днес вестник "Ромъния либера", като се позовава на информация на агенция Аджерпрес.

Евродепутатите от комисията LIBE искат от правителствата на страните - членки на Шенген, да приложат критерия за взаимно доверие, който е в основата на създаването на този инструмент, позволяващ свобода на движение в държавите без контрол по границите.

Прочети още от в. "Стандарт"