“Заселват с бежанци обезлюдените ни села" четем на първа страница на в. “Труд”
Това е национално престъпление срещу общностите ни в чужбина, заяви проф. Божидар Димитров

Шведските ни домакини останаха доста учудени, че у нас има обезлюдени цели села и пусти къщи, които биха могли да се предоставят на бежанци. По този начин с подходяща интеграционна политика могат отчасти да се решат проблемите на трудовия пазар и демографията. Това заяви пред „Труд“ зам.-председателят на Народното събрание Иван Иванов, по време на посещение в скандинавската страна с делегация от наши депутати. Българската група направи и работна визита на бежански лагер на 80 км от столицата Стокхолм.

Прочети още от в. “Труд”

“Джигитите на проверовъчен при два акта на пътя” четем на първа страница във в. “Монитор”
Шофьорите, които имат повече нарушения на пътя трябва да се явяват на опреснителен курс и изпит през определен период от време. Това предложение за дисциплиниране на „рецидивистите“ на пътя лансира експертът по пътна безопасност и бивш директор на КАТ комисар Алекси Стратиев. По думите му джигитите, които нарушават системно правилата за движение може да бъдат пращани на допълнително обучение например след 2 издънки.

„Няма такава сериозна практика в страните, с изключение на американския опит, което да налага такива изпити или допълнително обучение на всички водачи. Все пак в България водачите са 4 млн., сметнете колко хора трябва да минат такъв курс. Подобна форма би била много полезна за тези водачи, които са нарушили 2, 3, 4 пъти правилата за движение“, отбеляза комисар Стратиев.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

"България е усвоила едва 1.66% от новите оперативни програми” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
Усвояването на средства по новите оперативни програми за периода 2014-2020 г. изостава сериозно спрямо плановете. От началото на 2016 г. изплатените средства са 189 млн. лв. Заедно с парите от 2015 г. общата сума достига скромните 273 млн. лв. Това е далеч под планираните от кабинета разходи по оперативните програми за 2016 г. - 2.9 млрд. лв.

По данни от информационната система за управление и наблюдение на средствата от ЕС (ИСУН) до момента усвояването по всички програми е достигнало едва 1.66% от общия им бюджет. Единствената оперативна програма, която има по-осезаемо изпълнение, е програмата за развитие на човешките ресурси, където изпълнението е 6.24%. Следват програмата за храните и оперативна програма "Транспорт" със съответно 3.34 и 3.2% изпълнение. При останалите програми усвояването е под 1%.

Прочети още от статията на в. “Сега”

“Нови близо 180 млн. лв. тръгват към бизнеса”, пише в. “Стандарт”

Между 50 хил. и 1,5 млн. лв. могат да получат малки и средни предприятия за изпълнение на мерки за енергийна ефективност

Процедурата е насочена към малки и средни предприятия и цели постигането на устойчив растеж и повишена конкурентоспособност на икономиката ни чрез интелигентно и ефективно използване на производствени ресурси и енергия. Предвиденият размер на безвъзмездната финансова помощ е 176 024 700 лв., като одобрените проекти ще могат да ползват между 50 хил. и 1,5 млн. лв., а делът на финансиране по процедурата ще варира от 35% до 90% от стойността на проекта.

Прочети още от в. “Стандарт”

"Алкомет" ще инвестира 50 млн. лв. за три години", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Производителят на алуминиеви изделия "Алкомет" подготвя нова голяма инвестиция в предприятието си в Шумен. През следващите три години в завода ще бъдат вложени 50 млн. лв., което ще увеличи капацитета, но също ще позволи на компанията да произвежда нови и по-качествени продукти. Така компанията ще продължи линията си на преориентиране към изделия с по-висока добавена стойност и такива, за които търсенето е високо. Новата инвестиция е част от 10-годишния план на дружеството, който беше одобрен от управителния съвет в края на миналата седмица.

Компанията, която беше приватизирана от турската FAF Metal преди 17 години, за периода увеличи продажбите си над 10 пъти. За последните 10 години в "Алкомет" са инвестирани 150 млн. лв. Със сега планираните инвестиции производството ще скочи с 45%, а приходите с 80% - до 600 млн. лв.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„“Фейсбук” цензурира новините", четем на първа страница на в. „24 часа"
Социалната мрежа криела едни, които не й харесвали, други бутала напред

“Фейсбук” често пречи на разпространението на постове по определени теми от новинарския поток в профилите на хората. Това твърдят бивши служители на компанията пред онлайн изданието “Гизмондо”. Те казват, че са били част от екипа новинарски куратори и задачата им е била да определят какво да се вижда в новинарския поток.

Те редовно трябвало да пречат на разпространението на новини за Мит Ромни, Ранд Пол, дискусии по консервативни теми и др. Правилото важало дори и за публикации, които са имали т. нар. ограничена популярност. Те са се разпространявали между потребителите доброволно и в голям обем и не са платени. Така новинарският поток на фейсбук се превърнал в своеобразна медия, която сама определя какво да публикува и какво не, като освен това има вътрешни правила за подходящото съдържание.

Прочети още от в. „24 часа"

„Как се подменя истината", пише в. “Капитал Daily”
Опитите на Бойко Борисов да се разграничи от отговорността за случилото се с КТБ
Преди няколко дни Бойко Борисов за пореден път злоупотреби с темата КТБ. "При мен банка, да пази Господ, не е фалирала, при мен всичко расте", каза министър-председателят в отговор на коментар на Орешарски за необоснованото завличане на държавата с дългове. Един вид, щом Орешарски не е успял да удържи срива на КТБ за краткото си време като премиер, сега да не се изказва по финансови въпроси.

Проблемът в изказването на Борисов не е в обичайното изместване темата, когато го атакуват по конкретен въпрос, а че с разграничаването си от случая с КТБ и прехвърлянето на отговорността на друг на практика подменя истината. А тя е, че КТБ се превърна в балон за спукване, покровителствана от политици, които си затваряха очите, и първото правителство на ГЕРБ не само не направи изключение, но точно тогава балонът се наду най-много.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Общините правят абсурдни инвестиции в името на евросубсидиите", пише в. “Сега”
Статията е продължение на предишната за еврофондовете и негативните ефекти от тях - "Еврофондовете спират иновациите и не развиват регионите", 25 май. Тук ще обясня причините за негативните ефекти от европарите в публичния сектор. Отново подчертавам, че статията има за цел да разкрие причините за дефектите на кохезионната политика на ЕС, а не да отрича позитивите, които бихме могли да имаме от фондовете.

1.Негативен ефект "Кметовете отказват да развиват регионите си по начин, различен от субсидирането".
Причини: България е силно централизирана страна. Може би най-централизираната на територията на цяла Европа. Когато погледнете един общински бюджет, ще видите, че собствените приходи формират изключително нисък процент от него. Най-ниският в цяла Европа, като изключим Малта.

Прочети още от в. “Сега”

“Наемите в София поскъпнали от 7 до 10% за година” пише в. „Труд"
Наемите на имоти в София в различните квартали са поскъпнали от 7 до 10% на база юни 2015-юни 2016 г. „Изток“, „Гео Милев“, Център и „Оборище“ са най-търсените райони за квартира от началото на годината. Това обяви пред „Труд“ Калоян Богданов, маркетинг мениджър на групата AG Capital. По данни на компанията цените при едностайните (45-50 км. м) за отдалечени от центъра квартали с метро връзка вървят от 350 до 400 лв. Имоти със същата квадратура в централен район се отдава за 250-280 евро на месец.

При двустайните до 60 квадрата в краен квартал на града цената на наема е около 400 лева, а в централен варира между 300 и 350 евро. Нивата при тристайните са 550 лева за отдалечен район с достъп до метро.

Прочети още от в. „Труд"

“Гърци задръстиха крематориума, по 50 поръчки валят на ден“, четем във в. “Монитор”
Роми дават по 40 бона за семеен мавзолей. Свършиха гробовете в София, нови места само в Малашевци и Иваняне.
Гръцки и български покойници задръстиха крематориума в София и от два месеца той едва се справя, алармираха пред „Монитор“ шефове на погребални агенции в столицата. Те обясниха, че в единствения на Балканите крематориум работи само една от двете пещи и това се оказва голям проблем. Освен покойници от София и от цялата страна, тук докарват и от Гърция, и на ден в крематориума валели по 50 заявки. Технологичното време за изгарянето на един труп е 50-60 минути и затова на денонощие могат да бъдат кремирани максимум 24 души.
Прочети още от статията на в. “Монитор”

„Прекрояват области от 2023 г., София - отделен регион", пише в. „24 часа"
След 2023 г. ще има ново административно деление заради новите европейски изисквания за брой население в една област.

Най-вероятно в България тогава ще се стигне до сливане на области, а София ще бъде отделен регион за планиране, прогнозира регионалният министър Лиляна Павлова на дискусията “Региони в растеж”, която в. “24 часа” прави с основния си партньор СИБАНК и подкрепата на “Газпром” във Враца.

След София, Варна, Велико Търново и Русе над 100 бизнесмени от Северозапада се събраха в общинския съвет във Враца, за да питат правителството за бъдещето на региона.

Прочети още от статията на в. „24 часа"

”Този атентат може да промени Америка", четем във в. “Стандарт”

Терористите преследват винаги най-малко две цели: да убият колкото е възможно повече хора и да нанесат възможно най-много щети на нашите общества. На нашите отворени и свободни общества. Затова атентатът в Орландо, при който бяха убити най-малко 50 души, е трагедия, която е не само чудовищна, но и много опасна.

Този атентат удря една Америка, която и бездруго се намира на кръстопът - в началото на битка, в която залогът е много по-голям от това кой ще бъде следващият президент. Става дума за фундаменталното решение в каква посока ще тръгне тази могъща страна - дали ще продължи прогресивния курс на Барак Обама, или ще кривне от този път.

В САЩ властта на президента не е безгранична.

Прочети още от в. “Стандарт”