"Здравната реформа на ГЕРБ ще удари най-бедните и най-болните" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Пациентите ще доплащат лечението си, тъй като болниците сами ще определят цените си

Жесток към най-уязвимите групи от населението и напълно неприемлив вариант на промени в здравния сектор се оказаха дългоочакваните нови модели за системата, изработени от екипа на министър Кирил Ананиев. Те бяха официално представени вчера и предвиждат най-болните пациенти да плащат най-много за лечението си. Ананиев все пак изрично подчерта, че дискусията тепърва започва и може да настъпят промени в първоначалните предложения.

Както вече стана ясно, МЗ предлага два варианта за подобряване финансирането на здравната система - пълна демонополизация на здравната каса и навлизане на частните застрахователи, които да се конкурират за 8-процентната вноска на всички граждани; или запазване на НЗОК като основен платец и въвеждане на задължително допълнително застраховане, с което да се покриват част от настоящите разходи на касата за лечение. Министерството смята за по-реалистичен втория вариант.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Пазарът си отмъщава за командването на цените", четем във в. "Стандарт"

Идеята на ВМРО за фиксирана надценка за

основни хранителни продукти ме върна много назад. Върна ме в едни години, в които в едни големи сгради във всички градове се решаваше какво ще се произвежда, колко ще струва, казваше се колко апартамента може да има едно семейство, казваха се много други неща.

Смятам, че това предложение няма нито икономическа логика, нито има някаква пазарна възможност да бъде въведено. По-скоро според мен има чисто PR цел, защото предлагащият го знае, вероятно знае, че не може да бъде постигнато такова нещо.

Този подход, който се предлага - да увеличиш потреблението на хората чрез ограничаване на производителите, просто е улица без изход. Ако искаш да помогнеш на хората да живеят по-добре, увеличавай доходите, а не намалявай цените.  

Защото стигнеш ли до този подход да регулираш цените, пазарът ще ти го върне тъпкано - просто в един момент ще доведе дефицит.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Съдът е запорирал имущество на бившия министър на икономиката Трайчо Трайков", четем в "Капитал"

Според председателя на антиткорупционната комисия Пламен Георгиев е открито несъответствие за 2.4 млн. лв.

Софийският градски съд (СГС) е наложил обезпечения върху движимо и недвижимо имущество на бившия министър на икономиката и енергетиката в първия кабинет на Бойко Борисов - Трайчо Трайков. Това е станало по искане на Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество. За определението на съда съобщи вчера "24 часа", а днес информацията беше потвърдена от председателя на КПКОНПИ Пламен Георгиев.

Прочети още от " Капитал"

"Половината работещи българи не ползват чужд език" е заглавиe от в. "24 часа"

Повече от половината работещи българи /50,5 на сто/ не ползват нито един чужд език, показват данни от анализ на Евростат относно самооценката на европейците за ползването на чужди езици сред хората в трудоспособна възраст в ЕС между 25-64 г

Българите в тази възрастова категория, които ползват поне един чужд език са около 33 процента, с два езика боравят около 14 процента от сънародниците ни, а с три езика - около 3 процента, сочат данните на европейската статистика.

Най-висок е делът на българите, които не ползват нито един чужд език сред хората у нас с основно или по-ниско образование - 83 на сто от тях. Около 60 на сто от хората със средно образование у нас също не ползват нито един чужд език.

Прочети ще от в. "24 часа"

"БГ паспортът най-губен в Германия" извежда на първа страница в. "Монитор"

Oбщо 21 882 временни паспорти са издали за миналата година посолствата и консулствата ни зад граница. Това става ясно от данните за броя на пасаваните, предоставени от родните дипломатически мисии, предоставени на "Монитор" от МВнР.

От данните лъсва, че най-често БГ паспорти изчезват в Германия. Там е и най-голямата бройка на българи, обърнали се до услугите на мисиите ни в държавата с молба да им бъде издаден пасаван.

Временни паспорти се издават за три групи. Първите две са бебета, чиито родители са българи, все още нямат ЕГН и са родени в чужбина, а също и деца до 18 години. Почти две трети от пасаваните са били именно за тях - т.е. на практика най вече за деца на нашенци, живеещи трайно зад граница.

Останалите 30%, или близо 8500 обаче са получени от третата група - българи, които са изгубили паспорта си, бил е откраднат или повреден или пък документите им са били с изтекъл срок. Почти същата е тенденцията и за тази година - от януари досега временните документи са общо малко над 17 500.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"БНБ въвежда нов антицикличен буфер за банките от 1 октомври 2019 г.", пише "Капитал"

Централната банка намекна за това през август, когато алармира, че в системата се трупа риск от ръста при кредитите и цените на жилищата

След една година българските банки ще трябва да заделят допълнително капитал, с който да покриват трупащия се в системата цикличен риск. Това става ясно от съобщение на БНБ, в което става ясно, че антицикличният буфер, който от въвеждането му досега беше 0%, е определен на 0.5%, считано от 1 октомври 2019 г. Отложеният старт не е изненада, доколкото съгласно европейските правила решението трябва да се обяви поне 12 месеца преди старта му, като, ако регулаторът иска това да стане по-скоро, трябва да даде детайлна обосновка. Все пак БНБ намеква, че и тази опция не е изключена, като изрично посочва, че може да вземе решение и за по-ранно увеличение на буфера и да го оповести надлежно.

Прочети още от " Капитал"

"Шосе деграде, шосе корумпе. Имаме ги по много", пише в. "Сега"

Време е да признаем, че у нас на практика няма нито една магистрала

" Шосе деформе". "Шосе деграде". След десетки хиляди километри по европейските пътища от Литва до Южна Сицилия и от норвежките фиорди и островите Оркни над Шотландия до най-южните части на Пелопонес в Гърция внезапно откривам как съм живял с измамното усещане, че нищо на пътя не може да ме изненада. Двата надписа, които виждаме по второстепенни трасета из френската провинция, обаче първо ни озадачават, после се превръщат в тема на безкрайни шеги.

Вярно, за някъде около 4500 км из Франция и по наистина перфектните, включително второкласни и третокласни, пътища "деформето" го виждаме 4-5 пъти, а "деградето" - 2-3. Изненадата идва след надписите. Първият означава, че по пътя има някаква неравност, но йетито, с което пътуваме, навикнало на българската шосейна действителност, изобщо не усеща каквото и да било. Вторият надпис предупреждава за по-сериозни неравности. Само че няма нито дупки, нито нещо, което да впечатли българския шофьор - някакво си леко подрусване. И толкова.

Прочети още от в. "Сега"

"Как колата измести дома в BG икономиката. Обръща ли се пак моделът?" четем в "24 часа"

Кризата промени двигателя на растежа: вместо към вътрешното търсене - производства, ориентирани навън. Какво следва

Икономиката в България все още създава доход, равен на около 50% от средния за ЕС, дори след отчитане на разликите в ценовите нива. Голямото предизвикателство остава "догонването", или, с други думи, сближаване на благосъстоянието чрез поддържане на висок икономически растеж в продължение на поне няколко десетилетия. Такъв растеж в малка, отворена и относително бедна икономика е възможен чрез увеличаване на конкурентоспособността, а това в крайна сметка опира до увеличаване на производителността.

Колко "стойност" създават заетите, зависи от структурата на произвежданите продукти и услуги и тяхното позициониране на глобалния пазар, технологиите, количеството капитал, знанията и уменията на работната сила. Някои политики и външни фактори насърчават такива промени в дългосрочен план, докато други дават грешни сигнали на бизнес и домакинства, които водят до насочване на ресурсите към дейности, които не са устойчиви и не разширяват потенциала на икономиката. Най-очевидни са последиците от твърде бърза кредитна експанзия.

Къде е България сега? Ако обърнем внимание на някои видими белези, периодът силно напомня на 2007-2008 г.

Прочети още от в. "24 часа"

"80 млн. лева вдигат скоростта по "Тракия"" пише в. "Монитор"

Oтстраняването на неравностите по магистрала "Тракия" в участъка Чирпан - Стара Загора ще струват около 80 млн. лева на държавата, прогнозираха експерти в строителния бранш пред "Монитор".

В началото на седмицата повече от 30 км от аутобана, ремонтирани през 2007 г., осъмнаха с ограничение на скоростта до 90 км в час.

Пред медиите шефът на Агенция "Пътна инфраструктура" инж. Светослав Глосов не коментира конкретна цифра, но посочи, че за обновяването й ще са необходими сериозни средства. За ремонта на 22 км от АМ "Тракия" между 134-ти и 156-ти км, завършен преди началото на лятото, са вложени около 40 млн. лв. За следващите 30 км ще са нужни много повече средства, категоричен е инж. Глосов.

До началото на зимния сезон ще се извършат локални ремонти, а през следващата година ще се направи ремонт на отсечката, каза още Глосов.

Подготвя се промяна в нормативната уредба, с която ще увеличим гаранционните срокове при строежа и ремонта на магистрали, първокласни и второкласни пътища, обяви регионалният министър Петя Аврамова по време на строителен форум, организиран от "Строител". През 2019 г. ще стартират проекти за над 3 млрд. лв.и обеща да се поставят като приоритет качеството и контролът при изпълнението.

Прочети още от в. "Монитор"

"Пристрастяването към нета и технологиите е новата дрога", пише в. "Стандарт"

Хората с такава зависимост са болни и имат нужда от помощ, казва Дора Добрева

- Може ли да наречем 21 век "векът на зависимостите от технологии"?

- Думата зависимост трябва да се употребява внимателно. Зависимостта или пристрастяването е процес на създаване на психическа и/или физическа зависимост към определено вещество или действие.

Удоволствието и насладата, които са изпитани първоначално, при по нататъшна продължителна употреба на веществото или дейността, води до необходимост от употребата им, за да се възвърне "нормалното" състояние на човека. То се свързва с промените в мозъчната биохимия и структурните промени на мозъка, които настъпват след употребата на "пристрастителя". Важно е да се отбележи, че пристрастяването

Прочети още от в. "Стандарт"