През миналата седмица стана ясно, че тютюневият гигант Филип Морис Интернешънъл ще извърши рокади на най-висшите си ръководни позиции - ход, който вътрешно компанията подготвя отдавна. Настоящият главен изпълнителен директор Андре Каланцопулос ще заеме поста на изпълнителен председател на борда, а на ръководната позиция ще застане досегашният главен оперативен директор Ячек Олчак, което ще влезе в сила през май 2021г.

Филип Морис Интернешънъл - Бъдеще на наука и иновации

"Присъединих се към ФМИ през март 1993 г.", каза Олчак по време на онлайн пресконференция по повод на предстоящите промени. "Тогава очаквах да остана в компанията максимум три години, след което да си потърся друга работа, но останах и все още съм тук. Прекарах половината си живот в компанията, тук атмосферата е страхотна, хората са чудесни не просто на професионално и лично равнище, но и като мислене, което прави работата тук страхотна."

През този период завършилият в Полша специалист по финанси работи в Прибалтийските държави, Румъния и Германия, като с времето се издига до поста главен финансов директор, а в последствие и до настоящата си роля на главен оперативен директор.

Преходът му към най-висшата ръководна позиция във Филип Морис Интернешънъл също е подготвян отдавна. "Смятам, че във всяка добре управлявана компания подобни промени са много добре и предварително планирани", каза настоящият главен изпълнителен директор Каланцопулос. "Вярвам, че това гарантира наследствеността и устойчивостта."

Визията на успеха

Наследствеността, за която Каланцопулос говори, включва продължаване на визията на лидера в трансформацията, наречена "Свят без тютюнев дим", която компанията следва ангажирано през последните няколко години. По думите на Каланцопулос тя се основава на три основополагащи стълба:

  • Разработката на бездимни алтернативи, към които пълнолетните пушачи да преминат, ако не могат да спрат тютюнопушенето, най-развитата от които е устройството за нагряване на тютюн IQOS, което от три години вече се предлага на българския пазар;
  • Научни изследвания и разработки на тези продукти и доказване на намаляването на вредата от употребата им спрямо тютюнопушенето, за което от Филип Морис Интернешънъл до момента са инвестирали над 7 млрд. долара, и усилия по представянето на научните данни пред регулаторните агенции и правителствата по света с цел правилното им разграничаване като по-малко рискови продукти спрямо конвенционалните цигари
  • Организационна промяна във Филип Морис Интернешънъл и създаването на изцяло нови звена за директна връзка с потребителите на бездимните продукти, научно-изследователска дейност и изграждане на необходимата инфраструктура за предлагането на тези продукти "И вече сме лидер в области, в които наскоро започнахме да оперираме", каза Каланцопулос.

Тази грандиозна промяна с мащабната трансформация на компанията е започната именно от него, а през следващите години новият главен изпълнителен директор Олчак ще трябва да трябва да я продължи и надгради, защото въпреки постиженията, до които компанията достига през изминалите четири години, залогът пред компанията и индустрията е много голям - намаляване на вредата за всички пълнолетни пушачи по света, които към момента са над 1 млрд. по света. "За да достигнем до тях, пред нас има много дълъг път през следващите години."

А съдейки по досегашния опит на лидера в иновациите в тютюна, пътят не е лесен. Kомпанията се изправя пред предизвикателства, свързани с дезинформация относно предимствата на бездимните продукти, неразбиране на науката зад тях и на нуждата от различното им третиране спрямо конвенционалните цигари, особено извън Европейския съюз и САЩ, и контрабанда на тютюневи изделия глобално, до фалшификация на устройствата им. Тези предизвикателства правят постиженията на компанията към днешна дата още по-впечатляващи.

Впечатляващи постижения

"Полагаме всички усилия и инвестиции, за да подпомогнем пълнолетните пушачи, които иначе биха продължили да пушат, да преминат напълно на по-добрите бездимни алтернативи, зад разработката и науката на които сме вложили над 7 млрд. долара досега, като днес вече предлагаме най-развитата си бездимна платформа IQOS в 61 държави", каза Каланцопулос. "Вече пет години след като ги представихме на пазарите, днес те формират 25% от приходите ни, което е много добро постижение."

Визията на компанията обаче не се изразява само във финансови цифри, а включва подхода за намаляване на вредата от тютюнопушенето за потребителите на тютюневи изделия по света. А в това Philip Morris International се справят блестящо, особено като се има предвид относително краткия период, през който бездимните им решения са на пазара. От гиганта посочиха, че от въпросните 1 млрд. пушачи глобално, техните потребители формират приблизително 140 млн. души, от които над 16 млн. са преминалите на устройството IQOS към края на третото тримесечие на 2020 година.

При това, заради технологичното решение, което IQOS предлага за премахване на горенето и катраните и така намаляване на вредните вещества спрямо цигарения дим, все повече потребители се насочват изцяло на него и спират цигарите. Данните на Philip Morris International показват, че докато при предишните версии 66% от потребителите са преминавали изцяло на IQOS, то към момента делът им вече е 72%. "Никога в сферата на публичното здраве не е имало по-добра възможност да загърбим конвенционалните цигари", заяви Олчак.

За това помага и разбирането на регулаторите за нуждата от прилагане на подхода за намаляване на вредата от пушенето за онези пушачи, които иначе биха продължили да пушат, като един от големите пробиви за Philip Morris International беше историческото решение от месец юли тази година на Американската агенция по храни и лекарства, с което издаде разрешение за предлагането на IQOS в САЩ заедно с консумативите към като "тютюнево изделие с модифициран риск". Така продуктът се превърна в едва втория в историята, получаващ такова разрешение по процедурата на американския регулатор, и в първата електронна система за нагряване на тютюн, която получи разрешението за предлагане с информация за "намалено излагане" на вредни вещества.

Бъдещето без дим

Затова и от Philip Morris International не се притесняват да заявят твърдо, че очакват производството на цигари да спре в близкото бъдеще, защото възможностите, предлагани от иновативните им решения, са огромни и са убедени ,че това е бъдещето на индустрията. "Нашата визия за изграждане на бъдеще без дим включва диверсифициране на портфолиото ни", каза Каланцопулос. "Приоритетът ни през следващите десет години е очевидно да убедим пълнолетните пушачи да преминат към бездимните продукти."

От компанията знаят, че това няма как да се случи, ако не помогнат на партньорите си също да извършат тази промяна, затова инвестират и в тяхното развитие, както и в производството и модернизирането на фабриките за тютюневи изделия. Пример за това е модернизираната фабрика в гръцкия филиал на компанията "Папастратос", където се произвеждат и тютюневите стикове за българския пазар.

"Ние инвестирахме над 1 млрд. евро през годините в Papastratos и в Гърция, но най-голямото събитие беше инвестицията ни от 300 млн. евро във фабриката, която от производител на изцяло конвенционални цигари се превърна в производител единствено на нагреваеми изделия", каза Каланцопулос. "Страната обаче не е изолирана - други държави също имат нужда от инвестиции и трябва да разглеждаме различните алтернативи."

Именно тази стратегия и продължението на визията за изграждане на бъдеще без дим ще продължат да бъдат развивани и от Ячек Олчак, когато той заеме поста на главен изпълнителен директор през май догодина. "Визията и стратегията ни вършат страхотна работа - в кухнята имаме много добри продукти, за да сготвим изключителна супа", каза метафорично той. "Нашата цел не е да направим някакви резки промени, а да станем още по-добри утре в това, което сме усъвършенствали вчера."

Материалът се публикува с подкрепата на Филип Морис България