Ако сега кандидатствах за работа в Alibaba, сигурно нямаше да я получа. Това заяви милиардерът предприемач и основавтел Alibaba Джак Ма, цитиран от CNBC.
"Това е така заради пропуск в международната система за наемане на хора, която отделя прекалено много внимание на академичните постижения и нечестно противопоставя хората с нетрадиционно мислене с традиционно мислещите", заяви Ма по време на конференция в Сингапур.
"Хората ви съдят по дипломата ви. Те си казват: Ние имаме група от Харвардския университет, имаме хора от Станфордския университет, а вие сте от никъде", казва Ма.
Ма, който изпитва проблеми като ученик и получава отказ за работа от 30 места, преди да основе Alibaba през 1999 г., казва, че се е срещал с много способни хора, на които им е била отказвана хубава работа, просто защото не са имали добри академични резултати.
"Познавам много предприемачи като мен", казва Ма, отбелязвайки двама бивши негови колеги, сега основатели на Alipay и Taobao, които не успяват да се запишат да учат MBA, защото не издържат изпита по математика.
"По време на индустриалната ера човек трябваше да помни по-бързо, да помни повече, да смята по-бързо. Това са неща, които машините сега могат да правят много по-добре от нас", казва Ма.
"Това е нещо, за което се притеснявам. След 20-30 години нашите деца няма могат да оцеляват заради образованието, което им се предлага", казва Ма.
55-годишният Ма, който се отказа от поста изпълнителен председател на Alibaba през миналия месец, заяви, че планира да се занимава с филантропска дейност в сферата на образованието, за да подготвя по-добре следващото поколение за променящата се работна среда, като насърчи по-независимо мислене.
Наскоро Джак Ма, който е един от най-богатите китайци, отбелязва, че той и колегите му, с които е създал Alibaba, в началото са работили много извънредни часове. Той посочва, че посветеността на работата е била от изключително значение за успеха.
"Нека ви попитам, ако не влагате повече време и енергия от останалите, как ще постигнете успеха, който искате?", попита Ма, като отбелязва, че не съжалява, че е работил по 12 часа дневно.
Джак Ма каза още, че решението да се работи извънредно трябва да бъде взето от служителите, а не да се налага от работодателите. Според него компаниите, които се опитват да въведат насила тази практика са обречени на провал.
"На никого не му харесва да работи в компания, която те принуждава да работиш "996". Не само, че е нечовешко, но и е нездравословно и не е устойчиво в дългосрочен план, а освен това работниците, близките и законът не го одобряват. Ако намерите работа, която ви харесва, "996" няма да съществува като проблем, ако не сте запалени по това, което правите, всяка минута на работа е мъчение", коментира Ма.