"Най-вероятно ще откажете, но...", психолозите отдавна са наясно с това, че определени фрази, действат на нашата психика и поведение, в много по-голяма степен от други.

Психологът Николас Гуген, обяснява защо това е така и кои са фразите, които могат в много по-голяма степен да въздействат на околните, за да направят това, което искате.

Изследване, направено сред 640 случайни минувачи във Франция е достигнало до интересни изводи. Минувачите са били подканвани, да дарят за организация за деца, като на едната половина им е било поискано с една фраза, а на другата - с друга.

Първата фраза е била - "Най-вероятно се интересувате от организации, които помагат на деца със здравословни проблеми. Чудя се, дали бихте ни помогнали, като направите дарение".

На другите 50% е било поискано по следния начин - "Най-вероятно се интересувате от организации, които помагат на деца със здравословни проблеми. Най-вероятно ще откажете, но се чудя, дали бихте ни помогнали, като направите дарение".

Резултатите са следните - 39% от хората, на които е бил зададен втория въпрос, са направили дарение, средно от 2.25 евро всеки. За сравнение, едва 29% от първата група са дарили, като средното им дарение е било 2.44 евро.

Психолозите обясняват тази разлика, с психологията на хората. Фрази като "най-вероятно ще откажете но...", засяга определени ъгли на мозъка ни.

Хората са склонни да действат на база на свободната си воля, без да бъдат заставяни. Като казвате "най-вероятно ще откажете", те се чувстват, сякаш им се премахва правото на свободна воля и са склонни да направят точно обратното, за да си върнат правото на "независими решения". Това до голяма степен е известно като "обратна психология".

Според други изследвания, фрази с подобно действие върху психиката ни включват:

"Не се чувствай задължен, но..."

"Свободен сте да го отхвърлите и да го приемете, но..."

"Направи както искаш, но..."